Kaip atnaujinti minkštuosius baldus: renkamės patvarų audinį
Nusidėvėjo baldai, apšiuro gobelenas? Kyla klausimas: pirkti naujus baldus ar atnaujinti senus? Jeigu nežadate investuoti į kokybiškus naujus minkštuosius baldus, kurie kainuoja brangiai, protingiausia juos atnaujinti.
Pasak specialistų, atnaujinti verta kokybiškus nusidėvėjusius minkštuosius baldus. Tai – puiki išeitis, jei nėra galimybių įsigyti naujų. Nors aptraukti nauju audiniu nušiurusią lovą ar fotelius irgi kainuoja, tai vis tiek atsieis gerokai pigiau.
Tad jei nusprendėte atnaujinti minkštąją dalį, pirmiausia įvertinkite, kiek tam galite skirti pinigų. Tai lems jūsų pasirinkimą, nes geros kokybės gobelenai ar kitos medžiagos, taip pat ir darbas, nemažai kainuoja.
Specialistai sako, kad baldus atnaujinti galima ir be didelių investicijų, ypač jei reikia keisti tik gobeleną, o ne iš pagrindų restauruoti lovą ar fotelius. Mat taip papildomai kainuotų minkštųjų baldų spyruoklių, furnitūros, konstrukcinių baldų detalių remontas.
Jei tik apšiuro gobelenas, galite rinktis tekstilės gaminius: baldų užvalkalus, lovatieses, pagalvėles. Žaiskite spalvomis, detalėmis. Tai atsieis gerokai pigiau, nei pirkti naujus kokybiškus baldus ar aptraukti nauju gobelenu. Baldų užvalkalai paslėps aptrintas kėdes, lovas. Parduotuvėse jų apstu jau pasiūtų arba galite pasisiūti patys.
Jų būna įvairių – dengiančių, tarkime, tik sėdimąją kėdės dalį, paslepiančių visą baldą. Pastarieji tinka, kai nusidėvi ne tik gobelenas ar oda, bet ir ranktūriai, kojelės. Rinkitės (dabar tai labai madinga) minkštųjų baldų užvalkalus su raišteliais ar užtrauktukais. Tai ypač funkcionalu, nes patogu nuimti, išskalbti jiems susitepus.
Pasak interjero dizainerių, norint susikurti Provanso, pavyzdžiui, miegamojo kambario dvasią, tinkamesni iš lino ar kitų natūralių audinių pasiūti užvalkalai lovų galvūgaliams. Klasikiniame interjere labai įspūdingai atrodo galvūgaliai iš veliūro arba aksomo. Pavartykite interjero žurnalų – rasite puikių idėjų.
Kaip išsirinkti baldų apmušalus
Jeigu sumanėte minkštuosius baldus aptraukti nauju audiniu, turėtumėte žinoti, kokį pasirinkti, kad jis tvertų ilgai. Lovoms, kėdėms, foteliams atnaujinti galite rinktis įvairių tekstūrų ir spalvų baldų audinius. Tai lemia skonis, kambario interjero stilius.
Atsižvelkite, ar jis modernus, klasikinis ar senovinis. Taip pat įvertinkite minkštųjų baldų paskirtį. Jeigu ant jų miegosite, kasdien sėdėsite, arba jei baldai stovės vaikų kambaryje, reikėtų rinktis atsparesnes trinčiai, ne tokias teplias, lengvai valomas – aukštesnės kokybės baldų medžiagas.
Pasak specialistų, kasdien miegoti skirtoms lovoms tinkamesni sintetinio pluošto audiniai (jis turėtų sudaryti 30–50 proc.). Nors jie, skirtingai nei natūralaus pluošto audiniai, ne tokie laidūs orui, vis dėlto šiek tiek oro praleidžia, be to, yra patvaresni, ilgaamžiškesni, tinka alergiškiems žmonėms. Naujos kartos sintetinis pluoštas yra nekenksmingas sveikatai ir aplinkai. Geros kokybės medžiagos dažomos natūraliais dažais.
Taip pat skaitykite: 2016 metų interjero dizaino tendencijos
Kas kita, jei tai valgomasis ar svečių kambarys, kuriame retai kas būna ar miega. Tada tiks ir ne tokie atsparūs audiniai, nes jie dėl mažos trinties ilgai tvers. Na, o vaikų kambariui ieškokite pačių atspariausių raštuotų audinių, nes jie ne tokie teplūs. Arba rinkitės lengvai valomus audinius, nes mažieji linkę lovoje ir valgyti, ir paišyti, ir ant baldų šokinėti...
Kokių yra audinių?
Šenilinis audinys – vienas populiariausių ir patvariausių baldų audinių. Šie apmušalai atsparūs aplinkos poveikiui, trinčiai. Gaminami tiek iš sintetinio, tiek ir iš natūralaus pluošto. Šenilinis siūlas sudarytas perpynus tiesų ir putlų siūlą, todėl vizualiai atrodo kaip pūkuotas vikšras. Šeniliniai siūlai audiniui suteikia minkštumo, purumo. Geros kokybės tokie apmušalai nesipumpuruoja (nesušoka į rutuliukus). Šenilinis audinys nebijo nei drėgmės, nei dulkių ar saulės, nei aštrių naminių augintinių nagų. Pasak gamintojų, šenilinė medžiaga atlaiko 70 milijonų prisilietimų ir laiko apie 50 metų. Lengva prižiūrėti, valoma sausai.
Žakardas, kaip ir gobelenas, išsiskiria dideliu tankiu, todėl yra patvarus ir tvirtas, daugiaspalvis tekstilės audinys. Gaminamas naudojant tiek sintetinius, tiek natūralius pluoštus. Lengvai plaunamas ir valomas. Kaip ir veliūro, šenilo apmušalus, juos taip pat galima nusiurbti siurbliu ar dulkes nubraukti šepečiu. Kadangi žakardo audinyje vyrauja reljefiniai ir kontūriniai raštai, jis yra minkštas ir purus, o juo aptraukti baldai atrodo prabangiai ir puošniai.
Pirkdami minkštųjų baldų apmušalus (audinius), pasidomėkite, koks jo trinties koeficientas.
Nailoninis aksomas (angl. flock) – lengviausias ir praktiškiausias aksominį paviršių turintis audinys. Jis gaminamas iš kelių sluoksnių: sintetinio (viršutinis) ir medvilninio (ant iš anksto išausto pagrindo klijuojami mikroplaušeliai). Ypač lengva valyti tušinukų ar kosmetikos dėmes, purvą lengvai pašalinsite muiluotu vandeniu, o dulkes paprasčiausiai nusiurbsite. Svarbiausia dėmes pašalinti iš karto, neleisti joms įsisenėti.
Veliūras – labai graži, blizgi, panaši aksomą medžiaga, iš kitų išsiskirianti ilgu pūku. Veliūriniai audiniai būna trijų tipų: įspausti, fasoniniai ir lygūs. Veliūru aptraukti minkštieji baldai atrodo prabangiai, skoningai, tačiau ši medžiaga turi vieną minusą – neatspari ir dyla greičiau nei kiti audiniai. Tinka baldams, ant kurių nemiegama, sėdima retai, pavyzdžiui, svetainėje ir pan.
Dirbtinė zomša – labai praktiškas audinys, mažai dyla, neblunkantis ir ilgai neprarandantis išvaizdos net ir po daugelio metų. Vizualiai dirbtinė zomša beveik nesiskiria nuo natūralios (verstinės odos). Kadangi yra impregnuojama, atspari ir purvui, ir vandeniui. Šiais apmušalais aptraukti baldai atrodo prabangiai ir stilingai.
Dirbtinis kailis – populiarus šiais laikais apmušalų audinys, naudojamas gaminant išskirtinius baldus. Dažniausiai juo aptraukiami nedideli pufai, foteliai, rečiau didelės sofos. Šio audinio rūšys imituoja gyvūnų kailį, gali būti vienspalviai ar margi, trumpo ar ilgo pūko bei tankio ir storio. Kadangi šie apmušalai nėra atsparūs ir tvirti, nerekomenduojama jais aptraukti kasdienio naudojimo minkštų baldų. Bet puikiai tinka norint sukurti interjero detalę ar akcentą.
Dirbtinė oda – patvari, ilgaamžė, atspari, ilgai nedyla. Be to, hermetiška ir nepraleidžia nei oro, nei vandens garų. Vizualiai labai panaši ir beveik niekuo nesiskiria nuo natūralios odos, tačiau pigesnė.
Natūrali oda – ilgaamžė, patvari, elastinga. Tačiau reikalauja daugiau priežiūros, 2–4 kartus per metus būtina sutepti specialia priemone, antraip gali imti skilinėti, trūkinėti. Taip pat svarbu impregnuoti. Odinių baldų negalima statyti šalia karščio šaltinių (židinio ir pan.). Taip pat kenkia tiesioginiai saulės spinduliai, nes dažyta oda greičiau blunka. Odiniais apmušalais aptraukti baldai atrodo solidžiai, pabrėžia aukštą šeimininkų socialinį statusą. Tinka tiek klasikinio, tiek modernaus kambario interjerui.
Įsidėmėkite!
Nė vienas apmušalas nėra apsaugotas nuo saulės spindulių, dienos šviesos ar halogeninių lempų poveikio. Ilgainiui visi baldų apmušalai šiek tiek pakeičia pradinę spalvą, tampa šviesesni, pablunka. Kokybiški, žinoma, ne taip greitai. Tai yra natūrali audinio reakcija, ne defektas. Ypač tuomet, kai saulės spinduliai yra tiesioginiai, patartina užtraukti užuolaidas ar kitus langų uždangalus, kad baldo apmušalas neišbluktų.
Taip pat skaitykite: Į ką atkreipti dėmesį, renkantis baldus
Pirkdami minkštųjų baldų apmušalus (audinius), pasidomėkite, koks jo trinties koeficientas. Kuo jis didesnis, tuo audinys mažiau dils ir ilgiau tvers.
Atkreipkite dėmesį, kokie yra atlikti audinio atsparumo testai. Įprastai geros kokybės audiniams atliekami tvirtumo, spalvos atsparumo, pumpuravimosi (angl. pilling), t. y. pumpurų tekstilės gaminių paviršiuje susidarymo (dėl trinties naudojant) ir atsparumo ugniai testai (degus ar nedegus). Tai nurodoma sertifikate. Jei testo rezultatai rodo, kad audinys išlaikė pagal ISO daugiau nei 5000 ciklų, vadinasi, jis gana tvirtas.
Normaliu spalvos atsparumo rodikliu, pagal ISO, laikomi skaičiai nuo 4 iki 6 (matavimo skalė 1–8). Kuo skaičius didesnis, tuo audinys mažiau bluks nuo šviesos, skalbiant ir pan.
Pagal ISO, normalūs gaminių pumpuruotumo rodikliai – nuo 2 iki 5. Daugelio bendrovių standartu laikomas rodiklis yra 3–4.
Naudinga žinoti
Prieš pradėdami valyti baldus...
- Patikrinkite spalvos atsparumą nematomoje baldo vietoje.
- Naudokite tik vandenyje tirpius valiklius (neturinčius alkoholio, neutralaus pH, švelnų ir bekvapį muilą).
- Niekada nenaudokite valiklio, pagaminto benzino, acetono ar tirpiklio pagrindu. Visada atidžiai perskaitykite produkto naudojimo instrukciją.
- Labai išpurvintą paviršių visada galite valyti su vandenyje tirpstančiomis ir putojančiomis priemonėmis, skirtomis kilimams valyti.
- Saugokite audinį nuo mechaninių pažeidimų, stiprių smūgių.
- Niekada nesėdėkite ant baldų, kol jie drėgni: gali ištampyti dangą. Nuvalę baldus šlapiai, visada leiskite jiems gerai išdžiūti (bent dvi dienas).
- Minkštųjų baldų apmušalai ilgiau tvers, jei nuolat keisite sėdėjimo vietą. Taip apmušalas dils tolygiai, nepastebimai.
Interjerą atnaujiname spalvingomis pagalvėlėmis
Konsultuoja salono „Sonatos tekstilė“ savininkė dizainerė Sonata Gurčinienė (sonata@sonatostekstile.lt)
Patarkite, kaip nebrangiai atnaujinti pabodusį interjerą pagalvėlėmis, kaip jas išsirinkti, derinti?
Rinkdamiesi pagalvėles, atkreipkite dėmesį į jų funkcionalumą, kambario stilių, paskirtį. Yra dviejų tipų pagalvėlės: skirtos sėdėti ant jų ir dekoratyvinės, kurios naudojamos kaip interjero puošybos elementas.
Pastarosios siuvamos iš įvairiausių audinių (nuo senovinio gobeleno iki plonyčio šilko). Pavyzdžiui, klasikinės svetainės erdvėje tiks puošnios, su dekoro elementais, pasiūtos iš brangių audinių, tarkime, aksomo, šilko, veliūro.
Sėdėti skirtas pagalvėles rinkitės iš tvirtų, atsparių trinčiai gobeleninių audinių. Renkantis pagalvėles, svarbu iš anksto žinoti, kokį stilių norite sukurti. Pavyzdžiui, kvadratinės, apvalios ar cilindro formos pagalvėlės, puoštos įvairiomis juostelėmis, dekoratyviniais kutais, nėriniais, kambario interjerui suteiks romantiškos nuotaikos.
Priderintos prie užuolaidų ir lovatiesės (nebūtinai turi būti iš to paties audinio, gali atkartoti tik raštą ar vieną spalvą), jos sudarys užbaigtumo įspūdį. Tekstilės aksesuarai interjere gali būti naudojami ir kontrasto principu, pvz., baltame (ar tamsiame) minimalistiniame interjere ryškių spalvų pagalvėlės kartu su ryškiu kilimu ar paveikslu suteiktų žaismingumo, gyvumo ir netikėtumo.
Miegamojo erdvėje visada patraukliai atrodo iš minkštų audinių pasiūtos pagalvėlės. Vaiko kambariui geriausiai tiks iš natūralių, praktiškų audinių pasiūtos pagalvėlės. Jos turi būti žaismingos, spalvotos (labai tinka įvairios aplikacijos).
Remtasi www.audiniai.lt