Pasibaigusio galiojimo vaistai ar produktai, pasenusi ir nenaudojama buitinė technika, tuščios dėžutės, kuriose sudėta „kažkas“ – visa tai užima vietos ir kaupia dulkes. Žinoma, su pasenusiais maisto gaminiais susitvarkyti paprasta, bet visa kita išmesti būna paprasčiausiai gaila.
Kodėl mes kaupiame daiktus?
Pas visus atsiranda nereikalingų daiktų: senienų, suvenyrų, indų, drabužių, kosmetikos ir netgi maisto produktų. Senyvo amžiaus žmonės vis dar kaupia juodai dienai – gal dar kada nors prireiks? Tačiau tikimybė, kad tas „kada nors“ ateis, yra beveik nulinė. O šlamšto metai iš metų vis daugėja namuose, darbe, garaže ar sandėliuke.
Žinoma, galima senienas kur nors išslapstyti, kad nekristų į akis, bet prireikus ką nors surasti tarp nereikalingų daiktų prasikuisite ištisas valandas.
Netvarka namuose turi savybę didėti pati savaime, lyg magnetu pritraukdama vis daugiau šlamšto. Stalas ar koks kampas nereikalingų daiktų kaupykla gali tapti neįtikėtinai greitai – per keletą dienų. Ir toks vaizdelis neabejotinai gadins nuotaiką.
Nereikalingų daiktų prigrūstoje patalpoje neįmanoma nei susikaupti darbui, nei atsipalaiduoti. Viskas, kas nereikalinga, lyg tyčia lenda į akis ir blaško dėmesį.
Fengšui sekėjai tvirtina, kad nereikalingų daiktų sankaupos ir namų užgriozdinimas trukdo laisvai cirkuliuoti teigiamai energijai, alina šeimininkus ir ardo pozityvius gyvenimo procesus.
Taip pat skaitykite: Namų tvarkymas pagal fengšui: kaip prisitraukti sėkmę ir laimę
Kaip išsiaiškinti, ar daiktas reikalingas?
Yra du daiktų reikalingumo nustatymo metodai.
Fengšui metodas. Senovės kinų fengšui meistrai sugalvojo specialų metodą, padedantį atskirti, kiek reikalingas vienas ar kitas daiktas. Jie rekomenduoja paimti jį į rankas ir užduoti sau tris klausimus.
- Ar šis daiktas turi kokią nors unikalią savybę, dėl kurios jo negali pakeisti joks kitas?
- Ar jums prireikė šio daikto per pastaruosius dvejus metus?
- Ar galima su šiuo daiktu tiesiog dabar padaryti ką nors reikalingo ar naudingo?
Jei bent du atsakymai bus neigiami, rankose laikomą daiktą drąsiai galite priskirti prie nereikalingųjų. Jei visi atsakymai buvo neigiami – patikėkite, to daikto jums daugiau niekada neprireiks.
Žinoma, gali būti, kad ir pritaikius šį metodą kai kurių daiktų išmetimo klausimas kels abejonių. Tokiu atveju fengšui specialistai pataria sudėti daiktus į atskirą maišą, gerai užrišti ir padėti sunkiai pasiekiamoje vietoje, pavyzdžiui, aukštai lentynoje ar rūsyje. Jei per kitus dvejus metus nė vienas šeimos narys neiškels šio maišo ir nė karto jo neatriš, galite tuoj pat nešti jį į šiukšliadėžę net nebandydami prisiminti, kas jame yra.
Psichologinis metodas. Psichologai siūlo tikrai veiksmingą ir gailesčio nekeliantį senų daiktų atsikratymo metodą. Visa tai, kas nereikalinga, bet gaila išmesti, savaitei ar dviem sudėkite vidury svetainės ar koridoriaus, kad nuolat matytumėte tą krūvą daiktų, trukdančią jums laisvai judėti po namus. Arba kils begalinis susierzinimas ir jūs be gailesčio viską išmesite, arba gims geniali mintis, kaip ir kur toliau laikyti šiuos daiktus.
Neįveikiamas gailestis
Jei daikto nereikia, turite jam pakaitą, tačiau vis tiek nekyla ranka jo išmesti, atiduokite kam nors ar parduokite. Internetu ar per draugus, skelbimus laikraštyje. Patikėkite, tikrai atsiras žmonių, kuriems reikia jūsų senos, bet veikiančios skalbyklės ar šaldytuvo, ir jie su dėkingumu išvaduos nuo tų daiktų.
Taip pat skaitykite: Pasteliniai pokštai Žvėryne: pasidairykite po dizainerių sukurtą būstą
Žinoma, tai galioja tik sentimentų nekeliančiai buitinei technikai, indams, baldams. Tačiau visai kitą vertę turi, pavyzdžiui, mylimos močiutės supamasis krėslas. Iš pradžių jis naudojamas kaip kūdikio lopšys, vėliau pertempiamas į kitą kambarį – išmesti sunku, nes primena brangų žmogų. Bet ką daryti, jei tokiais prisiminimus keliančiais daiktais užgrūsti visi kambariai, sandėliukas ir virtuvė? Tokiu atveju reikia imtis veiksmų.
Specialistai rekomenduoja sentimentalius daiktus padalyti į dvi grupes: turinčius kokią nors vertę ir beverčius. Pavyzdžiui, jei močiutės krėslas iki šiol kelia geras emocijas, žinoma, jį reikia pasilikti, bet didžiausią krūvą atvirukų ir niekniekių, neaišku, kieno siųstų, tikrai išmeskite.
Kai kuriuos daiktus galima prikelti naujam gyvenimui: senas nuotraukas ar garbės raštus sudėkite į rėmelius ir kabinkite ant sienos, nuvežkite į siuvyklą pataisyti apibrizgusį mamos dovanotą pledą. Tada daiktai bent jau negulės be darbo ir dar kurį laiką tarnaus.
Vieną kartą imkite ir padarykite
Niekas nesiginčija, kad senų daiktų tvarkymas – sunkus ir alinantis. Ką daryti? Atsakymas paprastas: pradėkite nuo mažo veiksmo ir žingsnis po žingsnio atliksite didį darbą. Gyvenime atsiras harmonija, namai taps jaukūs ir mieli.
Specialistai rekomenduoja iš pradžių atrasti 1–2 valandas laisvo laiko per savaitę, kad niekas jums netrukdytų. Tada išsirinkti vieną labiausiai erzinančią užverstą zoną (senų daiktų ir suvenyrų prigrūstą knygų spintą ar pan.) ir pasirūpinti, tarkime, penkiais dideliais šiukšlių maišais.
Kam jie reikalingi? Kad galėtumėte...
- Išmesti daiktus arba nugabenti į utilizacijos vietą. Į šį maišą meskite susidėvėjusius ir morališkai ar fiziškai pasenusius daiktus, neturinčius nei materialios, nei emocinės vertės.
- Atiduoti. Kitiems žmonėms, labdarai, į biblioteką, mokyklą ir t. t. Į šį maišą turi patekti tai, kas yra geros būklės ir dar gali praversti kitiems, o jums jau nebereikia. Tokia mintis puikiai tinka kaltės jausmo dėl išmetamų daiktų kamuojamiems žmonėms, juk daiktas dar kažkam pravers! Atminkite: kas šlamštas vienam, lobis – kitam.
- Pabandyti kai ką parduoti. Šis maišas skirtas tiems daiktams, kuriuos kas nors nupirks internete ar per skelbimus laikraštyje. Galiausiai, jei tai jums priimtina, apsilankykite blusų turguje.
- Pagalvoti metus laiko. Šis maišas skirtas tiems daiktams, dėl kurių išmetimo nesate įsitikinę. Juos rekomenduojama atidėti kur nors toliau maždaug metams. Jei per tą laiką nė karto nepasinaudosite nė vienu maiše esančiu daiktu, meskite lauk nė nesusimąstydami.
- Suremontuoti. Į šį maišą dėkite daiktus, kurie bus reikalingi, tik reikia sutvarkyti. Nusistatykite laiką, per kurį juos sutaisysite. Jei per sau duotą laiką to nepadarysite, matyt, jums daiktų nebereikia ir atėjo laikais jais atsikratyti.
Kai pradėsite, pasirinktoje zonoje daiktų stipriai sumažės. Pastebėsite, kaip, tarkime, knygų spintoje pagaliau pasimatė knygos, tapo lengviau valyti dulkes, o ir pas baldas atrodo patraukliau. Likusius daiktus pergrupuokite ir gražiai sudėliokite. Sutikite, palaikyti tvarką daug lengviau nei sėdėti ir dūsauti tarp šlamšto.
Taip pat skaitykite: Dizainerių sukurtas loftas viengungiui
8 nereikalingiausių daiktų grupės
1. Buitinė technika, kuri stovi kažkur virtuvės kampe ar spintelės gale, ir neaišku, veikia ji ar ne.
2. Sulaužyti daiktai. Kažkodėl mums būna sunku pripažinti, kad daiktas sulūžęs – perdegęs sumuštinių keptuvas, skilusi vaza, trys skylėti skėčiai ir t. t.
3. Daiktai, kurie yra potencialiai naudingi, bet jais nesinaudojama: per didelis daiktas jums gyvenant vienai ar per sunkiai išardomas ir sudedamas. Arba tušti stiklainiai: ar tikrai reikia jų visų?
4. Daiktai, kuriuos taupome. Kam reikia vonioje laikyti dailų dušo želės buteliuką ar kvapų muilą, jei jais nesinaudojate? Nėra nieko blogiau, kaip taupyti kažką tol, kol teks išmesti pasenusį, pasmirdusį ir pasibaigusio galiojimo. Jei pirkote, tai naudokitės, mėgaukitės, netaupykite.
5. Daiktai, kuriais galėtumėte naudotis, bet to nedarote iš tingumo ar nenoro. Tai itin moteriškų daiktų grupė – įvairūs treniruokliai, bėgimo bateliai, prabangus namų manikiūro rinkinys...
6. Daiktai, kuriuos seniai reikėjo išmesti. Jais užgrūstos sieninės spintos, sandėliukai, lentynos palubėje, rūsiai ir garažai. Bėgant laikui, dviviečiame garaže nebelieka vietos nė vienam automobiliui...
7. Daiktai, atkeliavę į namus močiutės pageidavimu. Jos visada geriausiai žino, ko reikia vaikams. Sau nieko neperka, bet negaili pinigų įvairiems niekučiams: dar vienai spalvotų pieštukų pakuotei, žybsinčioms lazdelėms, šviečiantiems raktų pakabučiams ir t. t. Žinoma, daiktai labai mieli, tačiau palengva jie užkariauja visą butą. Ir dar: kam reikia namuose iš močiutės paveldėtų skardinių maisto padėklų ir skilusios sriubinės?
8. Daiktai, kuriais niekada nesinaudojote. Atėjo laikas atsikratyti puodo ryžiams virti, kurį jums padovanojo anyta, ar draugės atnešto varliukų keptuvo.
Jūsų diena bus geresnė, jei norimą daiktą pasieksite lengvai, nestumdydama kitų daiktų į šalis, be vyro ar vaikų pagalbos. Pabandykite atsikratyti šlamšto – tai toks uždegantis procesas, kad kartais net tenka save stabdyti.
Juos išmesti būtina!
Yra daiktų, silpninančių mūsų imunitetą ir trumpinančių gyvenimo metus, todėl jų būtina atsikratyti. Kas tai?
- Oro gaivikliai. Kvapiuose preparatuose yra cheminių medžiagų, kurios, pasklidusios ore, neigiamai veikia moters organizmą, mažina galimybę pastoti ir net gali sukelti kūdikio vystymosi sutrikimų.