Nerimą kelia staigiai pakilusi itin aukšta temperatūra? Nepulkite į paniką. Tokiu atveju nepamirškite, kad viena veiksmingiausių ir tikrai jus nenuvilsiančių priemonių nuo karščiavimo gali būti... jūsų virtuvės spintelėje esantis paprastas maistinis actas.
Uždegimai arba infekcijos neretai sukelia didelį karščiavimą, kuris labai vargina. Be abejo, aukštą temperatūrą galima numušti ir vaistais, bet natūraliosios medicinos žinovai pataria jais nepiktnaudžiauti ir bent jau iki 38 °C pasistengti nemalšinti temperatūros (žinoma, priklausomai nuo ligonio būklės). Tačiau karščiavimą galima sumažinti ir liaudiškomis priemonėmis. Puiki vaistų alternatyva – paprasčiausias maistinis actas.
Kaip actu pagelbėti sukarščiavusiam žmogui?
1. Pasiruoškite 50 ml šilto vandens, kurio temperatūra būtų 37–38 ºC. Kodėl būtent tiek laipsnių? Nes trindami labai karštu arba vėsiu vandeniu, temperatūros išvargintam ligoniui sukelsime dar didesnį diskomfortą. Be to, didelė tikimybė, kad šaltas vanduo paskatins kraujagysles susiaurėti, o šio veiksmo rezultatas – spazmai, kurie tik pablogintų karščiuojančiojo būklę.
2. Taigi į minėtus 50 ml šilto vandens įpilkite į vandenį 9 proc. maistinio acto. Jei tektų trinti sergantį vaiką, tuomet pakanka 30 ml acto, o suaugusiajam rekomenduojama įpilti 50 ml. Vandenį ir maistinį actą labai gerai sumaišykite.
3. Gerai gautu tirpalu įtrinkite ligonio kojų pėdas ir rankų delnus. Tuomet pereikite prie kūno vietų, kuriose išsidėsčiusios stambios kraujagyslės: prie kaklo, kelių linkių, pažastų. Paskui, negailėdami skysčio, gerai įtrinkite visą kūno paviršių. Garuodamas tirpalas turėtų atšaldyti ligonį ir aukšta jo kūno temperatūra pamažu pradėti kristi.
4. Kad ši priemonė nuo karščiavimo būtų dar efektyvesnė, galite į sumaišytą tirpalą įpilti 2 valg. š. atskiesto medicininio spirito arba paprasčiausios degtinės. Kadangi toks tirpalas (maistinis actas, vanduo ir atskiestas medicininis spiritas ar degtinė) dar sparčiau garuos, kūno temperatūra turėtų dar greičiau kristi.
5. Paruoškite kompreso tirpalą: į stiklinę vandens įpilkite valgomąjį šaukštą acto. Gautame skystyje gerai sušlapinkite audinio gabalėlį (geriausia būtų marlė) ir dėkite jį ant kaktos.
6. Atidžiai sekite sergančiojo būklę. Pasitaiko atvejų, kai gali prasidėti kraujagyslių spazmai, pabloginantys žmogaus savijautą. Esminiai požymiai, kurie jums apie tai sufleruotų, būtų pernelyg išblyškusi karščiuojančiojo oda ir smarkus drebulys. Tokiu atveju skubiai nustokite trinti.
Dėmesio! Būkite ypač atidūs maišydami tirpalą. Per didelė acto koncentracija yra pavojinga!