Visą vaikystę mums buvo liepiama tvarkytis kambarius, laiku eiti miegoti ir šiukštu nesikeikti. Pasirodo, ir tėvai kartais klysta. Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia, kad nepavyzdingas elgesys būdingas protingesniems žmonėms.
Psichologai tvirtina, kad iki vėlumos negalintys užmigti vaikai, užaugę pasižymi aukštesniu intelekto koeficientu. Suprantama, jiems labai sunku keltis rytais ir pirmose pamokose dažniausiai pražiovauja, tačiau vakarėjant smegenys tampa labai aktyvios ir sugeria visą informaciją. Jei namuose turite tokį pelėdžiuką ar patiems sunkiai sekasi užmigti be vidurnakčio, skaitykite knygas. Idealus variantas – mokslinė literatūra.
Beje, ar žinote, kokiems garsiems žmonėms sunkiai sekėsi eiti laiku miegoti? Prezidentui Barakui Obamai, Čarlzui Darvinui, Vinstonui Čerčiliui, Elviui Presliui.
Sena vokiečių patarlė sako – tvarka yra pusė gyvenimo, o netvarka – kita pusė.
Netvarka skatina kūrybiškumą
Sena vokiečių patarlė sako – tvarka yra pusė gyvenimo, o netvarka – kita pusė.
Abi būsenos veikia mūsų elgseną ir savijautą, pasiekimus profesiniame gyvenime. Įprasta manyti, kad karjeros aukštumas linkę pasiekti tvarkingi ir labai organizuoti žmonės, vieną po kitos atliekantys iš anksto nustatytas užduotis. Jų darbo stalas pedantiškai tvarkingas, o dokumentai sudėlioti abėcėlės tvarka. Na, o apie tuos, kurių darbovietė atrodo, kaip praūžus uraganui, sakoma, kad jų galvoje taip pat chaosas, todėl nieko doro nelauk.
JAV mokslininkai atskleidžia, kad tokie stereotipai nėra teisingi. Tvarka skatina tokias žmogaus savybes, kurios susijusios su tradicijomis ir konservatyviomis gyvenimo nuostatomis. Tvarkingi žmonės taip pat linkę į dosnumą ir propaguoja sveiką gyvenimo būdą, ar bent jau nuoširdžiai tuo domisi.
Netvarkingoje aplinkoje pratę dirbti žmonės yra kūrybiški, žaibiškai sugalvojantys naujų idėjų, gebantys į problemą pažvelgti iš kelių skirtingų kampų, o tai reiškia, kad su bet kokiais sunkumais susitvarko geriau. Anot mokslininkų, netvarkinga aplinka, suteikia žmogui šviežių impulsų, skatina ieškoti naujovių, neišbandytų metodų, o kai visi daiktai suslėpti stalčiuose ir spintelėse, aplinka nedirgina, sunku ieškoti naujų sprendimų.
TAIP PAT SKAITYKITE: 9 intelekto tipai. Kuriam priklausote jūs?
Keikūnų žodynas turtingesnis?
Kai žmogui iš burnos vienas po kito virsta keiksmažodžiai, esame įsitikinę, kad jis nesugeba rišliai kalbėti dėl skurdaus žodyno ar prasto auklėjimo. Masačusetso liberalių menų koledžo psichologai tvirtina, kad didelis keiksmažodžių kiekis kalboje kaip tik rodo turtingesnį žodyną. Specialaus tyrimo metu žmonės, kuriems be vargo sekėsi minutę laiko vardinti skirtingus keiksmažodžius, daug geriau atliko kitas užduotis – išvardino daugiausia gyvūnų pavadinimų, vėliau žodžių iš „a“ raidės.
Psichologai įsitikinę, kad neleisdami sau keiktis, sąmoningai ribojame savo žodyną, nes vartojame mažiau žodžių nei kiti. Be to, žmonės, kurie nesidrovi nusikeikti, demonstruoja geresnius IQ testo rezultatus.
Kitaip tariant, turtingas keiksmažodžių žodynas yra retorikos stiprumo ženklas, o ne bandymas paslėpti žodžių trūkumą. Žinoma, reikia tinkamai atsirinkti laiką, vietą ir draugiją, kurioje lepteltas riebesnis žodelis nepridarytų žalos.
TAIP PAT SKAITYKITE: 7 ženklai, rodantys, kad esate protingesnis, nei manote