Kasčiūnuose palaidotas partizanas J.Jakavonis-Tigras: prie jo įkurto bunkerio – atsisveikinimo arbata

Partizano Juozo Jakavonio-Tigro laidotuvės / Teodoro Biliūno nuotr.
Partizano Juozo Jakavonio-Tigro laidotuvės / Teodoro Biliūno nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-11-26 12:53
AA

Penktadienį Vilniuje ir Merkinėje artimieji, kolegos bei šalies patriotai atsisveikino su Merkio rinktinės partizanu, Vyčio kryžiaus ordino kavalieriumi ir Laisvės premijos laureatu Juozu Jakavoniu-Tigru. Partizaninio judėjimo dalyvis palaidotas gimtojo Kasčiūnų kaimo kapinėse. Susirinkusieji Tigro atminimą simboliškai pagerbė ir prie jo įkurto bunkerio tėvų sodyboje Kasčiūnuose.

Juozo Jakavonio-Tigro laidotuvių procesija iš Vilniaus Šv. Jono Krikštytojo ir Šv. Jono apaštalo ir evangelisto bažnyčios 10 val. išvyko į Merkinę, kur Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje įvyko Šv. Mišios. Jas aukojo vyskupas Jonas Kauneckas.

Po Šv. Mišių tartų atsisveikinimo žodžių partizanas palaidotas gimtojo Kasčiūnų kaimo kapinėse, esančiose 8 km nuo Merkinės. Juozas Jakavonis amžinojo poilsio atgulė greta savo žmonos Zosės Jakavonienės, kuri anapilin iškeliavo 2019 metais.

Partizano Juozo Jakavonio-Tigro laidotuvės / Teodoro Biliūno nuotr.

Po laidotuvių Juozas Jakavonis-Tigras pagerbtas itin simboliškai – kareiviška arbata prie partizanų bunkerio jo tėvų sodyboje Kasčiūnuose, kurį J.Jakavonis kartu su kitais partizanai įrengė 1945 metų rudenį. Jame veikė Merkio rinktinės partizanų štabo vadavietė.

J.Jakavonio-Tigro pageidavimu šeima prašė jį pagerbti ne gėlių gausa, bet aukomis jo atstatyto bunkerio – partizanų A apygardos vadavietės – rekonstrukcijai.

„Uždengdamas vadavietę žiemai, jis pasakė, kad jeigu sulaksiu kitų metų, tai būtinai suremontuosime bunkerį. Labai prašau informuokite, jeigu norėsite tarti žodį, ar padainuoti patriotines ar partizanų dainas, kurios tėveliui labai patiko“, – socialiniuose tinkluose skelbė J.Jakavonio-Tigro dukra Angelė.

Fotogalerija:

Partizano Juozo Jakavonio-Tigro laidotuvės (49 nuotr.)
+43

Žmonės.lt primena, kad J.Jakavonis-Tigras mirė lapkričio 23-ąją, eidamas 97-uosius metus.

Lapkričio 13-ąją skelbta, kad J.Jakavonis guli Santaros klinikose, kur gydosi nuo koronaviruso. Kaip tuomet pasakojo jo dukra, J.Jakavonis nuo šios ligos buvo pasiskiepijęs, norėjo skiepytis ir trečiąja doze, deja, nesuspėjo.

Anot J.Jakavonio-Tigro dukros Angelės Jakavonytės, tėtis mirė gydomas ligoninėje, gydytojai stebėjosi jo atkaklumu.

Juozas Jakavonis-Tigras / Irmanti Gelūno nuotr.

Antradienį popiet jautriais žodžiais anapilin iškeliavusiam tėčiui A.Jakavonytė pasidalijo ir socialiniame tinkle „Facebook“.

„Tėti, Tu buvai man ne tik Tėtis, bet ir pats nuostabiausias ir geriausias draugas.

Mylimas tėti, buvai tarsi giminės tvirtas Ąžuolas, prie kurio prisiglausdavo visi.

Tu vis žiūrėdavai į sodyboje augantį ąžuolą ir sakydavai, kad baigiasi ir jo, ir tavo gyvenimas.

Tėti, ąžuolas dar vis stovi, bet Tu išėjai, pralaimėjęs sunkią kovą su po Covid-19 išsivysčiusiomis komplikacijomis – plaučių uždegimu.

Gydytojai sakė, kiek Tu dar norėjai gyventi ir visomis jėgomis kabinaisi į gyvenimą.

Tėti, Tu mums visiems buvai ir būsi vyro, Tėvo, senelio, prosenelio pavyzdys.

Tu visus stebinai savo gyvenimo būdu, kurį galima apibūdinti dviem žodžiais – širdies gerumas. Tavo kasdienis gerumas, pagalba žmogui ir gamtai mums buvo didžioji pamoka visam gyvenimui“, – rašė A.Jakavonytė.

„Mudvi su seserimi Birute gyvename ir gyvensime pagal Tavo pamokymus, patarimus, pavyzdį. Ačiū Tau už tai, kad Tu neišėjai per mano gimtadienį ir dar sutelkęs visas jėgas atsigavai ir pasveikinai mane su gimimo diena. Ilsėkis ramybėje, mūsų mylimas Tėti, seneli, proseneli“, – jautrius žodžius tėčiui skyrė A.Jakavonytė.

Juozas Jakavonis-Tigras su dukra Angele / BNS foto nuotr.

J.Jakavonis gimė 1925-ųjų liepos 10 dieną Kasčiūnų kaime. Jis buvo paskutinis gyvas likęs Varėnos krašto partizanas, tad savo prisiminimais mielai dalijosi su visuomene.

1945–1946 metais drauge su Merkio rinktinės vadu A.Ramanausku-Vanagu joje kurį laiką slapstėsi bei dirbo Pietų Lietuvos partizanų vadas Juozas Vitkus-Kazimieraitis. Čia leistas partizanų laikraštis „Laisvės varpas“.

J.Jakavonis-Tigras ėjo štabo ryšininko pareigas, 1946 metais buvo pagautas NKVD, kankintas, tardytas ir išsiųstas į Sibirą, kur tremtyje praleido savo jaunystę – nuo 1946 iki 1959 metų.

Jis su žmona Zose, anapilin iškeliavusia 2019 metais, užaugino dvi dukras – Angelę ir Birutę, turi tris vaikaičius.

Juozas Jakavonis-Tigras / BNS foto nuotr.

J.Jakavonis-Tigras, kalbėdamas apie patirtus išbandymus, sakydavo, jog norint išgyventi tremtyje, reikėjo turėti tris bruožus – humoro jausmą, dainą ir viltį, kad grįš į Lietuvą ir visą gyvenimą paaukosi, pasakodamas Lietuvos pokario istoriją.

J.Jakavonis-Tigras buvo aktyvus Sąjūdžio veikloje. 1998 metais jis buvo apdovanotas Vyčio Kryžiaus 3-iojo laipsnio ordinu, o 2000-aisiais jam įteiktas Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių medalis.

2018-ųjų gruodžio 4-ąją Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio partizanų grupei įteikta Laisvės premiją. Tarp šios grupės narių buvo ir J.Jakavonis-Tigras.

2021 metais J. Jakavoniui įteikta partizanų vado A.Ramanausko–Vanago premija.

Fotogalerija:

Juozas Jakavonis-Tigras (20 nuotr.)
+14