Ketogeninė dieta – kuo ji ypatinga?
Mažai angliavandenių ir daug riebalų – štai toks trumpas ketogeninės dietos apibūdinimas. Tik ar tokią tikrai verta išmėginti?
Ketogeninė dieta, kaip teigia istorija, iš pradžių buvo sudaryta epilepsija sergantiems vaikams gydyti. Tačiau ilgainiui sulaukė ir plataus visuomenės susidomėjimo. Pastaraisiais metais jos populiarumas augo it ant mielių.
Ką siūlo ši mitybos sistema?
Visų pirma, iki minimumo sumažinti angliavandenių kiekį ir juos pakeisti riebalais. Visiškai atsisakyti angliavandenių nebūtina, tačiau patariama vengti duonos, makaronų ir kitokių miltų gaminių, cukraus, bulvių, bananų ir kitų saldžių, krakmolingų vaisių bei daržovių, tarkime, morkų, žirnelių, kukurūzų, ankštinių, saldumynų, visų rafinuotų riebalų, taip pat transriebalų, greitojo maisto.
Siūloma valgyti mėsą (išskyrus perdirbtus, rūkytus mėsos gaminius), žuvį, laukinę lašišą, sardines, jūrų gėrybes, pieno produktus (išskyrus patį pieną), riešutus (išskyrus pistacijas ir anakardžių riešutus), sėklas, žalumynus, kiaušinius, nesaldžias uogas, vaisius, daržoves, pavyzdžiui, labai tinka žalios lapinės, salierai, agurkai, cukinijos, visų rūšių kopūstai, paprikos, ridikėliai. Ketogeninės dietos šalininkai ypač vertina kokosų aliejų, taukus, lydytą sviestą, avokadus, įvairius aliejus (nuo alyvuogių iki riešutų).
Štai ką dar apie šią dietą tinklapiui „Body and Soul“ atskleidžia dietologė Chloe McLeod. Ji tikina, kad laikantis ketogeninės dietos ir itin apribojus angliavandenius, kūnas patenka į tokią būseną, kai jo funkcijoms užtikrinti pasitelkiami riebalai.
Standartinė ketogeninė dieta
Ją sudaro 20 proc. baltymų, 75 proc. riebalų ir 5 proc. angliavandenių. Palyginti standartinė sveika mityba pateikia štai tokius skaičius ir rekomendacijas – 20–30 proc. baltymų, 20–30 proc. riebalų, 30–40 proc. angliavandenių.
Ar reikėtų išmėginti šią dietą?
Tikinama, kad ši dieta gali padėti suvaldyti svorį, kadangi sumažinate suvartojamų angliavandenių kiekį, taip pat labai svarbu paminėti ir tai, kad riebalai ir baltymai ilgam užtikrina sotumo jausmą, todėl suvartosite ir mažiau kilokalorijų.
Tuo pačiu rašoma, kad kai kurie ketogeninės dietos privalumai yra pervertinami, kaip, tarkime, raumenų masės augimas ar ilgaamžiškumas, tad tam reikėtų daugiau mokslinių tyrimų bei įrodymų.
Ilgą laiką laikytis šios dietos gali būti labai sunku, kadangi reikia atsisakyti tokių produktų kaip vaisiai, kruopos, pupelės, ankštiniai, krakmolingos daržovės, perdirbti gaminiai ir pan. Tai reiškia, kad jūsų mityba bus gana griežta, struktūruota.
Gausite mažiau ląstelienos, probiotikų, kurie yra reikalingi mūsų organizmo sveikatai, o jų trūkumas ypač atsiliepia žarnynui. Nauji tyrimai atskleidžia, kad dieta, gausi riebalų, gali pakeisti gerųjų bakterijų balansą žarnyne, o tai turi didelį poveikį poveikį sveikatai, vidurių užkietėjimui.
Todėl, jeigu norite išmėginti šią dietą, turėtumėte atkreipti dėmesį ne tik į savo savijautą, bet tuo pačiu dar ir pasitarti su gydytoju, kuris įvertinęs jūsų būklę patars, kokiu būdu geriausia mesti svorį.