Kenkia ir vitaminų trūkumas, ir perteklius. Ką daryti?
Pavasarį dažnas skundžiasi nuovargiu, energijos trūkumu ir skuba ieškoti maisto papildų, tačiau „iš akies“ pasirinkti vitaminai gali pridaryti daugiau žalos nei naudos. Eglė Marciuškienė, tyrimų laboratorijos „Antėja“ direktorė, tiems, kurie jaučia, kad organizmas veikia ne taip, kaip turėtų, pirmiausia rekomenduoja atlikti tyrimus ir įsitikinti, ar neserga mažakraujyste, ar organizmui užtenka vitaminų D, B12 ir folio rūgšties.
Vitaminas D – ir širdžiai
Vitamino D lietuviams labiausiai trūksta – praktiškai pusei mūsų jo trūksta smarkiai, o kas devintam – kritiškai, t. y. organizme šio vitamino beveik nerasta.
Atstačius vitamino D trūkumą organizme, daugeliui paprastai pagerėja nuotaika, atsiranda daugiau energijos, moterys džiaugiasi sustiprėjusiais nagais ir plaukais.
„Jei paklaustumėte urologų, jie patvirtintų, kad vitaminas D yra tiesiogiai susijęs su testosteronu, todėl padeda atstatyti vyriškumą. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad šis vitaminas yra tiesiogiai susijęs ir su širdies bei kraujagyslių ligomis. Labai dažnai dėl šių ligų kaltinamas nejudrus gyvenimo būdas, riebus maistas, tačiau Lietuvoje turbūt niekada nebuvo pasakyta, kad dėl to kaltas gali būti ir vitamino D trūkumas“, – pastebi E. Marciuškienė.
Pasak medikės, vitaminą D reikia vartoti tik pasitarus su medikais, o po kurio laiko vėl pakartoti tyrimą, kad būtų žinoma, kaip organizmas reaguoja į gydymą. Vienam puikiai gali tikti vienkartinė koncentruota vitamino D kapsulė, o kitam būtinas kasdienis šio preparato vartojimas. Vitaminas D yra tirpus riebaluose, todėl, jei žmogus neturi riebalinio audinio, vitaminas gali lengvai pasišalinti iš organizmo. Jeigu išgėrus kapsulę žmogus viduriuoja, vitaminas taip pat pasišalina.
Sušilus orams daugeliui gali atrodyti, kad vitamino D organizmas gaus natūraliai iš saulės, kuri yra pagrindinis jo šaltinis. „Tačiau, norint, kad vitaminas gamintųsi, kūnas turi būti atidengtas ir neturi būti išteptas apsauginiu kremu. Vyrai, kurie dirbdami ar sportuodami lauke būna atidengę bent ketvirtadalį kūno, kai saulė šviečia, gali gauti vitamino D natūraliai, tačiau tuomet didėja odos vėžio rizika“, – pastebi medikė.
Folio rūgšties perteklius – autizmo rizika
Praėjusiais metais kas penktam besitiriančiajam buvo nustatytas folio rūgšties trūkumas. „Dabar prasideda šiltasis metų laikotarpis, todėl natūralu, jog tam tikrų daržovių mūsų maiste atsiras vis daugiau. Ridikėliai, žalios salotos, kopūstai, brokoliai – gausūs šios rūgšties šaltiniai. Todėl šiltuoju metų laiku žmogaus organizmas iš maisto gali gauti pakankamą jos kiekį“, – pastebi E. Marciuškienė.
Esant folio rūgšties trūkumui, didėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, yra duomenų, kad ji, kaip ir vitaminas D, yra viena iš depresijos priežasčių. Be to, ilgalaikis šio vitamino trūkumas gali turėti įtakos krūties, gimdos kaklelio, kasos ir skrandžio vėžio išsivystymui. Taip pat didėja rizika susirgti Alzheimeriu.
Moterims, kurios planuoja nėštumą, ginekologai beveik vienbalsiai rekomenduoja vartoti folio rūgštį tris mėnesius iki pastojimo ir tris pirmuosius nėštumo mėnesius. Dažniausiai taip patariama neatlikus tyrimo ir neišsiaiškinus, ar organizme išties trūksta folio rūgšties.
Lietuvoje gana daug kalbama apie vitaminų ir mikroelementų trūkumą, tačiau beveik niekada nekalbama apie jų perteklių.
„Lietuvoje gana daug kalbama apie vitaminų ir mikroelementų trūkumą, tačiau beveik niekada nekalbama apie jų perteklių, kuris gali sukelti neigiamų pakitimų organizme. Moterims, kurios planuoja nėštumą ar neseniai sužinojo, kad laukiasi, prieš pradedant vartoti folio rūgštį rekomenduočiau išsitirti, ar tikrai jos trūksta. Pastaruoju metu vaikams vis dažniau yra nustatomas autizmo sutrikimas, mokslininkų tyrimai rodo, kad moterų, kurioms yra nustatomas folio rūgšties perteklius, pagimdytiems vaikams du kartus dažniau diagnozuojamas autizmas. Jei moteriai nustatomas vitamino B12 perteklius, tai rizika pagimdyti kūdikį, turintį minėtą sutrikimą, padidėja 3 kartus, o jei organizme yra nustatomas abiejų šių vitaminų perteklius, tai autizmo rizika padidėja net 17 kartų.“
B12 trūksta kas dešimtam
Dar vienas svarbus vitaminas, dėl kurio rekomenduojama pasitikrinti, – B12. Šio vitamino trūkumas nustatomas apytiksliai kas dešimtam europiečiui. Panaši situacija ir Lietuvoje. „Esant jo deficitui, gali būti pažeidžiama nervų sistema, jaučiamas nuovargis, silpnumas, rankų tirpimas, pradeda silpnėti atmintis, žmogus labai greitai pavargsta.“
Tad jei turite galimybę ir įtariate, kad kažkas negerai, pasitikrinkite. Ir neužmirškite, kad pirmiausia svarbu vitaminų ir mikroelementų gauti iš visavertės mitybos.