Kaip gyventi vienu ritmu su organizmu

Kišeninis laikrodis / Fotolia nuotr.
Kišeninis laikrodis / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Būna dienų lyg tyčia: apima apatija, nervingumas, viskas erzina ir nesinori lipti iš lovos... Visa tai – neatsitiktiniai dalykai. Viena priežasčių - mūsų organizmo bioritmai.

Tikriausiai žinote, kad organizmas paklūsta tam tikram ritmui, kurį nustatė gamta: viskas vyksta tarsi pagal laikrodį. Galima sakyti, kad organizmas – vientisas mechanizmas, tad tereikia sutrikti mažyčio sraigtelio darbui, kad visa sistema išeitų iš rikiuotės. Tada prasideda įvairios bėdos: negalavimai, skausmai, nervingumas... Ne išimtis ir mūsų kūno linijos – kartais vargsti vargsti norėdamas numesti svorio, bet nė iš vietos. O priežastis gali būti labai paprasta – nepaisote organizmo bioritmų.

Kas jūs esate?

Tikriausiai girdėjote, o gal ir patys save priskiriate vienai iš šių kategorijų: „vyturiams“, „balandžiams“ ar „pelėdoms“. „Vyturiai“ rytais būna aktyvūs ir iki pietų nudirba daugiausia darbų. „Pelėdos“, priešingai – visiškai išsibudina tik po pietų, o jų aktyvumas ima didėti į vakarą. Aktyviausias jų metas – 18–23 valanda. „Balandžiai“ gali gultis, kada nori, ir prabusti bet kokiu laiku. Tačiau šių žmonių išskirtinė ypatybė ta, kad apie 14–16 val. jų energija pasiekia kritinę ribą.

Organų ritmas

Mūsų vidaus organai visą parą dirba tam tikru ritmu. Pavyzdžiui, naktį širdis plaka rečiau nei dieną, kūno temperatūra paryčiui būna žemiausia, o į vakarą – apie 17–18 val. – aukščiausia.

♦ 5–7 val. ryto – storosios žarnos laikas. Šiuo metu galima pagreitinti nereikalingų medžiagų šalinimą iš organizmo. Pavyzdžiui, išgerti stiklinę drungno vandens ar suvalgykite džiovintų per naktį išmirkytų slyvų.

♦ Didžiausias skrandžio aktyvumo laikas – 7–9 val., todėl šiuo metu geriausia pusryčiauti. Tiesa, turėtumėte gerai pagalvoti, ką dėsite į burną, nes angliavandeniai greičiausiai virsta energija, tad neverta savęs apsunkinti nenaudingu maistu.

♦ 9–11 val. didžiausiu pajėgumu dirba blužnis ir kasa, todėl šiuo laiku valgydami tik apsunkintumėte šiuos organus. Taip pat nevertėtų darbe gurkšnoti kavos su saldumynais, nes kasai teks papildomai dirbti.

♦ 11–13 val. – širdies, o 13–15 val. – plonosios žarnos laikas.

♦ Nuo 15 iki 17 valandos aktyviai dirba šlapimo pūslė, todėl patartina gerti daugiau skysčių, nes taip iš organizmo pavyks pašalinti daugiau nuodingųjų medžiagų.

♦ 17–19 val. – inkstų laikas. Būtų naudinga išgerti inkstus valančios bruknių, meškauogių lapų ar spanguolių arbatos.

♦ Po 19 val. pasistenkite daug nebegerti, nes inkstai ilsisi. 19–21 val. – kraujotakos laikas, o nuo 21 iki 23 val. kaupiama energija – patartina šiuo laiku eiti miegoti.

♦ 23–1 val. – tulžies pūslės laikas. Jei žinote, kad šis jūsų organas negaluoja, šiuo metu jau turėtumėte ilsėtis.

♦ Kepenys geriausiai pailsi ir atsigauna miegant. Todėl jei dirbate iki 3 valandos ryto, varginate šį organą, sekinate organizmą.

♦ 3–5 val. organizme vyksta daug svarbių procesų. Širdis plaka ramiai, kūno temperatūra žema, kraujyje mažiausias gliukozės kiekis. Tai „plaučių laikas“. Jei nuolat prabundate šiuo metu, vertėtų pasitikrinti plaučius.