Skyrybos: ar vyrams tikrai jas ištverti lengviau?
Išsiskirdami žmonės suardo ilgai kurtą sąjungą, bendrą gyvenimą: skaudina vaikus, dalijasi turtą, patiria stresą. Didelis skyrybų skaičius tik parodo, kad ši tema labai aktuali. O kam sunkiau ištverti išsiskyrimą ir jo pasekmes: vyrui ar moteriai?
Dažniausiai tie, kurie skiriasi, koncentruojasi tik į savo bėdas (vyrai mato saviškes, o moterys žiūri į savo lauką) ir neatkreipia dėmesio į sutuoktinio problemas. Nors kiekvienam jo situacija atrodo kebliausia, ir vyrui, ir moteriai yra sunkių momentų.
Dažniausiai besiskiriantys žmonės koncentruojasi tik į savo bėdas. Tačiau ir vyrui, ir moteriai yra sunku.
Psichologai pastebi, kad vyrai dažnai iš santuokos gauna kur kas daugiau nei moteris. Jie grįžta į šiltus namus, kuriuose viskuo pasirūpinta, žmona augina vaikus, o jie gali toliau gyventi be didesnių rūpesčių. Moteriai, deja, dažniausiai tenka laikyti visus keturis namų kampus: auginti vaikus, rūpintis visais buities rūpesčiais ir vyru, o susilaukus vaikų stengtis, kad jis nesijaustų pamirštas, beje, nereta aukoja savo profesines ambicijas.
Kai kurie mokslininkai pastebi, kad vyrus skyrybos paveikia skausmingiau. Tačiau iš tikrųjų tai gali lemti tai, jog vyrai ir moterys iš esmės skirtingi: vyrams sunkiau kurti naujus santykius, jie neturi tokių artimų ryšių su draugais, artimaisiais (kaip moterys). Tačiau nors santuokoje, atrodytų, gauna daugiau, išsiskirdami ir praranda daugiau: žmoną, namus, vaikus. Todėl vyras tam tikra prasme gali prarasti daugiau savo identiteto. Todėl likti vieniems vyrams gali būti kur kas sudėtingiau.
Moterims lengviau ištverti vienatvę?
Šiuo klausimu moterims yra kur kas lengviau nei vyrams. Jos labiau socialiniai aktyvios, labiau dalijasi savo skausmu ir patirtimi: susitinka su draugėmis, eina pas psichologą, linkusios jungtis į įvairias bendraminčių grupeles. Todėl jos kur kas lengviau pakelia vienatvę, skausmą, nes nelieka vienos, visada žino, su kuo pasikalbėti, paklausti patarimo. Pasidalijusios nuoskaudomis supranta, kad ne viena išgyvena tokius jausmus ir gyvenimo pokyčius, nusiramina ir turi inspiracijų eiti į priekį.
TAIP PAT SKAITYKITE: Ar susituokę žmonės tikrai yra sveikesni ir laimingesni?
O štai vyrai nėra linkę taip atvirai kalbėti apie savo problemas, skausmą. Net su draugais jie kalbės apie bet ką – darbą, pramogas, hobius – tik ne apie esminius dalykus, o juo labiau skaudulius. Be abejo, įtakos turi ir tai, kad vis dar vyrauja požiūris, jog „vyrai neverkia“. Vyras net po skyrybų yra spaudžiamas būti stiprus, tobulėti, nenuleisti rankų, nes neva tai yra tikrojo vyro požymis. Tačiau tokia visuomenės nuomonė gali nulemti patiriamą vyrų stresą, nerimą ir pan. Visgi šiuolaikinis pasaulis yra kitoks ir dabar informacijos, kaip reikėtų kovoti su savo jausmais, gali rasti kiekvienas vyras. Tą jis ir turėtų padaryti, nes jei vyras neišsiaiškins savo jausmų, neišsikalbės, viskas kaupsis, ir gali pavirs agresija, priešiškumu buvusiajai, vaikams, be to, turės įtakos tolimesniam gyvenimui.
Vyrams finansiškai lengviau
Kalbant apie finansinę pusę, vyrai šiuo aspektu po skyrybų turi geresnę padėtį. Net jei tenka dalintis turtą, mokėti alimentus, tačiau jie lieka laisvi ir gali susikoncentruoti į karjerą, siekti savo profesinių tikslų. Be to, vyrui darbą gauti yra kur kas lengviau ir jų atlyginimai yra didesni. Deja, moteriai, auginančiai vaikus, yra žymiai sunkiau save išlaikyti, susirasti darbą, nes darbdavių požiūris į moterį su vaikais, o ypač vienišą mamą, nėra toks pozityvus, kaip norėtųsi. Be to, moterims reikia daugiau dirbti, kad ji galėtų uždirbti tiek, kad išlaikytų ir save, ir vaikus.
Vaikai: kieno atsakomybė?
Dažniausiai po skyrybų vaikų auginimo našta gula ant moters pečių. Jai reikia ne tik prižiūrėti namus, gaminti valgyti sau ir vaikams, bet ir pasirūpinti, kad vaikas visapusiškai būti aprūpintas (darželiai, mokyklos, būreliai, jos pačios dėmesys vaikams ir pan.) ir dirbti, kad galėtų išlaikyti ir save, ir vaiką. Būtent todėl moteris dažnai nebeturi laiko sau, pamiršta pasirūpinti savimi.
O štai vyrai po skyrybų su vaikais matosi kur kas rečiau. Jie dažniausiai tampa savaitgaliniais tėčiais. Todėl pasilikti vieniems su vaiku jiems yra gana sunku, jie nebūna pripratę prie nuolatinė priežiūros, tai jiems dalykas, keliantis stresą. Tai gali būti viena priežasčių, kodėl tų susitikimų mažėja, kodėl jie rečiau bendrauja. Visgi jei vyras norėtų didžiąją dalį auginti vaiką, visgi dažniausiai vaikams paliekamas globoti mamai, tad vyras gali jausti nuoskaudą, kad yra tarsi atstumtas nuo vaikų.
Kita vertus, dažnai būna taip, kad nors mama rūpinasi vaikais, jie dažniau labiau myli tėvą. Juk mama verčia juos mokytis, tvarkytis, būti klusniems, atlikti savo pareigas. O tėvas, praleisdamas nedaug laiko su vaikais, neapkrauna jų reikalavimais, jie kartu pramogauja, žaidžia, vaikams su tėčiu smagu. Todėl vaikai pradeda mylėti tėvą, o tai gali būti labai sunku moteriai: juk ji tiek savęs atiduoda, o vaikai labiau myli tėtį.
Kam lengviau sukurti naujus santykius
Be jokios abejonės, abiem pusėms po skyrybų nėra lengva pereiti prie naujų santykių, apieškos gali užtrukti, gali tekti ilgai gydytis dvasines žaizdas. Tačiau iš vienos pusės žiūrint, vyrams yra paprasčiau sutikti naują partnerę, artimą žmogų. Juk jie po skyrybų tampa laisvesni, turi daugiau laisvo laiko, mažiau atsakomybių: gali skirti daugiau dėmesio bendravimui su priešinga lytimi. O moteris tuo metu augina vaikus ir bando tvertis į gyvenimą, ji nebeturi gyvenimo džiaugsmo, nenori naujų santykių, nes praranda pasitikėjimą vyrais. Kai vyras gali bandyti ieškoti antros pusės lengviau, moteris neturi tokios laisvės, nes jaučia atsakomybę ir prieš vaikus: negali kas kelis mėnesius jiems rodyti vis naujo draugo. O net ir radusi tinkamą partnerį, neretai turi problemų dėl to, kaip vaikai priims naują žmogų.
Psichologai teigia, kad po skyrybų svarbu išsikalbėti, išsivalyti nuoskaudas tiek vyrams, tiek moterims. Tai padės jaustis geriau abiem, lengviau rasti tarpusavio kalbą, žinoti, kaip bendrauti su vaikais ir užmegzti naujus santykius. Tai yra kokybiško tolesnio gyvenimo pagrindas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Kodėl nesiseka rasti antrosios pusės?