Kaip alkoholis veikia mūsų organizmą ir ar galime išvengti pagirių?

Pagirios / 123RF.com nuotr.
Pagirios / 123RF.com nuotr.
Šaltinis: Reklama
A
A

Alkoholis vartojamas turbūt tiek laiko, kiek egzistuoja žmonija. Mat jis turi labai stiprų poveikį mūsų smegenims, todėl jo griebiamasi pačiomis įvairiausiomis progomis – norint nusiraminti, atsipalaiduoti, paleisti stresą, išsilaisvinti nuo gėdos, kaltės ar laisviau bendrauti. Tai nėra gerai, tačiau tokia yra realybė. Didžiausia bėda, kad, vartodami alkoholį, mes nė nepastebime, kad perdozuojame ir susiduriame su itin nemaloniomis pasekmėmis sveikatai. Kaip jų išvengti?

Alkoholis „išplauna“ elektrolitus

Alkoholio perdozavimas – gana dažna vakarėlio pasekmė. Linksmybių sūkuryje paprastai nė nepajaučiama, kada laikas sustoti. Saiko praradimą mums primena sunkus rytas: galvos skausmas arba svaigimas, pykinimas, troškulys, burnos sausumas, bendras organizmo silpnumas ir pan. Ši būsena liaudiškai vadinama pagiriomis.

Alkoholis iš organizmo pašalina vandenį, todėl dauguma pagirių simptomų siejami su dehidratacija. Teigiama, kad keturi tarptautiniai alkoholio vienetai (keturi bokalai alaus arba keturios taurės vyno) iš organizmo gali išvaryti nuo 600 iki 1000 mililitrų vandens. Todėl kaip pirmoji pagalba nuo pagirių įvardijamas vanduo. Tiesa, padauginus alkoholio, vandens gali neužtekti – specialistai paprastai rekomenduojama vartoti elektrolitus, kadangi alkoholis sutrikdo jų pusiausvyrą, ypač jeigu ji ir taip nėra gera dėl nevisavertės žmogaus mitybos.

Elektrolitų pusiausvyra būtina teisingos ląstelių ir organų veiklos palaikymui. Elektrolitai sulaiko vandenį organizme, lemia pH kraujyje, veikia raumenis ir pan. Dėl alkoholio vartojimo ima trūkti tokių biocheminiams procesams organizme būtinų mikroelementų, kaip natris, kalis, magnis, kalcis ir pan.

Kalcis padeda palaikyti normalią energijos apykaitą, raumenų veiklą, nervų impulso perdavimą, virškinimo fermentų veikimą, reikalingas normaliai kaulų, dantų būklei palaikyti. Magnis padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą, energijos apykaitą, išlaikyti elektrolitų pusiausvyrą, baltymų sintezę, normalią raumenų funkciją, kaulų ir dantų būklę. Natris padeda palaikyti normalų kraujospūdį, cholesterolio kiekį. Kalis padeda palaikyti normalų kraujospūdį, normalią raumenų veiklą.

Apsunkina kepenų veiklą

Alkoholio vartojimui taip pat yra labai jautrios mūsų kepenys. Kepenys yra pagrindinis kraujo valymo organas, būtent kepenys pašalina daugelį toksinų iš mūsų organizmo. Taip pat ir alkoholis kepenyse fermentų pagalba suskaidomas, kad būtų pašalintas iš organizmo. Teigiama, kad kepenys apdoroja daugiau kaip 90 proc. suvartoto alkoholio, kita jo dalis pasišalina su šlapimu, prakaitu ir kvėpavimu. Vienas iš alkoholio skilimo produktų, acetaldehidas, įvardinamas kaip kancerogenas, t. y. gali sukelti vėžį. Taip pat jis sukelia apgirtimo būseną.

Organizmui reikia maždaug valandos, kad galėtų susidoroti su vienu standartiniu vienetu alkoholinio gėrimo. Jeigu alkoholio vartojama daug, organizmas to padaryti nespėja, toksiniai jo skilimo produktai iš organizmo taip greitai nepasišalina, todėl ir jaučiame visus minėtus nemalonius simptomus.

Pagirios
Pagirios / 123RF.com nuotr.

Alkoholio šalinimo greitis iš organizmo, pasak specialistų, yra pastovus. 0,1–0,15 promilės pasišalina maždaug per valandą. Galima įsivaizduoti, kiek laiko reikia pasišalinti dideliam alkoholio kiekiui, todėl nieko nuostabaus, kad alkotesteris gali parodyti promiles dar ir kitą dieną.

Dažnai vartojant alkoholį, jo poveikis kepenis dar stipresnis – ilgainiui jos padidėja ir suriebėja, dėl to vystosi kepenų uždegimas, kuris gali baigtis labai liūdnai – kepenų ciroze ir vėžiu. Be to, kai prasčiau veikiančios kepenys nespėja išvalyti organizmo nuo kenksmingų medžiagų, toksinai lieka cirkuliuoti kraujyje ir daro žalą kitiems organams.

Sportininkams kurtas preparatas padeda esant pagirioms

Egzistuoja daug liaudies medicinos patarimų, kaip sumažinti alkoholio poveikį organizmui. Esant pagirioms, siūlomi įvairūs paprasti patiekalai – vanduo su citrina, saldi arbata, ilgai virtas kaulų sultinys, raugintų kopūstų sriuba ir pan.

Bet kuriuo atveju visi jie orientuoti į pagalbą organizmui, kad atsistatytų normali medžiagų apykaita ir pagerėtų kepenų veikla. Šiam tikslui pasiekti šveicarų kompanija, gaminanti maisto papildus sportininkams bei lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms, sukūrė maisto papildą „Nightout“.

Kaip pasakoja įmonės „Nightout“ direktorė Evelina Šocik, pirmiausia jis buvo skirtas sportininkams. Mat sporto metu su prakaitu taip pat netenkama daug elektrolitų, o tai paveikia raumenų tonusą bei kitas organizmo sistemas. Todėl buvo ieškoma veikliųjų medžiagų derinio, padėsiančio greičiau atsistatyti po fizinio krūvio. Šio preparato efektyvumas sportininkams patvirtintas tyrimais – nustatyta, kad tos komandos, kurios jį vartotojo, per varžybas rodė geresnius rezultatus. Atsitiktinai buvo pastebėta, kad preparatas padeda ir esant pagirioms

Preparato sudėtyje esantis vitaminas C padeda sumažinti toksišką alkoholio poveikį, B grupės vitaminai stiprina nervų sistemą, padeda atsistatyti kepenims, širdžiai ir išvengti priepuolių.

Magnis mažina pagirių nuovargį ir padeda didelės rizikos asmenims apsisaugoti nuo alkoholio priklausomybės išsivystymo ateityje. Taurinas svarbus gerinant suriebėjusių kepenų atsistatymą

Kreatinas padeda išvengti vietinio skausmo, raumenų mėšlungio ir raumenų masės praradimo. Aminorūgštys (L-leucinas, L-izoleucinas, L-valinas, L-glutaminas) padeda išvengti kepenų cirozės, raumeninių skaidulų irimo, sumažinti žalingą alkoholio poveikį.

Būtina atkreipti dėmesį, kad produkto sudėtyje yra kreatino, todėl jis netinka nepilnamečiams. Nėščios moterys neturėtų vartoti alkoholio. „Nightout“ vartojimas negali pakeisti subalansuotos mitybos ir sveiko gyvenimo būdo.