Kaip savo grožiui prisijaukinti aliejų
Aliejus – produktas, kuriam ditirambų negaili ir natūralios kosmetikos gerbėjai, ir didieji kosmetikos rinkos žaidėjai (paisantys išaugusio vartotojų poreikio būti arčiau gamtos), tačiau juo nesižavinčių ir nusivylusių choras irgi balsingas. Šiaip ar taip, šaltuoju metų laiku ir odai, ir plaukams aliejaus savybės, jei mokate jomis tinkamai pasinaudoti, gali neblogai pagelbėti.
Drėkina? Ne, padeda išsaugoti drėgmę
Pristatydami aliejų kaip naudingą odos ir plaukų priežiūros priemonę gamintojai ir pardavėjai paprastai akcentuoja, kad jis juos labai gerai drėkina. Bet kosmetikos chemikė Tonya McKay Becker teigia, kad tai nėra stiprioji aliejaus pusė. Užtat jis puikiai užpildo mikroskopinius epidermio įtrūkius, padengia odą, plaukus sandarinančia plėvele, kuri neleidžia drėgmei išgaruoti.
Išties gerai drėkina tos medžiagos, kurios geba vandenį iš gilesnių odos sluoksnių ir aplinkos pritraukti į epidermį. Tai – drėkikliai: odai skirtose priemonėse – glicerinas, šlapalas, hialurono ir pieno rūgštys, plaukams – hialurono rūgštis, glikolis, pantenolis, keratinas... Regis, kuo daugiau tokių medžiagų produkte, tuo geriau, tačiau taip nėra. Jei drėkinamosiose odos priemonėse būtų tik drėkiklių, jas ilgiau naudojant kiltų gilesnių odos sluoksnių išsausėjimo pavojus, todėl kosmetikos produktų formulėse drėkikliai derinami su emolientais – riebaliniais junginiais, kurie neleidžia drėgmei išgaruoti iš odos, ją minkština, lygina, daro elastingesnę, stiprina apsauginį barjerą.
Šaltuoju metų laiku, kai odą ir plaukus labai sausina šildomos patalpos ir šaltas, vėjuotas oras lauke, reikėtų naudoti priežiūros produktus su nemenku emolientų kiekiu. Mažiausiai emolientų yra losjonuose, daugiausia – tepaluose. Augalinis aliejus pasižymi emolientams būdingomis savybėmis.
Tinkamiausias produktas
Odos ir plaukų reakcija į aliejų priklauso nuo įvairių dalykų: konkretaus žmogaus odos ir plaukų ypatumų, aliejaus rūšies, koncentracijos, kokybės. Ne paskutinėje vietoje ir pojūčiai: tas pats aliejus gali būti malonus kūnui, bet veidui nepatikti... Kai kam aliejinė tekstūra nepriimtina apskritai, bet juk galima įsigyti losjono, kremo, kaukės su dominančiu aliejumi ar jų mišiniu. Specialistai įspėja dėl galimų nepageidautinų odos ir plaukų reakcijų, kol atsirinksite sau tinkamus produktus. Beje, turėkite galvoje, kad paprastai veido odoje yra ir sausesnių, ir riebesnių sričių, todėl vienai iš jų aliejus gali tikti, kitoje išprovokuoti bėrimą. Priemonių su sintetiniu mineraliniu aliejumi, gamintojų naudojamu dėl pigumo, patariama vengti.
Sausai odai praverstų arganų, avokadų, saldžiųjų migdolų, alyvuogių, dažinių dygminų aliejai.
Jautriai, dirgliai odai, tikėtina, patiks avokadų, kokosų, levandų, linų sėmenų aliejai. Beje, tyrimai rodo, kad pastarojo kasdien naudojant kaip maisto priedo jau po trijų mėnesių galima džiaugtis tokios bjaurios ligos kaip egzema susilpnėjimu.
Riebiai odai, teigiama, naudingas simondsijų aliejus, kurio struktūra labai panaši į žmogaus odos gaminamus riebalus: jo gavusi oda „nusprendžia“ sulėtinti riebalinių liaukų veiklą ir išskirti mažiau riebalų – to ir reikia! Visgi gydytojai dermatologai riebios odos savininkėms pataria būti atsargesnėms mėginant aliejaus poveikį savo odai.
Aknę tramdo arbatmedžių ir afrikinių kietrių aliejai, pasižymintys antimikrobiniu ir uždegimą slopinančiu poveikiais. Levandų aliejus tokiai odai irgi gali tikti, nes yra natūralus antiseptikas, reguliuojantis riebalų gaminimą.
Poras kemša ne tik mineralinis, bet ir kai kurie natūralūs aliejai. Minimi alyvuogių ir kokosų. Kita vertus, yra jas valančio aliejaus, pavyzdžiui, tvirtinama, kad tai geba pipirmėčių aliejus.
Brandžiai odai naudingi aliejai, kurie padeda jai tapti stangresnei, putlesnei, elastingesnei, mažina juodus ratilus po akimis, amžiaus dėmes, skatina ląstelių atsinaujinimą, neutralizuoja senėjimą skatinančius laisvuosius radikalus. Sąraše – avokadų, granatų, erškėčių, nakvišų, šaltalankių, arganų, opuncijų, kviečių gemalų, morkų sėklų, agurklių aliejai.
Kurie aliejai turėtų gerą poveikį vyresnių moterų plaukams? Universaliais vadinami avokadų, arganų, migdolų, vynuogių sėklų, simondsijų aliejai. Augimą skatina ricinos, šaltalankių, varnalėšų, kviečių daigų aliejai. Pasak žinovų, ne tiek aliejaus rūšis, kiek jo kokybė ir naudojimo būdas yra svarbūs kriterijai. Net jei jūsų plaukai ploni, jų nedaug, nesikratykite šių produktų, pabandykite: keli lašai neturėtų suprastinti plaukų išvaizdos, atvirkščiai, turėtų juos pagražinti suteikdami spindesio. O kur dar plaukams naudingos ir juos stiprinančios medžiagos, kurių gausu natūraliuose aliejuose...
Štai ką nori žinoti moterys
Kosmetologės Džamilios Vaickuvienės atsakymai į nuolat girdimus 4 klausimus.
Kokie pagrindiniai kokybiško aliejaus kriterijai?
Uoslę maloninantis kvapas man – vienas iš jų. Kitas – optimalus klampumas: pernelyg skystas aliejus prastai slysta oda, pernelyg tirštas blogai susigeria, palieka riebią plėvelę. Svarbus aliejinio produkto kokybės kriterijus – jo komponentai: idealu, kai jų sąrašas nėra ilgas, kai jie – organinės kilmės.
Odai naudingesnis grynas aliejus ar kremas su aliejumi?
Ilgiau naudojant gryną aliejų, oda gali išsausėti dėl jame esančių riebalų rūgščių.
Jai naudingesnis kompleksiškumas – juo pasižymi kremai ir kitos kosmetikos priemonės. Ilgiau naudojant gryną aliejų, oda gali išsausėti dėl jame esančių riebalų rūgščių, ardančių viršutinio odos sluoksnio lipidus. Tai ypač aktualu brandesnio amžiaus moterims, nes paprastai jų odoje dėl natūralių veiksnių lipidų ir taip būna mažiau nei jaunesnių moterų. Produktai, pagaminti su aliejumi, paprastai turi „priešnuodžių“. Sudėtiniai kremų komponentai papildo vieni kitus – stiprina reikalingą poveikį ir neutralizuoja nereikalingą.
Po kiek laiko, pradėjus naudoti kosmetiką su aliejumi, galima pajusti pirmuosius teigiamus pokyčius?
Brandesnės odos regeneracija sulėtėjusi, todėl pokyčių pasireiškia po 4–8 savaičių. Jaunesnės – greičiau.
Kaip užtikrinti, kad aliejaus poveikis būtų optimalus?
Naudojant aliejų svarbu odą reguliariai šveisti. Tada ji būna lygesnė, riebalinių liaukų kanalėliai švaresni, todėl aliejus ant odos pasiskirsto tolygiai, nekemša porų.
Orientyrai renkantis
Tai – jau minėtos kosmetikos chemikės Tonyos McKay Becker mintys apie plaukų produktus, bet šiais patarimais vadovaujantis bus lengviau pasirinkti ir odos puoselėjimo priemones.
„Kadangi terminai „drėkiklis“ ir „emolientas“ sietini su daugiafunkciškumu ir gana kompleksiniais procesais, nieko keista, kad dažnai jie vartojami netinkamai, paverčiami sinonimais ir tai klaidina. Rinkai skirta informacija privalo būti paprasta ir greitai patraukti jūsų dėmesį, tačiau turėkite galvoje, kad dėl to ji ne visada būna tiksli. Todėl jums, pirkėjoms, labai praverstų žinios, ko būtent reikia plaukams: vadovaudamosi šia informacija ir turėtumėte ieškoti specifinių komponentų ir jų derinių. Ar jūsų plaukai šiuo metu sausi ir jiems padėtų drėkikliai? Ar reikalinga slydimą užtikrinanti medžiaga, kuri sumažintų vėlimąsi (pavyzdžiui, aliejus)? Ar jūsų plaukai porėti, šiurkštūs, linkę lūžinėti, todėl vertėtų lepinti juos aliejais ir taip padaryti minkštesnius, elastingesnius? Ar jūsų plaukai linkę garbanotis, todėl vertėtų juos saugoti nuo rudens drėgmės naudojant produktus su „antidrėkikliais“? Ir taip toliau.
Tiksliai žinodamos, ko norite, jausitės užtikrintesnės, atsispirsite sklandantiems mitams ir visas procesas, susidedantis iš produktų įsigijimo ir jų naudojimo, bus paprastesnis.“