Nemigos priežastys, apie kurias nesusimąstome

Nemiga / Fotolia nuotr.
Nemiga / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Miegas – būtinybė, grąžinanti energiją ir jėgas. Tačiau jeigu avytes skaičiuojate iki paryčių, o sapnai taip ir neaplanko, reikėtų atidžiau pagalvoti, kodėl. Labai dažnai dėl to kalti būna mūsų įpročiai…

Pavyzdžiui, jeigu plušate išsijuosusios. Štai Mičigano universiteto tyrimo duomenimis, žmonės, kurie darbams nudirbti naudoja išmaniuosius telefonus po devintos valandos vakaro, yra ne tik mažiau produktyvūs kitą dieną, bet dargi prastai miega. Tyrimo autorius Russelas Johnsonas teigė, kad komanda nagrinėjo, kaip darbo skambučiai, laiškai ir teksto žinutės veikia žmogaus savijautą. Didžiausią įtaką nuovargiui daro būtent tai, kad žmonės niekaip negali atitrūkti nuo savo telefonų.

Palyginti: net prieš miegą žiūrintieji televizorių miegojo kur kas geriau nei besinaudojantys išmaniaisiais įrenginiais. Jie pavojingi dar ir tuo, kad žmonės dažnai šiuos pasideda šalia lovos ant naktinės spintelės ir pan. Jei tikrindami paštą ekrane matote šviečiančią mėlyną spalvą, tuomet vertėtų atsikratyti šio įpročio ir kuo greičiau! Tyrimo autoriaus R. Johnsono nuomone, mėlyna spalva slopina melatonino gamybą, kuris reikalingas kokybiškam miegui.

Tačiau tai dar ne viskas. Kokios priežastys daro įtaką prastai mūsų savijautai ir neleidžia užmigti?

► Jūs rūkote. Mokslininkų duomenimis, nikotinas trikdo įprastą miego ciklą, todėl jaučiatės pavargę ir net išsekę bei sudirgę. Geriausia mesti šį žalingą įprotį, o jeigu negalite atsisakyti, verčiau venkite rūkyti prieš pat miegą.

► Spaudžianti liemenėlė. Miegojimas su liemenėle nerekomenduotinas: pirma – tai labai nepatogu, antra – trikdo kraujotaką ir neleidžia atsipalaiduoti. Tačiau kai kurios moterys to nepaiso ir miega su liemenėle. O jei ji dar pernelyg ankšta... Japonijoje atliktas tyrimas atskleidžia, kad per daug siauri apatiniai drabužėliai trikdo natūralų miego ciklą, be to, padidėja kūno temperatūra, o  taip reikalingo hormono melatonino kiekis sumažėja. 

► Vakarienei – keptas viščiukas? Nors baltymų prisotintas maistas, pasak kai kurių dietologų, yra naudingas mūsų sveikatai, tačiau valgyti prieš miegą netinka. Kodėl? Mūsų organizmas atiduoda visas jėgas tam, kad suvirškintų baltymus, todėl miego kokybė suprastėja. Verčiau vakarienei rinkitės lengvus patiekalus, turinčius angliavandenių. Australijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad žmonės, skanaujantys angliavandenių turinčio maisto iki miego likus keturioms valandoms, užmiega kur kas greičiau.