7 klausimai, kuriuos turite sau užduoti, jei galvojate apie skyrybas

Skyrybos / 123RF nuotr.
Skyrybos / 123RF nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-05-28 13:00
AA

Skyrybos – sunkus žingsnis abiem partneriams. Sprendimas nepadaromas iš karto, dažniausiai iki tol ilgai mąstoma, kalbamasi, bandoma išspręsti problemas. Tačiau jei pastangos nedavė vaisių ir nusprendėte skirtis, dar kartą užduokite sau keletą klausimų.

Ar atvirai pasikalbėjote?

Ant vienos popieriaus pusės surašykite tai, ką turėtumėte padaryti, kad išsaugotumėte santuoką, o kitoje pusėje parašykite, ką jūsų sutuoktinis turėtų daryti. Po to aptarkite. Svarbu šį pratimą-žaidimą atlikti abiem partneriams.

Manote, kad iki galo viską išsakėte, kas jums nepatinka, ko norėtumėte ir ko stinga, tačiau jūsų partneris vis tiek jūsų neišgirdo? Tad manote, kad beliko vienintelė išeitis – skirtis. Tačiau ar tikrai kalbėjote taip, kad antroji pusė jus išties išgirstų ir suprastų? Tyrimai rodo, kad žmonės girdi tik 30–35 proc. to, kas jiems yra sakoma. Jei, pavyzdžiui, manote, kad jūsų sutuoktinis jums neskiria tiek dėmesio, kiek jūs norite, nesugeba praleisti kokybiško laiko su jumis, galbūt jis tiesiog neišgirsta jūsų prašymo, o gal jūs netinkamai jį formuluojate?

Jei norite tikrai viską išsiaiškinti, atvirai ir be užuolankų kalbėkite su savo partneriu: išsakykite savo nuogąstavimus, lūkesčius, viltis. Kartais išsakius visas nuoskaudas, gulinčias širdies gilumoje, viskas tarsi savaime išsisprendžia. O jei ir nepavyks išsaugoti santykių, bent žinosite, kad darėte viską, ką galite.

Ar jūs ir jūsų sutuoktinis pasidalinote lūkesčiais?

Kartais problema gali būti visai paprasta: partneriai neįsiklausė ir nesuprato vienas kito lūkesčių. Moteris įsivaizduoja, kad vyras turi daryti vienokius dalykus, o vyras mano visai kitaip. Jei moteris tikisi, kad vyras užsiims šeimos finansų valdymu, nors jis to visai nenori, gali kilti problemų ir ginčų. Todėl paklauskite savęs, ar išsiaiškinote vienas kito lūkesčius ir ar neprimetėte tam tikrų dalykų, dėl kurių ir kyla barniai.

Jeigu būtų būdas išsaugoti santuoką, koks jis būtų?

Yra toks vienas pratimas, kuris padės suprasti keletą dalykų. Ant vienos popieriaus pusės ar kompiuterio ekrano lape surašykite tai, ką jūs turėtumėte padaryti, kad išsaugotumėte santuoką, o kitoje pusėje parašykite, ką jūsų sutuoktinis turėtų daryti. Svarbu šį pratimą-žaidimą atlikti abiem partneriams. Po to aptarkite, ką parašėte jūs, ką parašė jūsų sutuoktinis ir išsiaiškinkite, ar jūsų parašyti būdai padėtų išgelbėti santuoką.

Santykiai / „Fotolia“ nuotr.

Ar jūs tikrai būsite laimingesni be savo partnerio?

Žmonės, kurie nori skirtis ir yra tam pasiryžę, dažniausiai pyksta vienas ant kito ir kai kuriuos dalykus hiperbolizuoja. Vertinant situaciją, reikia mokėti šiek tiek atsitraukti ir pažvelgti objektyviai. Galbūt jūsų sutuoktinis jūsų seksualiai nedomina taip, kaip anksčiau, bet gal jo bendravimo įgūdžiai, noras padėti atlikti kasdienius ruošos darbus ar bendradarbiavimas gali kompensuoti neigiamus dalykus? Nusiraminkite ir pabandykite įsivaizduoti, kaip jausitės, kai būsite atskirai, ar tikrai jausite laimę, o gal atvirkščiai – tuštumą? Nuspręskite, kas gyvenime ir santykiuose svarbiausia, kokia iš tikrųjų turėtų būti santuoka, ir galbūt rasite kompromisą.

Ar jūs vis dar mylite vienas kitą?

Net jei atsakymas yra „taip“, skyrybos vis dar gali būti teisingas kelias. Yra daug priežasčių, dėl kurių žmonės nusprendžia skirtis, bet mūsų emocijos neturi įjungimo ir išjungimo mygtuko. Kai kada jaučiamės tokie pikti ir norime skyrybų nors ir jaučiame meilę, tačiau bijome dar kartą būti įskaudinti, nemylimi ar nevertinami. Paklauskite, kas stipriau: meilės jausmas ar nuoskaudos. Ar galėsite gyventi nuolat jausdami nuoskaudas ar galėsite atleisti?

Ar skyrybos sužlugdytų jūsų įvaizdį?

Neretai žmonės, kurie stovi ant skyrybų slenksčio, bijo, kad nukentės jų įvaizdis: jie atrodys nevisaverčiai, negebantys puoselėti ilgalaikių santykių. Skiriantis gali kilti ir kitų įvairių baimių: vienatvės baimė, baimė būti nesuprastam ir vėl įskaudintam, baimė nebejausti fizinio artumo ir t. t.

Užuot svarstę, kaip atrodysite aplinkinių akyse, situaciją priimkite kaip naują gyvenimo etapą, galbūt net įkvepiantį veikti ir susikoncentruokite į tai, ką darote, kad išsaugotumėte santykius. Pavyzdžiui, „aš bandau įvairius dalykus, kad išsiaiškinčiau, kas tinkamiausia abiem“. Ar skirsitės, ar liksite kartu, nesikoncentruokite į tai, kaip atrodysite aplinkinių akyse.

Ar esate pasirengę pakelti finansinę naštą?

Tie, kurie mąsto apie skyrybas, turėtų pagalvoti ir apie savo finansus – juk jų bus dvigubai mažiau. Tačiau jei nesate tvirtai apsisprendę skirtis, finansai neturėtų būti tai, kas jus stabdytų daryti šį žingsnį. Visgi gerai apgalvokite savo padėtį: kaip ir kur gyvensite, kokios bus mėnesinės pajamos, galbūt teks sunkiau dirbti, galų gale, kaip dalinsite turtą, jei tokį turite. Kitaip tariant, svarbu būti pasiruošus visiems gyvenimo atvejams.

Kaip sumažinti žalą vaikams?

Jei kartu nebematote jokių perspektyvų, skyrybos yra geriausias dalykas. Tačiau, jos, be jokios abejonės, turės įtakos jūsų vaikams. Jums būtinai reikės pagalvoti apie tai, kaip jūs ketinate apie šį žingsnį pasakyti mažiesiems, o vėliau apsvarstyti, kaip planuojate visavertiškai bendrauti, ir su kuo liks augti vaikai. Tai gali būti bene pats skausmingiausias dalykas, todėl jį apmąstykite labai atsakingai.

TAIP PAT SKAITYKITE: 2-2-2 taisyklė, gerinanti santykius: ją išbandžiusi pora dalijasi patirtimi