Kaip pamilti save taip, kad mylėtų ir kiti
Ką sakote sau, kai niekas jūsų nemato? Gal giriate savo gražias akis ir tobulą figūrą, o gal tyliai pliekiate save už praeities klaidas, manydami, jog ateities jau nepakeisite? Gal žvelgdami į savo atvaizdą veidrodyje tyliai abejojate ir svarstote, kas jus apskritai galėtų pamilti?
„Tikrai galėtų, bet tik tada, jei išmoksite save mylėti patys!“ – tikina garsus JAV psichologas, keturių „New York Times“ bestseleriais tapusių knygų autorius Philas McGrawas.
Ilgametę patirtį turintis psichologas tikina, kad nepasitikėjimas savimi ir negalėjimas savęs mylėti ir yra didžiausios vienatvės priežastys: „Net jei iš išorės ir atrodote nuostabiai, bet viduje, giliai širdyje, iš tiesų galvojate, kad visa tai tėra didelis melas, nesistebėkite, kad žmonės nuo jūsų bėgs kuo toliau – savo grožį reikia ne tik rodyti, bet ir nuoširdžiai juo tikėti“.
Philas McGrawas portalui huffingtonpost.com tikina, kad jei žmogus apie save galvoja vien negatyviai, yra apnikęs abejonių ir nuolat juntamos gėdos, tai būtent šią žinią jis visiems aplinkiniams ir siunčia.
„Tai, kuo jūs iš tiesų patys tikite, atsikartoja jūsų kūno kalboje, jūsų veido išraiškose ir jūsų veiksmuose, o juk nuo to priklauso ir tai, kaip jūs kalbate bei kokį įspūdį darote aplinkiniams.
Taip pat skaitykite: 20 dalykų, kurie gali išgelbėti jūsų santuoką
Jei sugebėsite eliminuoti, sumažinti ar bent jau suvaldyti savo negatyvias mintis, sugebėsite pasikelti ir savivertę bei išmoksite pamilti save.
Žinoma, gali būti, kad praeityje patyrėte visko: ir nuoskaudų, ir didelių nusivylimų bei pykčio, bet supraskite – praeities jau nebepakeisite. Vienintelis dalykas, kurį jūs galite padaryti, tai praleisti 5 proc. savo laiko mąstydami, kodėl suklydote, o kitus 95 proc. laiko – bandydami sugalvoti, kaip šias klaidas ištaisyti ir ką daryti, jog jos nesikartotų ateityje. Ir tik tada pasikeis ir jūsų asmenybė“, – tikina psichologas.
Tiems, kurie nėra tikri, ką jie apie save iš tiesų galvoja, psichologas Philas McGrawas pataria labai nuoširdžiai ir tyliai sau atsakyti į šiuos klausimus:
- Ar aš manau, kad esu užsimaskavęs?
- Ar aš gyvenu jausdamas gėdos jausmą?
- Ar aš gyvenu jausdamas kaltę?
- Ar aš manau, kad man trūksta intelekto?
- Ar su manimi iš tiesų yra kažkas blogai?
- Ar man trūksta pasitikėjimo savimi?
- Ar aš manau, kad mano ... (draugas, draugė ar sesuo) yra kažkuo geresnis negu aš?
- Ar aš jaučiuosi lyg apgavikas (-ė)?
- Ar aš manau, kad esu tik antraplanis pilietis?
- Ar aš laikau save nevertu meilės?
- Ar dažnai jaučiu, kad negaliu valdyti savo gyvenimo ar savo elgesio?
- Ar blogos mano patirtys santykiuose privertė mane susimąstyti, kad esu jų nevertas?
- Ar manau, kad nesu toks protingas, smagus ar linksmas kaip kiti?
- Ar aš manau, kad laimės taip niekada ir nesurasiu?
- Ar dažnai sau sakau, kad esu tiesiog viso to nevertas?
- Ar aš dažnai bijau būti įskaudintas ir pažemintas?
Anot psichologo, šie klausimai turėtų padėti iš tiesų pamatyti savo vidų ir suprasti – jis negatyvus, ar ne: „Visų pirma, ką jūs turėtumėte padaryti sau teigiamai atsakę į daugelį šių klausimų, tai juos pašalinti, išsigydyti ir pasikeisti. Darykite ką tik norite, svarbu tik, kad tai neveiktų jūsų asmenybės taip, kaip veikia dabar“.
Philas McGrawas tikina, kad pagrindinė priežastis, kodėl šiuos klausimus sau verta užduoti, ir yra ta, jog pasikeistumėte.
Taip pat skaitykite: 10 požymių, kad jūsų santykiai neturi ateities
„Jei sugebėsite eliminuoti, sumažinti ar bent jau suvaldyti savo negatyvias mintis, sugebėsite pasikelti ir savivertę bei išmoksite pamilti save. Kitais žodžiais tariant, jei patys sau nepatinkate, tuomet nenuostabu, kad nepatiksite ir kitiems. Ir atvirkščiai – jei mylėsite ir žavėsitės savimi, tą patį apie jus galvos ir kiti. Jei patikėsite tikrai nuoširdžiai, kad esate verti gerų santykių, tuomet į jūsų duris jie ir pasibels.
Jei bent į keletą iš aukščiau išvardintų klausimų su atsakėte „taip“, tuomet atsiraitokite rankoves ir imkitės darbo – kiekvieną destruktyvią mintį apie save jūs privalote pergalvoti iš naujo, pakeisti ją į pozityvią ir iš tiesų nuoširdžiai ja patikėti. Tik tada, kai patys save mylėsite, jūs suprasite, kad vien tam, jog gyvenime pajustumėte pilnatvę, joks palydovas jums nėra būtinas. O tada – visiški netikėtai jis ir atsiras šalia jūsų“, – tikina Philas McGrawas.