Klausimai, į kuriuos galite neatsakyti pokalbio dėl darbo metu

Darbo pokalbis / Vida Press nuotr.
Darbo pokalbis / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Darbo pokalbiai – neišsemiama tema. Savo nuomones (beje, dažniausiai skirtingas) turi ir darbdaviai, ir darbuotojai. Ne paslaptis, kad darbdaviai, norėdami suprasti, kaip kandidatas reaguoja į sudėtingas situacijas ar bandydamas išpešti naudingos informacijos, gali užduoti ir nekorektiškų ar su darbu nesusijusių klausimų. Ne į visus privalote atsakyti.

Jei darbdavys rodo pagarbą kandidatui, prieš užduodamas asmeniškesnius ar provokuojančius klausimus, perspės, kad į juos atsakyti jūs neprivalote, galite pasirinkti (o ar gerai tai, ar nelabai, žinos tik darbdavys). Tačiau į kai kuriuos klausimus net ir be perspėjimo galite neatsakyti, jei jie jums atrodo diskriminuojantys, žeminantys ar įžeidžiantys.

Į klausimus, kurie jums atrodo diskriminuojantys, žeminantys ar įžeidžiantys, turite teisę neatsakyti. ​

Kokia jūsų šeiminė padėtis? Kokia jūsų tautybė?

Šią informaciją dažniausiai vis dar rašome savo gyvenimo aprašyme. Tačiau tikrai rimtam darbdaviui visai nesvarbu, ar jūs vedęs, ar esate ištekėjusi, kokia jūsų tautybė. Nors ši informacija svarbi, darbdaviui ji neturi turėti didelės įtakos, jei ieško žmogaus, gebančio tiesiog gerai atlikti konkretų darbą. Iš pradžių svarbu išsiaiškinti kandidato kompetencijas, gebėjimus, o tik vėliau, jau darbinantis, gali prireikti šios informacijos, kuri beje, yra visiškai oficiali ir jos neįmanoma paslėpti. Be abejo, darbdavys turi žinoti ši informaciją, tačiau atkreipti dėmesį reikėtų tada, jei jis itin daug dėmesio skiria šiems klausimams.

Koks jūsų tėvų išsilavinimas?

Gali nuskambėti keistai, bet kai kurie darbdaviai teisinasi, jog jie užduoda tokį klausimą, nes nori sužinoti, ar kandidatas savo specialybę, gyvenimo kelią rinkosi pats, ar jautė tėvų įtaką ir šiokį tokį spaudimą. Jie tikina, kad tai turi įtakos, kaip darbuotojas vertins savo darbą, ar jis jam patiks, ar darbuotojas stengsis atlikti pareigas kiek įmanoma gerai. Kad ir kokie būtų darbdavių pasiteisinimai, tai nėra korektiškas ar tuo labiau su darbu susijęs klausimas, tad tikrai turite teisę neatsakyti ir paaiškinti, kad tai asmeniškas klausimas, nesusijęs nei su darbu, nei su pareigomis, į kurias kandidatuojate.

TAIP PAT SKAITYKITE: Netekusi verslo sostinėje, tapo ūkininke

Pokalbis dėl darbo
Pokalbis dėl darbo / „Fotolia“ nuotr.

Kokia jūsų seksualinė orientacija?

Be abejo, seksualinės orientacijos klausimas visuomenėje dabar labai opus ir daugelis dėl to nesutaria, karštai diskutuoja, ir, be abejo, jūsų darbdavys gali turėti savo nuomonę. Tačiau ją reikšti ar domėtis kandidato seksualine orientacija tikrai nėra profesionalu. Jei darbdavys klausia tokio klausimo, derėtų pasiteirauti, ką bendro ši informacija turi su darbu, į kurį kandidatuojate. Jei išgirdote kažką panašaus, tikriausiai susidūrėte su labai netolerantišku darbdaviu, tad iš anksto pasvarstykite, ar norėtumėte pas tokį dirbti. Beje, į tokį klausimą jūs neprivalote atsakyti, jis visiškai nesusijęs su darbu.

Ar nemanote, kas esate per senas (-a) šiam darbui?

Deja, šiuolaikiniame pasaulyje vyrauja jaunatvės kultas, ir tai tikrai nedžiugina. Vis dažniau pasigirsta kalbų, kad neretai jau net į keturiasdešimtmečius darbo rinkoje žiūrima pro padidinamąjį stiklą, o tokio amžiaus žmonėms vis sunkiau rasti savęs vertą darbą, nes jie tarsi „nurašomi“. Tačiau jei pasižvalgytume į kitas Europos šalis, tai, pavyzdžiui, restoranuose dirba tikrai ne jaunos padavėjos, kaip mums įprasta matyti, o rimti, savo darbą išmanantys profesionalai. Amžius – tai patirtis, išmintis, sugebėjimai atlikti tam tikrą darbą ir būti lojaliam. Būtent todėl brandaus amžiaus žmogus turėtų būti ypač vertinamas ir darbdavių laukiamas. Deja, dažnas darbdavys nesikuklina paklausti kandidato amžiaus ir net neslėpti savo reakcijos. Tačiau joks darbdavys negali klausti, ar nemanote jog esate per senas konkrečiam darbui. Tai įžeidžia, diskriminuoja, o tokia įmonė nekelia jokio pasitikėjimo. Beje, ne amžius svarbiausia, o jūsų kompetencijos ir gebėjimas atlikti darbą.

Ar artimiausiu metu planuojate susilaukti vaikų?

Tokį klausimą pokalbio metu tenka išgirsti dažnai moteriai, deja, labai retai jis užduodamas vyrui... Taip pat darbdaviai nesibodi klausti, ar moteris nėra nėščia. Iš tikrųjų tokie klausimai darbo pokalbių metu nėra jokia retenybė. Kai kurie darbdaviai netgi drįsta pastebėti, kad moteris yra jau tokio amžiaus, kad ji tikriausiai mąsto apie atžalas ir žūtbūt bando ištraukti atsakymą. Ne visi darbdaviai suvokia, jog tai nekorektiškas klausimas, tačiau tokį išgirdę, jūs tikrai neprivalote į jį atsakyti.

Manote, kad moteris gali susidoroti su tokiomis užduotimis?

Tai dar vienas pavyzdys, kaip moterims pokalbio dėl darbo metu užduodami klausimai, kurie gali išmušti iš vėžių. Tačiau jie ne tik trikdo, bet ir parodo visišką darbdavio neišprusimą bei diskriminaciją. Jeigu tai nėra labai sunkus fizinis darbas, kuriam galbūt tikrai reikėtų stiprios vyro rankos, o jūs atitinkate reikalaujamą išsilavinimą ir reikalaujamą patirtį, jūs visiškai neprivalote atsakyti į tokį klausimą. Beje, reikėtų susimąstyti, kokias vertybes deklaruoja įmonė. Galbūt jos visai nedera su jūsiškėmis?

Ar manote, kad vyrui toks darbas tinkamas?

Mūsų visuomenėje vis dar galioja standartai, koks yra moteriškas darbas, o koks – vyriškas. Tačiau iš tikrųjų, darbdavys samdo ne vyrą ar moterį, o žmogų, specialistą, gebantį atlikti tam tikrą darbą, užduotį. Tad jei vyras kandidatuos į pareigas, kurias dažniausiai atlieka moterys, jis iš darbdavio tikrai gali sulaukti tokio „netikėto“ klausimo, tačiau toks darbdavio elgesys būtų visiškai nekorektiškas, o kandidatas turi teisę tokį klausimą ignoruoti.

TAIP PAT SKAITYKITE: Rytiniai įpročiai, kurie motyvuos visai dienai