Kaip laikyti maisto produktus

Vaisiai ir daržovės / Fotolia nuotr.
Vaisiai ir daržovės / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Virtuvės paslaptys
A
A

Ar žinote, kaip reikėtų laikyti maisto produktus, kad jie išliktų švieži ir aromatingi? Jeigu ne, tai jums padės keletas mūsų patarimų apie produktų laikymą.

Kava

Kava labai sugeria pašalinius kvapus, todėl kavos pupeles geriausiai laikyti sandariuose stikliniuose induose. Vakuuminiuose pakeliuose kavą galima laikyti kelis ar keliasdešimt mėnesių. Atidariusi pakelį kavą supilkite į švarų sausą indelį ir sandariai uždarykite. Kavą galite laikyti ir šaldytuve. Ypač sausoje vietoje laikykite tirpios kavos miltelius – nuo menkiausios drėgmės jie sulimpa. Jeigu indelį su malta kava uždarysite tikrai hermetiškai, kava ilgiau išsaugos savo kvapą ir skonį.

Arbatžolės

Arbatžolių nelaikykite popierinėje pakuotėje virtuvėje, kur būna daug garų: eteriniai aliejai greitai išsisklaido, arbata netenka savo aromato. Arbatžolėms laikyti visiškai netinka ir polietileniniai maišeliai arba plastikiniai indai. Arbatžoles geriausiai laikyti stikliniame inde su užsukamu arba stikliniu kamščiu palikus oro tarpelį. Indas turi būti švarus, be pašalinių kvapų. Kasdieniam vartojimui tinkamiausios nedidelės metalinės arbatinės. Arbatžolės labai geria drėgmę, dėl to pradeda pelyti. Be to, jos greitai prikaupia pašalinių kvapų. Todėl arbatžoles laikykite sausoje šiltoje vietoje, vėdinamoje patalpoje, atokiau nuo muilo, sūrio, mėsos ir žuvies. Hermetiškame inde jų kokybė nesikeičia keliolika mėnesių ir net metų. Jeigu į dėžutę, kurioje laikomos arbatžolės, įdėsite sudžiovintos citrinos ar apelsino žievelės, tokia arbata bus aromatingesnė. Į arbatžoles, laikomas hermetiškoje dėžutėje, galite įberti ir truputį vanilės. Arbatai ji suteiks neįprasto malonaus skonio ir aromato.

Duona

Duona paprastai parduodama polietileniniuose maišeliuose. Todėl jeigu neturite duoninės, ją galite laikyti tame pačiame maišelyje. Tik būtinai kas dvi tris dienas maišelius keiskite. Be to, į polietileninius maišelius nepatartina dėti šiltų duonos gaminių, nes jie išskiria drėgmę – dėl to duona maišeliuose pradeda pelyti. Geriausiai duoną laikyti sausoje vietoje maždaug 18 laipsnių temperatūroje. Kai kurios šeimininkės tikina, kad puiki vieta duonai laikyti – šaldytuvas.

Ryžiai

Ryžiai turi būti laikomi vėsioje, sausoje ir tamsioje vietoje, geriausiai – sandariai uždaryti, nes jie greitai išdžiūva ir sugeria pašalinius kvapus. Sausus baltuosius ryžius sandariuose induose galima laikyti daug metų. Ruduosius reikia suvartoti per metus, nes ilgai laikant gemale esantis aliejus apkarsta. Kiek ilgiau šiuos ryžius galima laikyti šaldytuve. Išvirtus ryžius laikykite uždarytus, nes jie labai greitai sugeria pašalinius kvapus. Paruošti ryžiai, tik būtinai uždengti, šaldytuve gali stovėti apie penkias dienas, o šaldiklyje – net iki šešių mėnesių.

Aliejus

Bet kuris geros kokybės aliejus laikomas kambario temperatūroje, tamsioje spintelėje arba šviesos nepraleidžiančiame bekvapiame inde ir tik vienerius metus nuo išspaudimo datos, nes paskui jis praranda savo skonio ir maisto ypatybes. Patariama nedėti aliejaus į šaldytuvą – žemoje temperatūroje jis sutirštėja. Taip pat netinkama aliejaus laikymo vieta – ant virtuvinės spintelės šalia viryklės. Neprisipirkite didelių aliejaus atsargų. Atminkite, kad rafinuotą aliejų galima saugoti aštuonis mėnesius, nerafinuotą – keturis. O sėmenų aliejaus vartojimo laikas – tik pusantro mėnesio.

Sausi prieskoniai

Prieskoniai turi būti laikomi tamsioje, vėsioje vietoje, kad neišbluktų spalva, nesuirtų vertingos medžiagos ir nesusilpnėtų aromatas. Laikyti geriausiai švariuose stiklainiuose arba metaliniuose induose, popieriniuose arba medžiaginiuose maišeliuose atokiau nuo aštrų kvapą skleidžiančių produktų, nes prieskoniai labai greitai įgauna pašalinį kvapą. Karštis, šiluma ir drėgmė kenkia prieskonių aromatui. Todėl prieskonių jokiu būdu nelaikykite spintelėje prie viryklės. Nepermatomuose induose prieskonius galite laikyti atvirose lentynose, bet atokiau nuo karštų ar prigaravusių vietų.

Geriausiai laikyti nesmulkintus prieskonius, o smulkinti juos tik prieš vartojimą. Deramai laikomi nesmulkinti prieskoniai išsilaiko kelis mėnesius ar net keletą metų, o malti kvapą praranda jau po kelių mėnesių. Ilgiau kaip metus laikomų prieskonių aromatas silpnėja, apkarsta eteriniai aliejai, jie netenka būdingo skonio. Ilgiau laikomus prieskonius būtinai patikrinkite, ar jie neatidrėko, nesupelijo, ar neįsiveisė kenkėjų. Išsivadėjusius išmeskite.

Švieži prieskoniai

Šviežias imbieras, aitriosios paprikos šaldytuve išsilaiko dvi tris savaites. Prieš dėdama į šaldytuvą, imbierą suvyniokite į popierinį rankšluostį. Jis sugers drėgmę, kuri sukelia puvimą. Citrinžolė ir kario lapai šaldytuvo salotų skyrelyje nesuges savaitę. Šviežią kalendrą geriausiai pirkti prieš vartojimą, nes ją galima laikyti tik tris keturias dienas. Jeigu reikia ilgiau laikyti, jos stiebus pamerkite į vandenį arba, suvynioję į popierinį rankšluostį ir įkišę į polietileninį maišelį, dėkite į šaldytuvą.

Dauguma šviežių prieskonių užšaldomi. Norėdama užšaldyti šviežią imbierą ir alpiniją, nulupkite ir dėkite į šaldiklį uždengtame plastikiniame inde. Prireikus šaldytos šaknies patarkuokite ir vėl dėkite į šaldiklį. Šviežią citrinžolę ir kario lapus sandariuose maišeliuose šaldiklyje galite laikyti šešis mėnesius. Atšildyti prieskoniai gali būti minkštoki, tačiau aromato nepraranda.

Daržovės

Daržoves laikykite tamsoje. Ypač jautrios šviesai bulvės ir salotinės cikorijos. Pabuvusios šviesoje jos netinka maistui: bulvėse susikaupia nuodingos medžiagos solanino, o cikorinės salotos apkarsta. Kad agurkai ilgiau išliktų švieži, sudėkite juos į plokščią emaliuotą indą ir laikykite žemutinėje šaldytuvo lentynėlėje. Nelaikykite agurkų kartu su obuoliais, nes dėl iš obuolių išsiskiriančių medžiagų agurkai greičiau vysta.

Vaisiai

Vaisius geriausiai tinka laikyti sausoje, vėsioje vietoje. Jeigu norite, kad apelsinai ilgiau išliktų švieži, suvyniokite juos į pergamentinį popierių ir padėkite sausai. Obuoliai ilgai išliks švieži, jeigu patrinsite juos šluostele, suvilgyta glicerinu. Bananų nereikėtų laikyti šaldytuvo skyrelyje kartu su kitomis daržovėmis – jie tik dar greičiau paruduos. Jeigu norite citrinas ilgiau išsaugoti šviežias, jų neplaukite, tik sausai nušluostykite, sudėkite į stiklainį, uždenkite pergamentiniu popieriumi arba celofanu ir užriškite.

Sūriai

Sūriai pasižymi savybe sugerti įvairius kvapus, todėl juos laikykite atskirai nuo aštrų kvapą skleidžiančių produktų, įvyniotus į celofaną arba uždengtus specialiu stikliniu gaubtuvėliu. Kad sūris neišdžiūtų, suvyniokite jį į drobelę, suvilgytą pasūdytu vandeniu. Olandišką sūrį rekomenduojama laikyti šaldytuve, tačiau jei sūris suvalgomas greitai, tinka dėti ir į virtuvinę spintelę. Nelaikykite sūrio labai ilgai, geriau dažniau nusipirkite šviežio. Iki vartojimo sūrius laikykite tik šaldytuve.

Šokoladas

Kad neprarastų savo gerųjų savybių, šokoladą patariama laikyti 10–18 laipsnių temperatūroje ir saugoti nuo šviesos bei drėgmės. Šokoladą laikykite atokiau nuo kvapių produktų, gerai vėdinamoje patalpoje. Jei šokoladas laikomas netinkamomis sąlygomis, gali pakisti jo išvaizda. Šiuos kokybės defektus sukelia cukraus arba riebalų nusėdimas produkto paviršiuje. Laikant šokoladą drėgnoje vietoje ištirpsta jo paviršiuje esantis cukrus, produktui džiūstant jis vėl kristalizuojasi ir virsta matomomis šviesiomis dėmėmis.

Nelygu pagal kokį receptą buvo pagamintas, šokoladas tinkamas vartoti iki metų, jeigu grynas, be priedų, – iki pusantrų. Žinoma, tai nereiškia, kad jis bus sugedęs ir po dvejų metų, tačiau skonis ir regimosios savybės gali būti pakitusios. Trumpiausiai galima laikyti baltąjį šokoladą – iki vieno mėnesio.

Kur laikyti kitus maisto produktus

Sviestą laikykite neperšviečiamame inde. Per ilgai laikomas (net ir šaldytuve) jis netenka skonio.

Makaronus laikykite sausoje, gerai vėdinamoje vietoje. Jų nerekomenduojama laikyti šalia stiprų kvapą skleidžiančių produktų, nes jie lengvai sugeria drėgmę ir pašalinius kvapus.

Medui kenkia saulės šviesa. Ji ardo kai kuriuos fermentus. Nusipirkus medaus patartina jį laikyti vėsioje ir tamsioje vietoje. Vertėtų nepamiršti, kad medus iš aplinkos sugeria drėgmę ir pašalinius kvapus. Laikomas nesandariame inde, jis gali pradėti rūgti, tada jo paviršiuje atsiranda putų, padidėja medaus tūris ir pakinta skonis.Taip pat medaus negalima laikyti metaliniuose, ypač cinkuotuose, moliniuose glazūruotose induose.

Žalią mėsą laikykite tik šaltai. Kiauliena sugeria įvairius kvapus, todėl ją geriausiai laikyti uždengtame emaliuotame arba stikliniame inde. Ilgiau kaip dvylika valandų nelaikykite šaldytuve mėsos faršo, suvynioto į popierių. Verčiau įdėkite jį į stiklinį ar emaliuotą indą ir pridenkite dangteliu ar lėkštute. Maltoje mėsoje bakterijoms daugintis yra geresnės sąlygos negu mėsos gabale, todėl maltą mėsą greitai suvartokite.

Kiaušinius geriausiai laikyti 1–2 laipsnių temperatūroje sausus, švarius, sustatytus smaigaliais žemyn. Nelaikykite kiaušinių kartu su stipraus kvapo produktais (sūriu, silke, rūkyta dešra ir kt.), nes kiaušiniai labai sugeria pašalinius kvapus. Jeigu kiekvieną kiaušinį įsuksite į popierių ir kartą per savaitę apversite į kitą pusę, šaldytuve juos galėsite išlaikyti labai ilgai.

Šviežią žuvį laikykite šaldytuve 4–5 laipsnių temperatūroje. Įvyniokite ją į pergamentinį popierių ir įkiškite į polietileninį maišelį, kad kiti patiekalai neprisigertų žuvies kvapo. Jeigu norite ilgiau išlaikyti šviežią žuvį ir neturite šaldytuvo, tai išvalykite ją, gerai išplaukite, pasūdykite ir suvyniokite į actu sudrėkintą drobės gabalą. Laikykite vėsioje vietoje. Vasarą, būdami gamtoje, šviežią žuvį galite įdėti į pintinę su dilgėlėmis. Ten ji gali išbūti kelias dienas – neges ir skonis nepasikeis.

Džiovintus vaisius ir uogas laikykite metaliniuose arba sandariuose stikliniuose induose sausoje ir tamsioje vietoje.

Grybus sudėkite į stiklinius, molinius ar medinius indus. Geriausiai išsilaiko džiovinti grybai. Jie išsaugo savo skonį ir maistinę vertę apie metus, kartais ilgiau. Marinuotus grybus galite laikyti iki 12 mėn., užšaldytus – iki 6 mėn. ir ruoškite neatšildytus.