Kavos virimo pasaulio čempionas Stefanos Domatiotis: „Kavos ateitis priklauso ne aparatams“
Kavą galima gerti paprastai, bet galima – ir labai sudėtingai. Pasaulio stilingieji kavos gurmanai Niujorke, Tokijuje, Londone ar Barselonoje ypatingo kavos puodelio kartais laukia ir keletą valandų. Paruošti gerą kavą aparatu gali daug kas, tačiau brew bare stiprią, kvepiančią ir pilną daugybės skonių, verda ne kiekvienas barista.
Daugybę metų to mokėsi, eksperimentavo, o dabar moko kitus, daugkartinis Graikijos bei 2014 metų pasaulio kavos virimo čempionas, sertifikuotas kavos ruošimo treneris ir pasaulio čempionatų teisėjas, populiarių kavinių Atėnuose ir Berlyne savininkas, pasaulyje labai gerai žinomas kavos žmogus, graikas Stefanos Domatiotis.
Po viešnagės Kaune, kur žiniomis, kaip teisingai išvirti gerą kavą „Aeropress“, „Hario V60“ ar „Chemex“ induose dalijosi su kavos namų „Vero Coffee House“ ir „Vero Cafe“ baristomis, Stefanos Domatiotis du mėnesius praleis Panamoje.
Su kavos rinkėjais jis vaikščios po kavos plantacijas, rankomis rinks prinokusias kavos uogas, džiovins jas ir ruoš naująjį kavos derlių ir aiškins vietos ūkininkams, kad kavos pupelės, kurias jie užaugina natūralioje aplinkoje, iš džiunglių atsikovoję nedidelį plotelį žemės, yra didžiulė vertybė.
Į Kauną kartu su savimi vienas geriausių pasaulio baristų atsivežė nepaprastos kavos. Į degustaciją susirinkusiems teko paragauti ir tos, kurios kilogramas kainuoja apie 700 eurų, o pasaulyje užauginama vos 38 kilogramai. Neįtikėtina, tačiau kavos profesionalai jos ragavo paprastai – ką tik sumaltos kavos pupelės buvo užpiltos karštu vandeniu.
„Būtent taip degustuojama kava“, – sakė Stefanos, lietuvius pakvietęs degustuoti net 12, kavos rūšių iš Etiopijos ir Panamos. Visos šios kavos pasaulyje vertinamos daugiau nei 90-čia balų pagal didžiausios pasaulyje kavos gamintojų asociacijos – SCAA standartus.
Lietuvoje skrudinta kava Stefanos patiko. Nuo 15 metų pradėjęs dirbti barista, šiandien jis daug laiko praleidžia važinėdamas po pasaulį ir dalindamasis savo žiniomis.
Verdant kavą, nereikia bijoti eksperimentų, naujų skonių.
„Rankomis gaminta kava, o ne kava iš aparato yra ateitis, – įsitikinęs pasaulio čempionas. – Espresso kava skani, tačiau nuobodi. Ją gerdamas, neturi laiko pabūti su savo kava. Išgeri puodelį prie baro ir užtrenki kavinės duris. Gamindamas kavą per filtrą, į ją sudedi daug minčių – galvoji, kaip pagaminti kuo skanesnę, įsivaizduoji, kaip žmogus gers, kaip mėgausis, kaip ieškos skonio ir kvapo. Tai nuostabu, nes mintys kavai irgi prideda skonio“.
Gimęs Graikijoje Stefanos tikina, kad graikai žino ir vertina gerą kavą. „Krizė, žinoma, palietė ir kavos verslą, tačiau nepaisant to, kavos kultūra Graikijoje yra aukšto lygio“, – sako kavos ruošimo pasaulio čempionas.
Graikijoje, kur vasara trunka 8 mėnesius, graikai daugiausia geria šaltą frappe kavą. Šią tradiciją pastaruoju metu keičia šaltosios Freddo espresso bei Freddo cappuccino – su dvigubu espresso kiekiu, ledu ir šaltos kavos puta.
„Nemaniau, kad lietuviai taip mėgsta kavą, – stebėjosi kavos pasaulio garsenybė. – Nuostabu, kad lietuviai supranta, kas yra gera kava ir moka ją paruošti. Verdant kavą, nereikia bijoti eksperimentų, naujų skonių. Neabejoju, tiek daug išmanantys baristos galėtų skinti laurus pasaulio čempionatuose“.