Kaip bendrauti su seksualiai aktyviu paaugliu?

Mama su dukra / 123rf.com nuotr.
Mama su dukra / 123rf.com nuotr.
2017-01-21 19:00
AA

Sakoma, maži vaikai, mažos bėdos, dideli vaikai – didesni ir rūpesčiai. Išties jie dabar greičiau bręsta ir į suaugusiųjų pasaulį įžengia gerokai anksčiau. Kaip bendrauti su seksualiai aktyviu paaugliu?

Naudingi patarimai

  • Patarimas mamai – neformuokite dukrai požiūrio. Jeigu turite neigiamų patirčių, esate išsiskyrusi, išduota, jums gali būti nelengva objektyviai kalbėtis apie dukros ir jos draugo jausmus, santykius. Neretai, pasak psichologų, mamai nelengva pripažinti, kad dukra rado širdies draugą, su kuriuo jai gera, su kuriuo ji jaučiasi laiminga. Neleiskite, kad blaivų protą aptemdytų neigiami jausmai: pavydas, noras neva perspėti dukrą, sustabdyti ją nuo galimo skausmo. Blogai elgiasi tos mamos, kurios, remdamosi savo skausminga patirtimi, formuoja požiūrį, kad, tarkim, visi vyrai kiaulės. Visi jie išduoda, palieka, kad nėra tikrų jausmų ir meilės. Nejau norite, kad jūsų dukra netikėtų tikra meile? Ar galite būti tikra, kad jai būtinai nutiks kaip jums? Taip atsitikti gali, jei pasėsite abejones ir baimę – juk vaikai kopijuoja mūsų elgesį.
  • Nepulkite bausti ar gąsdinti. Tapkite savo vaikui geranoriški, suprantantys patarėjai, pagalbininkai, su kuriais jis nebijotų konsultuotis, kalbėtis ne tik apie lytinį gyvenimą, bet ir apie santykius. Kaip teigia psichoterapeutas Eugenijus Laurinaitis, svarbiausias suaugusiojo uždavinys – paauglių lytinį gyvenimą priimti tokį, koks jis yra, nepulti moralizuoti, bausti ar gąsdinti.
  • Specialistų teigimu, mažesniems vaikams tėvų seksas atrodo tarsi nukrypimas nuo normos, kažkas nepadoraus. Laimė, vaikai iš to išauga, su metais pasikeičia ir jų požiūris. Tačiau užklupęs tėvus besimylinčius, gali patirti psichologinę traumą. Vieni sutrinka, jaučia gėdą, kiti ima demonstratyviai maištauti, protestuoti, šiurkščiai elgtis, treti – vengia bendrauti, užsisklendžia. Su 13-mete ar vyresne atžala apie tai turėtumėte pasikalbėti atvirai. Jei matote, kad vaikas sutrikęs, tiesiog sulaukite palankiausio momento ir atsiprašykite už tai, kad jis atsidūrė tokioje nemalonioje situacijoje. Net jei dėl to nesijaučiate kalti. Paaiškinkite, kad laiminga santuoka grindžiama ne vien gražiais jausmais, bendravimu, bet ir seksu, lytiniu geismu. Papasakokite, kad visa tai yra meilės, artumo ir bendrumo išraiška. Jūs taip pat savo vaiką galite užklupti netinkamu momentu, tarkim, masturbuojantis. Tokiu atveju psichologai irgi pataria pasikalbėti, nuraminti sutrikusį ir susigėdusį paauglį, kad, pavyzdžiui, masturbavimasis nėra gėdingas veiksmas, juolab koks nors iškrypimas. Paaiškinkite, kad tai daro daugelis paauglių ir net suaugusiųjų. Pabrėžkite, kad tai neturi užgožti kitų interesų.

Plačiau apie tai, kaip bendrauti su seksualiai aktyviu paaugliu, skaitykite 3-iajame „Ji“ numeryje!

Žurnalas „Ji“ (3 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.