„Apšvietimas interjerui, kaip makiažas moteriai“, – sako specialistas

Šviesa / Fotolia nuotr.
Šviesa / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-02-21 13:26
AA

Apšvietimas neabejotinai yra viena svarbiausių gražaus bei funkcionalaus interjero sudedamųjų dalių. Tinkamai apšviestuose namuose jaukiau svečiuotis, lengviau susikaupti darbui, maloniau ilsėtis. Tačiau galvojant apie namų grožį, būtina nepamiršti ir saugumo.

„Gaudrė“ apšvietimo specialistas Simas Rinkevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

Ilgametę patirtį rengiant privačių namų ir visuomeninių erdvių apšvietimą turintis S. Rinkevičius pasakoja, kad pastaruosius kelerius metus sparčiai populiarėja į žmogų orientuotos apšvietimo technologijos. „Siekiama, kad toks apšvietimas užtikrintų galimybę matyti ir tinkamai atlikti užduotis tam tikroje erdvėje, netrikdytų biologinio laikrodžio, bet sinchronizuotų jį pagal paros ritmą, kuo mažiau trikdytų gyvąją gamtą, taupytų energijos sąnaudas ir mažintų taršą, šviečiant tik ten, kur reikia ir kada reikia, – atskleidžia specialistas. – O kalbant apie apšvietimo dizaino tendencijas – vis daugiau žmonių nori įsirengti modernius namus, kuriuose montuojami iš gipso pagaminti šviestuvai, tampantys lubų ar sienos dalimi – nematomi, kol nepaspaudžiame jungiklio. Tačiau dalis žmonių lieka ištikimi klasikai – masyviems šviestuvams lubų centre, toršerams bei sieniniams šviestuvams.“

LED lemputės

Šiuolaikiškas apšvietimas dažniausiai siejamas su LED sistemomis, kuriomis galima reguliuoti apšvietimo spektro sudėtį, intensyvumą, trukmę, kryptį – tai labai svarbūs parametrai, siekiant apšviesti konkrečias erdves. „LED lemputės yra puikus išradimas, tačiau nėra taip lengva savarankiškai įsigyti kokybiškų ir reikiamų. Paprasta kaitrinė ar halogeninė lemputė, priklausomai nuo gamintojo, kokybe gali skirtis iki dviejų kartų, o LED lemputė gali būti net kelis šimtus kartų geresnė arba blogesnė, – pastebi profesionalas.

Paprasta kaitrinė ar halogeninė lemputė, priklausomai nuo gamintojo, kokybe gali skirtis iki dviejų kartų, o LED lemputė gali būti net kelis šimtus kartų geresnė arba blogesnė.

– Tikriausiai ne kartą teko išgirsti sakant „šioje šviesoje atrodau, kaip ligonis“. Taip yra dėl prasto spektro. LED lemputė yra pagaminta iš mėlyno ledo, ant kurio dedamas fosforas, mėlyną spalvą paverčiantis balta. Jei fosforas yra prastesnės sudėties, lemputės skleidžiamoje šviesoje trūksta raudonos spalvos ir tokioje šviesoje atrodome nesveiki, pamėlę, sušalę.

Įsigyjant LED lemputes ar norint namuose LED apšvietimo, rekomenduoju pasitarti su specialistu ir įsigyti kokybiškas lemputes. Bent jau nepirkite pigiausių. Tai labai svarbu ne tik dėl jūsų grožio apšviestoje patalpoje, bet ir energijos taupymo bei kaip galima mažesnės taršos. Perkant pigius produktus, gali būti, kad buvo sunaudota daugiau energijos jiems pagaminti, negu jie sutaupys per trumpą savo gyvavimą. Taip pat mažai apie tai kalbama, bet paprastos kaitrinės lemputės gaminamos tik iš stiklo ir metalo, o LED sudėtyje yra sunkiųjų, aplinkai kenksmingų žemės metalų bei taršių elektronikos detalių.“

Apšvietimas turi būti funkcionalus

Norinti tinkamai parinkti namų apšvietimą, reikia suskirstyti juos į tam tikras zonas ir pagrindines jose vyksiančias veiklas – poilsio, bendravimo, darbo, žaidimo. „Retuose namuose yra po atskirą kambarį kavai gerti, šokiams, vakarienei, darbui ir t. t. Daugelis erdvių yra daugiafunkcinės, todėl jose reikalingi keli apšvietimo būdai.

Interjero dizaineriai ir apšvietimo specialistai išskiria kelias apšvietimo rūšis. Pirmoji skirta tam, kad kambaryje tiesiog būtų šviesu ir įmanoma matyti. Antroji – kuri skirta matyti kitiems objektams arba žiūrėti į ją pačią (dekoratyvūs šviestuvai, šviesos raštai, apšviesti gražūs interjero objektai). Trečioji – emocinis apšvietimas, kuris sukuria riekiamą nuotaiką – poilsiui, darbui, bendravimui, – aiškina S. Rinkevičius.

– Kaip tai pritaikyti praktiškai? Bene daugiausia laiko leidžiama didžiuosiuose kambariuose – svetainėse. Čia reikėtų bendro nuo lubų (gali būti kartu ir nuo sienų) sklindančio apšvietimo, kad vaikai matytų, kaip žaisti ant grindų. Prie minkštosios dalies virš staliuko reikia jaukesnio, mažiau ryškaus apšvietimo, kad sukurtumėte jaukią aplinką bendrauti su bičiuliais. Jei kuriame kampe įsirengėte vietą darbui ar rankdarbiams, o gal knygos skaitymui, čia būtinas ryškesnis vietinis apšvietimas – stalinė lempa, toršeras ar kt.“

„Gaudrė“ apšvietimo specialistas Simas Rinkevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

Prieškambaryje stenkitės naudokite bendrąjį apšvietimą, reikalingą matyti, kaip apsirengti ar nusivilkti viršutinius rūbus, nusiauti ir apsiauti batus, užmesti akį į veidrodį prieš išeinant (beje, turi sklisti į žiūrintįjį nuo veidrodžio priekio, o ne iš už nugaros). Vonios ir tualeto kambariuose apšvietimas turėtų būti ryškus – neiškraipantis spalvų ir nukreiptas kur reikia, kad būtų patogu šukuotis, daryti makiažą ir t.t.

Miegamajame numatykite visus jūsų įpročius atitinkančius scenarijus – kai žiūrite televizorių, skaitote knygą, persirengiate, galbūt gražinatės prie specialaus stalelio ir t. t. Pasirūpinkite, kad šviesą galėtumėte reguliuoti iš lovos, kad užsnūdus nereikėtų keltis ir keliauti per visą kambarį jos išjungti.

Virtuvėje reikalingas stiprus, tolygus, bendras apšvietimas. Vietinė šviesa po spintelėmis dažniau naudojama kaip foninis apšvietimas, nei kaip darbinis.

„Gaudrė“ apšvietimo specialistas Simas Rinkevičius / Asmeninio archyvo nuotr.

Svarbiausia yra saugumas

„Dar viena priežastis, kodėl perkant apšvietimui skirtus prietaisus reikia pasitarti su specialistais, yra saugumo, sveikatos klausimas. Nekokybiškos LED lemputės dėl kintamos elektros srovės gali mirgėti tinklo ar didesniu dažniu. Tokia didelė šviesos pulsacija gali sukelti migrenos ir net epilepsijos priepuolius, jei žmogus yra linkęs į šiuo susirgimus. Visai sveikam žmogui dėl tokio mirkčiojimo gali įskausti akys.

Pats šviesos diodas yra labai mažas, tačiau didelio skaisčio šviesos šaltinis, todėl jos ryškumą reikia švelninti gaubtais ar pasaugomis nuo akinimo, – pataria specialistas. – Beje, net ir paprasta kaitrinė lemputė, kuri labai ryškiai šviečia, negali būti vertinama, kaip labai gera. Kai šviesą skleidžiantis daiktas šviečia pernelyg ryškiai, mes matome tik jį, bet mažai ką aplinkui.

Visgi labiausiai man nerimą kelia apšvietimas vaikų kambariuose. Naujagimiai ir kelių mėnesių kūdikėliai netrumpą laiką guli ant nugaros ir žiūri į lubas, ypač į lempas, jei jos uždegtos. Rengiant apšvietimą vaiko kambaryje būtina rinktis itin kokybiškas apšvietimo sistemas, kad nepakenktume jo akytėms. Taip pat reikia pergalvoti, ar virš lovos tikrai reikalingas ryškus apšvietimas. Ypač reikėtų vengti atvirų LED lempų.“

S. Rinkevičius sulaukia prašymų įrengti apšvietimą ir grindyse, spintelėse, sienų nišose, stalviršiuose. Anot jo, viskas yra įmanoma, tačiau nebūtina. „Žmogaus kūnas nuo neatmenamų laikų yra pritaikytas šviesai sklindančiai iš viršaus, nes tik leidžiantis ir kylant saulei šviesa pakrypsta horizontaliai, o visą dieną šviečia iš viršaus. Jei atkreiptumėte dėmesį į mūsų veido formą, pamatytumėte, kad akys yra pakankamai apsaugotos nuo šviesos šaltinio, sklindančio iš viršaus – jos yra giliai akiduobėse, uždengtos antakių ir viršutinių vokų. Kai šviesos šaltiniai sklinda iš apačios, yra akinimo rizika.

Jei atkreiptumėte dėmesį į mūsų veido formą, pamatytumėte, kad akys yra pakankamai apsaugotos nuo šviesos šaltinio, sklindančio iš viršaus – jos yra giliai akiduobėse, uždengtos antakių ir viršutinių vokų. Kai šviesos šaltiniai sklinda iš apačios, yra akinimo rizika.

Kai šviesos šaltinis yra akių aukštyje ar žemiau, jo ryškumas turėtų būti nedidelis, kad neakintų.“, – sako profesionalas.

Apšvietimas – kaip puošmena

S. Rinkevičius juokauja, kad apšvietimas interjerui, kaip makiažas moteriai – gali padėti paslėpti trūkumus ir išryškinti privalumus. „Jei kai kur atsilupę tapetai ar nubirę dažai, lemputės niekuo nepagelbės. Tačiau, jei namai gražūs, tvarkingi, pakoregavus ar perdarius apšvietimą, jie tikrai gali tapti dar jaukesni“, – sako jis.

Jaukumo namams suteikia šiltas, natūraliai saulės šviesai artimas apšvietimas. Sutikite, vos įėjus į baltai apšviestą patalpą, kyla mintys apie biurą ar ligoninę... Kad šviesa būtų dar jaukesnė, klasikinio interjero gerbėjams patartina įsigyti toršerą ar sienos šviestuvus, aptrauktus natūraliomis medžiagomis.

Halogeninėmis lemputėmis galite atskirti didelių erdvių zonas (pavyzdžiui žymėti, kur baigiasi virtuvė ir prasideda svetainė), apšviesti laiptus, kad vaikams būtų saugiau jais laipioti. Mažutės lemputės dailiai atrodo ir įvairiose nišose, apšviesdamos meno kūrinius, jaukias akimirkas, įamžintas nuotraukose.

Įsigijusios vienspalvių ar švytinčių burbulų girliandas žavesio suteiksite balkonui, lauko terasai, o papuošę burbulais sausas šakas, jas galėsite pastatyti svetainėje vietoje toršero.

Jei nepakanka šviesos virtuvėje, nusipirkite ilgas LED ar dienos šviesos lempas ir pritvirtinkite jas po kabančiomis spintelėmis.

Nors šviestuvų įvairovė gniaužia kvapą, anot psichologų, labiausiai džiaugiamės iš apvalios formos lempų sklindančia šviesa – ji mums primena saulę.