Kaip toksiški santykiai gali paveikti jūsų sveikatą
Santykiai kaip pasakoje neegzistuoja. Kiekviename bendravime būna potvynių ir atoslūgių. Tačiau galime nubrėžti ribą: jeigu geri ir „sveiki“ santykiai, kai jus palaiko ir vertina, užtikrina puikią gyvenimo kokybę, tai toksiški gali kaip reikiant pakenkti sveikatai. Kuo skundžiasi tarpusavyje nesutariantys žmonės?
Imunitetas
Profesorius Timothy Lovingas ir jo komanda tyrinėjo neigiamus ilgalaikių toksiškų santykių efektus imuninei sistemai: „Poros, kuriose žmonės buvo vieni kitiems labiau kritiški, nusiteikę neigiamai ir priešiškai, skundėsi ir susilpnėjusiomis imuninėmis funkcijomis“.
Psichologė Ramani Durvasula pastebi, kad toksiškų santykų kūrėjai kenčia ir nuo nemalonių pokyčių kūne: „Taip nutinka biologiškai – tiesiog žmonės blogiau jaučiasi ir kur kas dažniau serga nei tie, kurie kuria sveikus santykius“.
Emocinis valgymas
Nenusisekę santykiai labai dažnai lydimi ir emocinio valgymo – tokie žmonės ieško kaloringo, gausaus angliavandenių maisto, kuriame mažai naudingų maistinių medžiagų. Beje, emocinis valgymas susijęs ir su tuo, kad skubame valgyti net tada, kai visai nesijaučiame alkani.
Kai žmonės nesirūpina savo sveikata, priauga svorio, tai aišku, kad jų santykiuose padaugėjo problemų.
Dr. Mary Ann Mercer, santuokinio gyvenimo konsultantė, tikina: „Kai žmonės nesirūpina savo sveikata, priauga svorio, tai aišku, kad jų santykiuose padaugėjo problemų. Jie pradeda valgyti, nes tai pasyviai agresyvus būdas susidoroti su bėdomis. Tačiau visa tai gali baigtis liūdnai – priklausomybe nuo maisto ir netgi nuvesti nutukimo keliu.“
Taip pat skaitykite: Emocijos, dėl kurių auga svoris
Toksiški pasirinkimai
Kai žmonės apie save gerai negalvoja, yra menkos savivertės, tuomet renkasi tokius partnerius, kurie juos laiko nesveikų santykių kalėjime. Antra pusė gali būti smurtaujanti, turinti įvairių priklausomybių, todėl išsilaisvinti iš netikusio bendravimo gali būti labai sunku. Vėliau prisideda ir kitos bėdos, susijusios su toksinių santykių liūnu. Tikėtina, kad vienai pusei einant priklausomybių keliu, juo pasuks ir antra.
Miego sutrikimai
Kai santykiuose esame nepatenkinti tuo, kas vyksta, mes linkę save nuvertinti, o kai nuvertiname save, nebesirūpiname tuo, kas vyksta mumyse ir santykiuose.
Psichologai pastebi, kad žmonės, kurie ateina į psichoterapijos seansus, labai dažnai skundžiasi miego problemomis: „Kuo daugiau patiriama konfliktų dienos metu, tuo daugiau išgyvenama streso. Vėliau visa tai atsiliepia miegui“, – tikina Dr. Mary Ann Mercer.
Miego trūkumas atsiliepia ir įvairiomis ligomis – didėja staigios mirties, Alzheimerio ligos, diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų rizika.
Padidėjusi depresijos ir nerimo rizika
Žmonės, kurie kuria stresinius santykius, yra linkę į depresiją ir nerimą kur kas labiau nei tie, kurie savo santykiais patenkinti. „Kai santykiuose esame nepatenkinti tuo, kas vyksta, mes linkę save nuvertinti, o kai nuvertiname save, nebesirūpiname tuo, kas vyksta mumyse ir santykiuose“, – atskleidžia specialistai.