Kaip planuoti nėštumą?
Sakoma, kada moteriai skirta susilaukti vaikelio, yra vien tik Dievo valioje. Žinia, be Dievo pagalbos čia neišsiversi. Tačiau šiame procese būsimieji tėvai tikrai ne atsitiktiniai asmenys.
Ką ten slėpti, ne taip jau retai kūdikiai į pasaulį atkeliauja lyg per klaidą, nelaukti ir tarsi primesti likimo iš būtinybės. Jie netgi turi tam tikrą pavadinimą – „netyčiukai“. Kai kurios moterys kuo puikiausiai susidoroja su šiuo likimo siųstu „siurprizu“ ir tampa mylinčiomis mamomis. Kitos su tuo negali susitaikyti metų metus. Šis vaikutis joms atrodo tarsi gyvas priekaištas dėl neišsipildžiusių lūkesčių, nesusiklosčiusio gyvenimo ar nenusisekusios karjeros... Užtat kad išvengtumėte panašių dilemų, kad jūsų kūdikis gimtų kaip vienoje dainoje – nei per anksti, nei per vėlai, o pačiu laiku, derėtų motinystę planuoti sąmoningai.
Gyvename ne viduramžiais – apsisaugojimo būdų nuo nepageidaujamo nėštumo yra begalė. Na, o kai jau pajusite, kad siela ir kūnas šaukiasi naujos gyvybės, tada pats metas jaukiai susėsti su partneriu prie stalo ir pasikalbėti apie pastojimo planą. Skamba, tarsi verslo derybos? Galbūt... Bet patikėkite, šis planas tikrai ne beprasmis. Jis reikalingas dėl jūsų pačių ir svarbiausia, būsimojo jūsų mažylio sveikatos bei dvasios komforto.
Beje, kūdikio planavimas – visai ne šių laikų išmonė. Pradėjimo svarbą akcentavo daugelis senųjų kultūrų. Tai pripažįsta ir pažangios šių laikų šalys. Štai Japonijoje būsimieji tėvai stengiasi metus laiko prieš vaiko pradėjimą itin sveikai gyventi. Jie išsivalo bei sustiprina organizmą, rūpestingai išsitiria sveikatą ir pan.
Na, o grįžtant prie temos... Planuojant nėštumą išrasti dviračio iš naujo nėra reikalo. Viskas jau seniai išrasta ir milijonus kartų išbandyta.
Būsimos „nėštukės“ atmintinė
- ► Vartojote kontraceptines priemones? Tada pirmasis žingsnis nėštumo link - nustoti jas vartoti. Gydytojai pataria, kad bent tris mėnesius reiktų leisti organizmui nuo jų atsigauti ir tik tada galvoti apie pastojimą.
- ► Jei išties atsakingai planuojate kūdikėlį, prieš jį pradėdami abu su vyru turėtumėte pasitikrinti sveikatą. Vyrui pakaktų nueiti pas šeimos gydytoją, o jums vertėtų apsilankyti dar ir pas ginekologą, taip pat odontologą. Jei giminėje yra buvę apsigimimų ar yra sunkių genetinių ligų tikimybė, vertėtų pasikonsultuoti ir su genetikos specialistu.
- ► Pradėkite kruopščiai stebėti savo ovuliacijos ciklą. Kai tiksliai žinosite savo vaisingas dienas, bus lengviau planuoti pastojimą. Galite netgi įsigyti specialų aparačiuką ar testą, kurie padeda nustatyti vaisingas dienas.
- ► Bent tris mėnesius prieš pastojimą būtina išsivalyti organizmą. Būtų idealu, jei abu su vyru nustotumėte vartoti alkoholį, atsisakytumėte rūkalų ir kitokių svaigalų, vaistų, saikingai gertumėte ar visai negertumėte kavos ir kitokių gėrimų su kofeinu, daugiau judėtumėte gryname ore ir, aišku, sveikai maitintumėtės.
- ► Ginekologai rekomenduoja tris mėnesius prieš pastojant ir bent tris mėnesius po pastojimo vartoti folio rūgštį. Įrodyta, kad vartojant folio rūgštį, kol pastojama ir bent pirmas 12 nėštumo savaičių, sumažėja apsigimimų, susijusių su nervinio vamzdelio patologija. Beje, iki pastojimo Folio rūgštį rekomenduojama gerti ne tik moteriai, bet ir vyrui.
- ► Tyrimais įrodytas, jog pastoti ypač trukdo įtampa ir nuolatinis nuovargis. Tad jei nesiseka susilaukti kūdikėlio, būtų tiesiog idealu, jei abu su partneriu galėtumėte pasiimti bent mėnesį atostogų ir išvykti į tokią vietą, kur neslėgtų jokie rūpesčiai ir galėtumėte mėgautis vien poilsiu ir dėmesiu vienas kitam.
- ► Jei nesiruošiate atostogauti, tada bent jau sulėtinkite gyvenimo tempą. Atsisakykite triukšmingų vakarėlių, aibės renginių ir kitokių nebūtinų energiją eikvojančių veiklos sričių. Daugiau ilsėkitės, gerai išsimiegokite.
- ► Šių dienų mokslas jau pateikia neginčytinų įrodymų, jog gyvybės pradėjimas ne tik fizinis, bet ir dvasinis aktas. Taigi labai svarbu su išrinktuoju puoselėti artimus tarpusavio ryšius.
Įspėjimai būsimajam tėčiui
- ► Yra nustatyta, jog alkoholis sudrumsčia spermos formavimosi procesą, normalių spermatozoidų gamyba atsistato tik praėjus vidutiniškai 90 dienų nuo to laiko, kai buvote smagiai kauštelėjęs. Taigi jei nenorite rizikuoti būsimo mažylio sveikata ir intelektu, bent tris mėnesius nuo alkoholio laikykitės atokiau.
- ► Saikingai mėgaukitės kaitria pirtimi. Ji kuriam laikui nuslopina spermatozoidų gyvybingumą. Jei jūsų pirties diena sutaps su jūsų išrinktosios vaisinga diena – labai didelė tikimybė, kad nieko gera neįvyks...
Sveika mityba ypač svarbu!
Esama išrasta visokiausių dietų, kurios esą padeda susilaukti norimos lyties kūdikio. Tačiau tai jau būtų atskiro straipsnio tema. Todėl šįkart į panašius niuansus nesileisime ir pakalbėsime apie tokią mitybą, kuri būtų maksimaliai naudinga ir kūdikio susilaukti bandančių tėvelių ir būsimojo mažylio sveikatai.
Būsimajai mamai
- ► B grupės vitaminai padeda palaikyti organizme normalų moteriškų hormonų estrogenų lygį, skatina ovuliaciją. Kitaip tariant, didina jūsų galimybes pastoti. Šių vitaminų gausų įvairiuose grūduose, juodoje duonoje, riešutuose, alaus mielėse.
- ► Kad jūsų įsčiose sėkmingai užsimegztų gyvybė, valgykite maisto, kuriame nestinga vitamino A. Jo ypač gausu geltonos spalvos vaisiuose bei daržovėse, pieno produktuose, riebiose žuvyse ir kt.
Būsimajam tėčiui
- ► Pasirūpinkite, kad jūsų išrinktojo valgiaraštyje nestigtų produktų, kuriuose gausu cinko. Šis mikroelementas didina testosterono lygį organizme bei gerina spermos kokybę. Cinko ypač gausu austrėse, pupelėse, riešutuose, moliūgų sėklose.
- ► Gyvulinės kilmės maisto produktuose, ypač liesoje raudonoje mėsoje esantis vitaminas B12 taip pat gerina spermos kiekybę bei kokybę.
Abiems
- ► Kaip jau minėjome, kad vaikutis gimtų sveikas, derėtų vartoti folio rūgštį. Neprošal valgyti ir šios medžiagos turtingų produktų. Folio rūgšties turi makaronai, duona. Taip pat jos yra beveik visose daržovėse. Ypač gausu špinatuose, salotų lapuose, brokoliuose, žaliose pupelėse, bulvėse.
- ► Vartokite Omega 3 rūgščių turtingų produktų. Gyvulinės kilmės šaltinis yra riebios žuvys, kaip antai, lašišos, skumbrės, sardinės, silkės. Puikiai tinka žuvų taukai. Augalinės kilmės omega 3 riebalinių rūgščių apstu graikiniuose riešutai, moliūgų sėklose, kokybiškame šalto spaudimo linų sėmenų aliejuje.
- ► Meduje gausu mineralų ir amino rūgščių, kurios gerina kiaušidžių veiklą bei spermos kokybę.
Ribokite!
- ♦ Gaminius bei pusgaminius, kuriuose itin daug konservantų ir kitokių cheminių medžiagų.
- ♦ Maistą, kuriame gausu cukraus ar druskos.
- ♦ Rafinuotus angliavandenius (pyragėlius ir kitokius baltų miltų kepinius).
- ♦ Gyvulinės kilmės riebalus.
- ♦ Gėrimus su kofeinu.