Kaip „suremontuoti“ santykius?
Sutiksite – labai sunku geranoriškai žvelgti į mylimą vyrą, kai jaučiatės įskaudinta jo žodžių ir veiksmų. Bet būtent tada ir reikia pasistengti. Specialistai teigia, kad tos poros, kurios per konfliktus elgiasi delikačiai, geriau už kitas susidoroja su šeiminėmis problemomis ir neišsiskiria.
Santykių specialistė Julie Gottman patikslina: „Jei esame geranoriški, tai visai nereiškia, kad užgniaužiame savo pyktį, – ne, mes tiesiog pasirenkame, kaip jį išreikšti. Galite plūsti savo mylimą žmogų. O galite jam paaiškinti, kaip jums skaudu ir kaip bjauriai jaučiatės.“
Pasižadėkite būti geranoriški
Geranoriškumą svarbu išsaugoti ne tik ginčo įkarštyje. Santykiams visada svarbu atidumas ir taktas. Kai įsimylime, visada atrodo, kad tą žmogų besąlygiškai palaikysime. Kad stengsimės būti geri ir kartu kursime šviesią ateitį... Bet vėliau, santykiams įsibėgėjus ir nusistovėjus, dažnai apie tai pamirštame.
Nors santykiai – dviejų žmonių darbas. Nepaisant kasdienės rutinos, rūpesčių, problemų ir sunkumų, kiekvienas iš poros yra atsakingas už savo elgesį. Poroje žmonės turėtų tobulėti, kad galėtų tapti „geriausia savo paties versija“ sutuoktiniui.
Gerumas gimdo gerumą
Kaip išsiugdyti įprotį visada būti geranoriškai? Štai trys patarimai – pasinaudokite! Tik nesakykite, kad pirmiau jais turi pasinaudoti jūsų antroji pusė...
1. Prisiminkite gerus dalykus
Mūsų savijauta tiesiogiai susijusi su mintimis, kurios vyrauja mūsų sąmonėje. Jei galvodama apie savo sutuoktinį prisiminsite apie tai, kas gera, bus lengviau ramiai su juo kalbėtis tada, kai jausite pyktį. Taigi, kad visada sugebėtumėte konfliktus spręsti be riksmų ir kaltinimų, pradėkite nuo minčių „remonto“.
Tiesiog prisiminkite visus malonius mažmožius, kuriuos daro antroji pusė. Gal iš ryto jis išverda jums kavos, vakare pamasažuoja nugarą, išveda šunį, kai jums tingisi? Gal jis paskambina be jokios priežasties ar prajuokina, kai jaučiatės liūdna? Prisiminkite, kaip buvo gera, jog kažkas jumis pasirūpino. Menkniekiai? Tačiau jei dažnai apie tai galvosite, tai taps įpročiu ne fiksuoti, ką kitas padarė blogo, o ką – gero. O dar geriau – jei apie tai pasakysite jam. Mes juk dažniausiai nepamirštame pabadyti pirštu į tai, kas mums nepatinka, bet manome, kad nėra dėl ko pagirti kito už esą nereikšmingus dalykus.
2. Prisiimkite atsakomybę...
Nors pyktis ir nusivylimas – normalios emocijos, gal nevertėtų lengvai jomis dalytis?
...už savo jausmus – prieš išliedama juos savo sutuoktiniui. Nors pyktis ir nusivylimas – normalios emocijos, gal nevertėtų lengvai jomis dalytis? Pasigilinus į savo jausmus, dažnai paaiškėja, kad dėl susidariusios situacijos jūs tiesiog jaučiatės pamiršta – niekas natkreipė dėmesio į jūsų pageidavimus ar pastabas. Kuo tiksliau sau apibūdinsite tai, ką jaučiate, tuo lengviau ir subtiliau galėsite tai išsakyti sutuoktiniui.
Ko gero, prieštarausite, kad geriau jau jam išsakyti viską tiesiai šviesiai, bet turėkite galvoje, kad kai jį įskaudinsite, jam irgi bus sunkiau jus suprasti ar užjausti. Taigi, pirmiausia pabandykite susigaudyti savo jausmuose. Jei jums tai nauja ir neįprasta, pradėkite rašyti dienoraštį, fiksuodama jame ne tik įvykius, bet ir savo jausmus ir nuotaikas.
3. Nepraraskite vilties
Tikėkite jūsų ryšiu. Jei dabar toks etapas, kai nuolat baratės, pabandykite susikoncentruoti į jūsų draugystę: planuokite, ką galite nuveikti dviese, – eikite į kiną, teatrą, kartu ruoškite vakarienes. Neįmanoma išspręsti jokių problemų su žmogumi, su kuriuo negalite ar nenorite bendradarbiauti – juk daug geriau aptarinėti problemas su draugu, o ne su priešu. Jei buvote atitolę vienas nuo kito, nepraraskite vilties vėl suartėti – suplanuokite bent vieną vakarą per savaitę, kai kur nors išeisite kartu. Ilgainiui tai taps įpročiu ir leis ištrūkti iš jus gniuždančio rato: darbas–namai–darbas, paskatins vėl susidraugauti su savo gyvenimo draugu.
Gerumas padeda būti išgirstam
Geranoriškai išsakomi jausmai dažnai būna išgirsti, priešingai nei išrėkti kaltinimai. Net jeigu esate labai pikta, pasistenkite kalbėti ramiai. Nes tik tada yra šansų, kad jus išklausęs vyras atsakys atvirumu ir jus supras. Būti geru ir švelniu – sąmoningas pasirinkimas. Juk šypsomės ir palaikome duris net nepažįstamam žmogui, tai kodėl mūsų antroji pusė nusipelno to, kad su juo elgiamasi kaip su priešu?
Kuo ilgiau stengsimės, tuo lengviau bus į sutuoktinį žvelgti mylinčiomis akimis. Ir kiekvieną kartą, kai norėsis piktai išlieti nuoskaudą, pagalvokite, jog tas žmogus gyvena savo nepakartojamai unikalų gyvenimą šalia jūsų, su jumis, bet – ne prieš jus....