Knygos „Adamkus“ pristatyme – paties prezidento mintys apie „banguojantį“ gyvenimą ir pamirštus įvykius

Knygos „Adamkus“ pristatymo akimirkos / Gretos Skaraitienės nuotr.
Knygos „Adamkus“ pristatymo akimirkos / Gretos Skaraitienės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-11-04 19:22
AA

Praėjus dienai po prezidento Valdo Adamkaus 95-ojo gimtadienio, lapkričio 4-osios vakarą Vilniuje įvyko prof. Egidijaus Aleksandravičiaus parengtos biografijos „Adamkus“ pristatymas. Į renginį Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje atvyko ir Jo Ekscelencija Valdas Adamkus su žmona Alma Adamkiene.

„Man yra be galo malonu. Nors tai ne pirmoji išleista knyga apie mane, tokiame knygos pristatyme dalyvauju pirmą kartą. Su dideliu malonumu seksiu visą eigą“, – prieš knygos pristatymą kalbėjo Valdas Adamkus. 

„Esu dėkingas visiems, kurie parodė susidomėjimą šia knyga. Bus įdomu išklausyti vertinimus ir pasikalbėjimus po jos išleidimo“, – pridūrė jis.

Prezidentas prasitarė, kad 400 puslapių apimties knygos perskaityti dar nespėjo. „Tik vakar gavau pirmąjį egzempliorių, tad perskaičiau kol kas tik 100 puslapių“, – neslėpė Jo Ekscelencija.

Knygos „Adamkus“ pristatymo akimirka / Gretos Skaraitienės nuotr.
Knygos „Adamkus“ pristatymo akimirka / Gretos Skaraitienės nuotr.

Visgi, net ir pirmieji biografijos puslapiai spėjo sujaudinti prezidentą ir priminti jo reikšmingiausius gyvenimo įvykius. 

„Skaitau ir galvoju, kad nėra didelio nuotolio nuo tų įvykių, tačiau knyga man priminė ir ka ikuriuos dalykus, kuriuos buvau pamiršęs. Iš dalies, tai jaudinanti knyga, kadangi tas laikotarpis buvo įvairus. Gyvenimas bangavo, o tai atsispindi ir šioje knygoje“, – sakė Valdas Adamkus.

Knygos „Adamkus“ pristatymo akimirka / Gretos Skaraitienės nuotr.

Knyga „Adamkus“ – istoriko, prof. E.Aleksandravičiaus ilgų bendravimo metų su Prezidentu ir jo veiklos tyrinėjimų Lietuvoje bei JAV rezultatas. Knygą visuomenei kartu su autoriumi pristatė dr. Darius Kuolys, dr. Mykolas Drunga ir dr. Aurimas Švedas. 

V.Adamkaus bibliografija plati ir įvairi, kai kurios Prezidento knygos sulaukė didelio visuomenės dėmesio („Be nutylėjimų“, „Paskutinė kadencija“).

Tačiau išsamios V.Adamkaus biografijos iki šiol nebuvo. Prof. E.Aleksandravičius pasakoja ne tik neįtikėtinai įdomią V.Adamkaus gyvenimo istoriją, bet ir atveria pokarinės lietuvių diasporos veikimą.

Biografinės knygos „Adamkus“ pristatymas (37 nuotr.)
+31

„Tai pirmoji išsami biografija žmogaus, kuris jau įėjo į Lietuvos istoriją kaip populiariausias Kovo 11-osios Respublikos politikas, kone aštuonis dešimtmečius aktyviai veikęs ir šiandien tebeveikiantis visuomenės ir valstybės laisvės labui. Knygoje „Adamkus“ lieka ir neatsakytų klausimų, kuriuos istorikai ir giminingų mokslų tyrinėtojai turėtų ateityje patikslinti. Išsilavinusiai visuomenei kartais labiau reikalingas rimtas klausimas nei supaprastintas atsakymas.

Be šios nuostatos sunku suprasti, ką Adamkaus jaunystėje reiškė švelnių rankų politikos principai, kuriems knygos herojus iki pat dabar liko ištikimas. Knygoje stengiausi parodyti, kad Adamkus yra žmogus, nusipelnęs išsamios biografijos, net jeigu niekada nebūtų tapęs Lietuvos Respublikos Prezidentu“, – sako biografijos „Adamkus“ autorius istorikas E.Aleksandravičius.

Žiūrėkite knygos „Adamkus“ pristatymo transliaciją: