Karo medikas V.Kočiubaitis: „Neįsivaizduojate, kokį stresą patiria karo smurtą išgyvenę kariai“

Vilius Kočiubaitis / LNK nuotr.
Vilius Kočiubaitis / LNK nuotr.
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
2022-03-08 15:30
AA

E.M.Remarkas yra pasakęs: „Nori pamatyti, kaip atrodo karas, apsilankyk karo ligoninėje“. Vilius Kočiubaitis, bestselerio „Afganistano daktaras” autorius, karo medicinos gydytojas, majoro laipsnį turintis kariškis, dvejus metus tarnavo Afganistano kare. Vilius atskleidžia, ne tik koks jausmas būti apšaudytam raketų, kokios pasekmės lieka šarvuočiui užvažiavus ant minos, bet ir tai, kas yra potrauminis sindromas, pasireiškiantis absoliučiai visiems karo smurtą patyrusiems kariams.

„Blogiausias scenarijus šio sindromo yra alkoholizmas ar net savižudybė. Atsiranda nemiga, košmarai, nerimas ir įvairios baimės. Mes kartais girdime, kaip karo veteranas nusižudo ar nužudo ką nors kitą, tačiau net neįsivaizduojame, kokį stresą jis prieš tai patyrė. Šie žmonės tampa nevaldomi”, – LNK laidoje „Bus visko“ pasakoja karo daktaras.

Šiandien stebėdamas kaimyninės Ukrainos kovą už laisvę ir tūkstančius savanorių civilių iš viso pasaulio, kurie jungiasi prie Ukrainos armijos, Vilius sako, kad karas – ne vieta mokytis ir jame turėtų dalyvauti tik gerai apmokyti profesionalūs kariai.

„Net neįsivaizduoju, ką kare veiktų nuvažiavęs civilis. Tu turi mokėti ginklą laikyti, gintis, yra daugybė NATO standartų, algoritmų ir visos saugumo priemonės. Net neįsivaizduoju, ką ten gali veikti atvažiavę civiliai”, – dalinasi Vilius Kočiubaitis.

Tarnaujant Afganistano kare majorui teko ne kartą dirbti su Ukrainos karo gydytojais, išminuotojais  bei kariais. Vilius sako, kad tai ypač patyrę profesionalai, kurie NATO sudėtyje sukurtų aukštą pridėtinę vertę visų narių gynyboje.

„Jeigu  NATO turėtų Ukrainą savo sudėtyje, jie turėtų labai patyrusius karius bei karo medikus. Tai būtų didžiulis indėlis į NATO. Jų nereikėtų nieko mokyti, ukrainiečiai galėtų pamokyti, kaip reikia kariauti“, – pasakoja Afganistano kare dvejus metus tarnavęs gydytojas V.Kočiubaitis.

Vilius Kočiubaitis iš viso dalyvavo trijose karo misijose Afganistane. Kai 2004 metais atvyko pirmą kartą į Goro provinciją, joje pasitiko penkiasdešimties laipsnių karštis, mėnulio lygumas primenantis kraštovaizdis ir žinia, kad ką tik buvo nužudyti šeši gydytojai, kurie baigę misiją vyko namo.

Penkiese savo rankomis pastatė ligoninę su operacinėmis, rentgeno skyriumi ir kitais būtiniausiais kabinetais bei ėmėsi darbų. Vilius sako, kad pirmas kartas buvo nemenka avantiūra, gydė tokias ligas, su kuriomis anksčiau neteko susidurti – geltonąjį drugį, maliariją, cholerą, traumas – kariai buvo netekę galūnių, stipriai apdegę. Atliekant operacijas dirbo ne tik pagal savo specialybę.

Vilius Kočiubaitis / LNK nuotr.

„Kai atlikome pirmą operaciją, aš būdamas vidaus ligų gydytojas, tapau anesteziologu ir atlikau narkozę, odontologas asistavo chirurgui operacijos metu, o chirurgas operavo. Po poros dienų karys jau vaikščiojo”, – apie operacijas pasakoja Vilius.

Kalbėdamas apie talibų žiaurumą, laidoje „Bus visko“ Vilius prisimins, kaip jo paties gyvybė kelis kartus pakibo ant plauko. Bene baisiausia situacija buvo, kai teko važiuoti pasiimti nužudyto vokiečio kūno ir talibai atvyko prašyti išpirkos.

„Turtingas vokietis išėjęs į pensiją sugalvojo važiuoti per Afganistaną karo metu ir rašyti knygą. Jam pavyko nuvažiuoti gal 100 km, kai buvo užpultas ir žiauriai nužudytas. Atėmė viską, pinigus, nešiojamą kompiuterį, automobilį ir dar prašė išpirkos. Už gyvą įkaitą talibai prašo milijono, už mirusį – pusės. Mus pasiuntė kuo greičiau parvežti kūną ir vos patys nebuvom nužudyti”, – prisimena Vilius.

„Bus visko“ – antradieniais, 20 val. per LNK.