Kodėl moterys skutasi plikai?
Moters plaukai visą laiką buvo laikomi moteriškumo, grožio simboliu. Per istoriją plaukų mados keitėsi daugybę kartų, tačiau jie vis tiek išliko labai svarbūs. Dabar vis dažniau viešumoje pasirodo žinučių, kad viena ar kita įžymybė nusiskuto plaukus. Priežasčių tokiam žingsniui – ne viena.
Moterys plaukus skutasi dėl įvairių priežasčių, o senovės Egipte tai buvo daroma ir dėl praktinių sumetimų.
Garsioji manekenė Cara Delevingne neseniai nusiskuto plaukus, o naujienų portalai dėl šios žinios pradėjo ūžti: dalytis nuotraukomis ir apkalbinėti. Visgi ji – ne pirma ir ne paskutinė garsenybė tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, kuri nusiskuto plaukus. Iš tikrųjų moterys plaukus skutasi dėl įvairių priežasčių, o senovės Egipte tai buvo daroma ir dėl praktinių sumetimų.
Pirmieji atvejai – dar senovės Egipte
Plikai galvos būdavo skutamos dar senovės Egipte. Tačiau tai buvo daroma dėl praktiškumo: ir vyrai, ir moterys nusiskusdavo galvas siekdami įveikti karštį ir likti švarūs. Egipto moterų kapuose buvo rasta pincetų, peilių ir skustuvų, kurie leidžia daryti išvadą, kad pašalinti plaukus buvo gana sudėtinga. Žvelgiant istoriškai, galima prisiminti ir Žaną d'Ark, kuri leido nukirpti jos plaukus, nes jai reikėjo apsimesti vyru. Visgi kai buvo vykdoma jos mirties bausmė, jai prievarta buvo nuskusta galva.
Plikai galvas skuta ir vienuoliai, vienuolės. Tai tarsi yra atsižadėjimo simbolis, atsidavimo Dievui aktas.
Ko nepadarysi dėl vaidmens
Aktorystė – profesija, kuri labai dažnai verčia aukotis. Dažnai tenka nepaisyti savo norų ir norint pasiekti geriausią rezultatą tenka ryžtis įvairiems dalykams, kurie ne visada yra malonūs. Neretai norint įkūnyti tam tikrus personažus kine, reikia nusiskusti galvą plikai.
TAIP PAT SKAITYKITE „Dydis nesvarbu“ įkūrėja: „Moterys, mylėkite save“
Vyrams – tai vieni juokai, net jei galvą puošia gausi kupeta plaukų – vis tiek greitai ataugs. O moterims tai yra tikras išbandymas ir ne visos tam gali ryžtis. Tačiau ne viena garsi Holivudo aktorė ryžosi paaukoti savo garbanas dėl trokštamo įkūnyti personažo. Ir neretai plaukų kirpimo scena būna filmuojama, todėl aktoriams reikia sutramdyti savo asmenines emocijas ir įsikūnyti į personažą, juk tokį epizodą nufilmuoti tobulai reikia iš karto.
Štai, pavyzdžiui, gražioji Natalie Portman 2005-aisiais nusiskuto galvą plikai dėl vaidmens filme „V – tai Vandeta“, o 2012-aisiais tokiam žingsniui ryžosi Anne Hathaway, kad galėtų tinkamai suvaidinti „Vargdieniuose“. Dėl vaidmenų savo plaukus paaukojo Demi Moore, Cate Blanchett ir kitos aktorės. Tokie žingsniai tik įrodo, kiek ryžto ir asmeninio pasiaukojimo reikia norint suvaidinti tam tikrą vaidmenį. Ne viena įžymybė yra pasakiusi, kad tai – nelengvas sprendimas ir kaip aktorei, ir kaip moteriai. Natalie Portman yra teigusi, kad viešumoje žmonės į ją tiesiog natūraliai spoksodavo, o tai reiškia, kad plika moteris – nėra įprastas dalykas.
Būdas ieškoti savęs?
Neretai moterys nori keisti savo šukuoseną ne tik atėjus naujam sezonui, pasikeitus madoms ar palikus partneriui. Kartais psichologinės traumos būna tokios didelės, kad atrodo, jog atsikračius plaukų, išnyks visos problemos ir bus galima pradėti viską iš naujo. Kai kurios moterys nusiskuta plaukus, nes nori panaikinti lyčių nelygybę, sukilti prieš visuomenėje vyraujančius standartus. Kitoms, be abejo, tai gali būti būdas gauti dėmesio ar priemonė ieškoti savo tapatybės.
Tokiais atvejais pakeisti spalvą ar patrumpinti galiukus neatrodo pakankamas žingsnis, kuris padėtų pradėti naują gyvenimo etapą ar pasiekti norimą tikslą, įrodyti savo tiesą.
Dažniausiai tokių drastiškų sprendimų imamasi įvykus itin skaudiems gyvenimo įvykiams: netekus artimojo, išsiskyrus ar norint pradėti naują etapą, nes šiame tiesiog klimpstama į bedugnę.
Daugelis tikriausiai prisimena, kaip garsi dainininkė Britney Spears 2007-aisiais nusiskuto plikai, o šis įvykis nuskambėjo per visą pasaulį. Ir tai nebuvo padaryta dėl vaidmens ar kitų panašių priežasčių. Greičiausiai tokį žingsnį lėmė psichologinė savijauta, nes tuo metu dainininkė turėjo priklausomybių ir nemažai psichologinių problemų. Tokiais atvejais pačiai moteriai kur kas sunkiau paaiškinti aplinkiniams, kodėl pasielgė taip, nes tuo metu negalvojama apie pasekmes, o veikiama apėmus staigioms emocijoms.
Solidarumo ženklas
Visgi nusiskusti galvą gali tekti ir dėl labai skaudžių priežasčių, pavyzdžiui, kovojant su vėžiu. Todėl solidarumas su šia liga sergančiaisiais – dar viena priežastis nusiskuti plikai. Tokia akcija buvo surengta 2015-aisiais, kai nemaža grupė Lietuvoje garsių žmonių ryžosi nusiskusti plikai (A. Mamontovas, A. Tapinas, I. Krivickaitė ir kt.). Tuo metu garsūs žmonės tikino, kad kur kas sunkiau matyti sergančius vaikus, pažiūrėti jiems į akis, nei nusiskusti plikai. Visgi toks žingsnis yra didžiulis palaikymas tiems, kurie kovoja su šia liga. A. Jagelavičiūtė 2013-aisiais taip pat nusiskuto galvą Raudonosios nosies dienai skirtame renginyje.