Kodėl protingi žmonės daro kvailas klaidas?

Išsilavinimas / Vida Press nuotr.
Išsilavinimas / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
A
A

Tokių pavyzdžių aplinkui – pilna. Iš tikrųjų – kodėl kartais buvę pirmūnai, mokslo šviesuliai ir komandų lyderiai netikėtai pridaro juokingų klaidų, o jų absurdiški sprendimai tiesiog netelpa galvoje?

Visuotinai priimta manyti, kad aukštas intelektas tarsi iškart garantuoja puikią karjerą ir didesnį atlyginimą. Tačiau manyti, kad jis apsaugo nuo klaidų – neteisinga. Jeilio universiteto dėstytojas Shane‘as Frederickas atliko tyrimą, kuriuo siekta išsiaiškinti, kodėl intelektas ne visada padeda sprendžiant paprasčiausius loginius uždavinius.

Pavyzdžiui, pabandykite išspręsti paprastą uždavinį: „Beisbolo lazda ir kamuoliukas kartu kainuoja 1 dolerį ir 10 centų. Lazda kainuoja doleriu daugiau. Kiek kainuoja kamuoliukas?“ Dauguma žmonių, kurių IQ gana aukštas, nė nemirktelėję atsako: „Paprasta – 10 centų!” Neteisingas atsakymas.

Išsilavinę ir turintys aukštą intelekto koeficientą žmonės dažnai klysta, skaičiuodami mintyse. Kodėl? Todėl, kad pernelyg savimi pasitiki.

Jeigu ir jūs taip pat apsirikote, nenusiminkite. Pusė Harvardo, Prinstono ir Masačusetso technologijų universiteto studentų, dalyvavusių tyrime, atsakė taip pat. Pasirodo, išsilavinę ir turintys aukštą intelekto koeficientą žmonės dažnai klysta, skaičiuodami mintyse. Kodėl? Todėl, kad pernelyg savimi pasitiki. Jūs turbūt irgi mikliai sumetėte: „Kaip paprasta – 10 centų“. Ogi ne – 5 centus.

Nors atrodytų, kad mes gyvenime nesprendžiame tokių uždavinių, vis dėlto kasdienybėje mums reikalingi tokie pat įgūdžiai, kaip ir sprendžiant štai tokias užduotis. Taigi, sėkmės pasiekę ir protingi žmonės darbe dažnai padaro visiškai apgailėtinų klaidų.

Kodėl? Bestselerių apie emocinį intelektą autorius Travisas Bradberry nurodo keturias kvailų klaidų priežastis.

1. Protingi žmonės pernelyg pasitiki savimi

Mes tiesiog įpratome, kad mūsų atsakymai beveik visada būna teisingi, todėl kartais atsakome net nepagalvoję. „Didžiausia intelektualių žmonių klaida – kad jie net neįsivaizduoja, jog gali apsirikti. Kuo kvailesnė klaida, tuo sunkiau prisipažinti, kad tu ją padarei, – sako Travisas Bradberry. – Be to, mes visi lengvai pastebime kitų klaidas, tačiau savų – jokiu būdu.“

Lyderystė
Lyderystė / Vida Press nuotr.

2. Protingiems žmonėms sunkiau išmokti atkaklumo ir užsispyrimo

Kai viskas visada sekasi lengvai, beveik be pastangų, vėliau sunkumai vertinami kaip kažkas negatyvaus. Kai prieš akis iškyla kliūčių ruožas, žmogus supranta, kad teks atkakliai ir sunkiai dirbti, jis sutrinka. Jis tam nepasiruošęs.

Jis geriau užsiims kuo nors kitu, ką įveiks lengvai ir gerai jausis. Tačiau sunkiai ir atkakliai dirbdamas jis pasiektų dar geresnių rezultatų.

3. Protingi žmonės mėgsta gvildenti kelias problemas iškart

Jie greitai mąsto ir todėl yra nekantrūs, mėgsta darytis keletą darbų iškart, įsivaizduodami, kad dirba labai efektyviai. Tačiau tai netiesa. Kai griebiamės daug dalykų iš karto, mūsų produktyvumas nukenčia: žmonės, kurie nuolat „išsibarsto“ dažnai pralošia tiems, kurie ramiai susikaupę skiria dėmesį tik vienai užduočiai, o paskui pereina prie kitos.

Lyderystė
Lyderystė / Vida Press nuotr.

4. Protingi žmonės nepasitiki kitų nuomone

Jiems sunku patikėti, kad yra profesionalų, kurie sugebėtų juos tinkamai įvertinti. Nes jie juk patys geriausiai viską žino. Tokia nuostata nepadeda siekti karjeros aukštumų, o dažnai kliudo ir asmeniniam gyvenimui, paversdami santykius su artimaisiais toksiškais. Tad ką daryti? Lavinti emocinį intelektą.