Knyga „Jokios alergijos!“ – sveikiems vaikams ir jų tėveliams

Knygos "Jokios alergijos" viršelis / Redakcijos archyv.
Knygos "Jokios alergijos" viršelis / Redakcijos archyv.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-03-24 12:00
AA

„Jokios alergijos!“ – tai patariamojo pobūdžio, ne medicininė receptų autorės Astos Tvirbutienės knyga su specialisto patarimais visai šeimai: mamoms, močiutėms, galbūt ir tėčiams, nes dabar gaminti mėgsta ir jie. Visiems, norintiems auginti sąmoningus, sveikus ir atsakingus, mažiau vartojančius ir aplinką teršiančius vaikus.

Tiems, kurie siekia visam gyvenimui suformuoti jiems teisingus mitybos įpročius, galbūt nori ir patys valgyti kokybiškesnį maistą (net jei nesate alergiški kiaušiniams, ar norite juos mušti į pyragus, kai žinote, kaip šiandien auginamos vištos?

Net jei nesate alergiški kiaušiniams, ar norite juos mušti į pyragus, kai žinote, kaip šiandien auginamos vištos?

Arba valgyti su hormonais ir antibiotikais užaugintas vištas, kai sočius ir maistingus pietus galima pasiruošti iš lęšių ir avinžirnių?). Taip pat tiems, kurie nori užbėgti alergijai už akių ir siekia gaminti sveikiau. Ir tiems, kas jau yra susidūrę su lengva mažylio ar paauglio alergijos forma vienam iš produktų: kviečiams, kiaušiniams, laktozei, cukrui, riešutams. Jeigu tikrai žinote, kad alergiją sukelia būtent vienas maisto produktas, jeigu alergenas tikrai nustatytas, rinkitės receptus iš skyriaus, kuriame jo nėra ir bandykite, žinoma, pasitarę su specialistu, jei nesate tikri.

Knygos esmė – ne išbraukti mėgstamų vaikų patiekalų iš valgiaraščio, o pagaminti sveikesnius – kam atimti iš jų vaikystę? Galbūt nebūtina atsisakyti traškių skanėstų iš riešutų. Jei tik gydytojas leidžia, keiskite juos saulėgrąžų, moliūgų sėklomis ir palepinkite mažąjį smaližių gardžiu „tinginiu“, traškiais javainiais ar nuostabaus skonio „Nutella“ be riešutų. Gardžiuosius orinukus ruoškite ne iš kiaušinių baltymų, jei jie sukelia alergiją, o iš dabar populiaraus konservuotų avinžirnių skysčio, vadinamojo „aquafaba“. Pasirodo, kad tai, ką anksčiau tiesiog išpildavome lauk, yra puikiausia žaliava veganiškiems morengams. Eksperimentuokite vien dėl įdomumo. Jei namuose yra šokoladui alergiškų žmonių, atraskite saldžiųjų ceratonijų, vadinamojo kerobo, miltelius. Tada nereikės atsisakyti pamėgtų šokoladinių desertų: nurodytą kiekį kakavos pakeisite tokiu pačiu saldžiųjų ceratonijų miltelių kiekiu. Be to, cukraus ar kito saldiklio reikės gerokai mažiau įdėti, nes saldžiųjų ceratonijų šaknys natūraliai saldžios.

Receptuose yra patiekalų su cukrumi, bet jį visada galite keisti klevų, agavų sirupais. Taip, kepiniai nebus tokie traškūs, kaip su cukrumi, bet sveiki. Nepamirškite, kad alergiją sukelti gali ir medus, vanilė, apelsinų žievelės, todėl tokius produktus recepte irgi keiskite. Vietoje vanilės tiks saldumo suteikiantis cinamonas. Vietoje apelsinų žievelės tiks lietuviškieji svarainiai.

Uogas, kurias bersite į desertus, irgi rinkitės tokias, kurios nekelia alerginės reakcijos. Vietoje braškių ir žemuogių geriau dėkite mėlynių, šilauogių, juodųjų serbentų, slyvų, vyšnių. Jei reikia rūgščių citrusinių sulčių, kurios neretai irgi alergizuoja, jas galima keisti svarainių, spanguolių, šaltalankių. Jei tik galite, produktus visada rinkitės ekologiškus, vaisius ir daržoves – sezoninius, mūsų krašte derančius. Kuo mažiau pramonės ir sintetikos liks jūsų gyvenime, tuo sveikesnė aplinka sups. Tuo geresnė ir sveikata bus.

Gamindami patiekalus aklai nesekite receptu ir neberkite sunkiau virškinamų riešutų ar nedėkite grybų, jei vaiko skrandukas jautrus. Taip pat, jei recepte iš skyriaus „Be kiaušinių“ nurodytas sojų pienas, o žinote, kad vaikui jis netinka, keiskite kitu tinkamu augaliniu. Jeigu esate alergiški anakardžiams, o jų yra recepte, keiskite juos aguonomis ar kanapėmis. Trumpai tariant, būkite išmintingi ir atsakingi. Juk alergijos pavojus slypi visur, neretai vyksta kryžminės kelių alergenų reakcijos, o dar smarkiai gyvenimo kokybę bloginanti aplinkos tarša. Kitame skyriuje profesionalus specialistas patars, kaip išvengti alergijų ir į ką atkreipti dėmesį auginant alergiškus vaikus.