Kodėl skauda sąnarius?
Su šia problema susiduria tūkstančiai žmonių. Blogiausia, kad jų vis daugėja, o amžius jaunėja...
Apie sąnarių problemas pasakoja Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ šeimos gydytoja Vaida Lukoševičienė.
– Kai sąnariai pradeda „traškėti“, reikia susirūpinti, nes tai vienas pirmųjų sąnario pažeidimo požymių. Jei sąnarys būna tarsi sustingęs, judesiai riboti, jaučiamas maudimas daugiau padirbus, pavaikščiojus tampa nelankstus – tai gali reikšti sąnario kremzlinio audinio pakitimus – artrozę. Negalavimas vystosi, nes, bėgant metams, po įvairių ligų, traumų vystosi degeneraciniai procesai.
Artritas (vieno ar daugiau sąnarių uždegimas), sukeliantis skausmus, patinimą ir apribojantis judesius, taip pat gali sukelti kremzlės suirimą. Jei kremzlės yra mažiau nei įprasta, kaulai trinasi vienas į kitą, sukeldami skausmą, patinimą (uždegimą) ir sąstingį.
Osteoartritas yra labiausiai paplitusi artrito atmaina ir vis dažniau pasirodo senstant. Artrito išsivystymui įtakos turi sąnario galimybes viršijantis krūvis, nutukimas, traumos, stresas, genetika. Ši liga pasireiškia skausmu, kuris paprastai būna bukas ir geliantis, suintensyvėja judesio metu bei išlieka vėliau, net ir ramybės metu bei naktį. Jei sergama osteoartritu, skausmas pirmiausia gali apimti vieną, paprastai stambų sąnarį (klubo, kelio).
Jei susergama reumatoidiniu artritu (sąnarių liga, kurios metu sutrinka imunitetas, vyksta autoimuninė reakcija), tuomet kamuoja simetrinių smulkiųjų plaštakų, pėdų pakitimai, būdingas rytinis sąnarių stingimas, trunkantis daugiau nei 45 min. Sąnarių skausmas gali dar labiau paaštrėti, kai vengiama judėti, išjudinti sąnarį, nes tai susilpnina raumenis ir taip dar labiau apsunkina sąnarių judėjimą.
– Kokios yra skirtingų sąnarių skausmo priežastys?
– Kelio sąnariai turi atlaikyti labai didelius krūvius, ypač dirbant sunkų fizinį darbą, taip pat patyrusiems traumas, išnirimus ir patempimus. Pažeistas kelias tampa nestabilus, sunkiai juda. Skausmas kelio šonuose gali būti susijęs su šalia esančių raiščių pažeidimu, menisko plyšimu ar osteoartritu. O priekinėje dalyje paprastai susijęs su po girnele suminkštėjusia kremzle dėl osteoartrito, taip pat ir raiščių uždegimų.
Skausmas klubuose gali atsirasti dėl osteoartrito, klubo sąnarių bursito – uždegimo nedidelėje, skysčių pripildytoje, sąnarinėje kišenėje. Bet kurioje iš sausgyslių, kurias dengia klubo sąnarį taip pat gali išsivystyti uždegimas. Jei apribojama kraujotaka į kaulų zoną, ląstelės miršta ir kaulas gali sunykti, t.y. išsivysto osteonekrozė.
Petys yra judriausias viso kūno sąnarys. Peties skausmas gali atsirasti dėl minkštųjų audinių suirimo, kuris gali kilti susižalojus per didelio krūvio metu. Išnirimas sukelia sąnarių nestabilumą ir pakartotinus peties išnirimus, tokiu būdu žalojamas peties sąnarys ir skatinamas osteoartrito vystymasis. Peties osteoartritas dažniausiai pasireiškia praėjus daugeliui metų po peties sužalojimų..
Alkūnės sąnario skausmo priežastys dažniausiai yra sportas ir bet kokie pasikartojantys veiksmai. Kritimo metu gautos traumos, lūžiai, sudaro didelę alkūnių traumų dalį.
Plaštakos sąnarių sužalojimai įvyksta dėl tokių staigių traumų, taip pat ir palaipsniui dėl pakartotinio įsitempimo, osteoartrito ir kt. Prasidėjus kompiuterių laikmečiui, plaštakos sąnarių ir plaštakos skausmai tapo vieni populiariausių tarp su šia kūno dalimi susijusių nusiskundimų.
– Koks tyrimas rekomenduojamas esant sąnarių skausmams?
– Jeigu kamuoja sąnarių skausmai ir reikia nustatyti pažeidimo vietą ar skausmo priežastį, rekomenduojama atlikti magnetinio rezonanso tomografijos tyrimą. Ekrane specialistas mato kūno audinius įvairiais pjūviais, todėl vienas magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas gali atstoti daugybę kitų tyrimų, vizitų pas gydytojus ir sutaupo laiką.
– Koks gydymas rekomenduojamas sergant sąnarių ligomis?
– Gydant sąnarių ligas, dažnai yra ignoruojamos ligos priežastys, sukėlusios patį uždegimą. Skausmo gydymas yra tik simptominis, apsiribojantis uždegiminio proceso slopinimu. Sergantys sąnarių ligomis nuolat vartoja nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Besaikis šių vaistų vartojimas neretai sukelia daug pavojingų šalutinių reiškinių, silpnina imunitetą. Dabar jau įrodyta, kad ilgą laiką vartojami šie vaistai gali sukelti kraujavimą virškinimo sistemoje, didina širdies infarkto ir insulto riziką, arterinės hipertenzijos būklės pasunkėjimą, gali sutrikdyti inkstų veiklą.
Todėl pastaruoju metu vis daugiau dėmesio sulaukia mažiau šalutinių reiškinių sukelianti sisteminė enzimų terapija – tai tam tikri geriamieji enzimų (fermentų) mišiniai, kurie veikia visą organizmą. Jie pasisavinami plonajame žarnyne, su krauju išnešiojami po visą organizmą ir susitelkia pažeistuose židiniuose. Sisteminio poveikio enzimų preparatų efektyvumas ir saugumas patvirtintas, atlikus klinikinius, biocheminius, farmakologinius ir toksikologinius tyrimus. Dėl savo veiksmingumo, saugumo ir gero toleravimo šie enzimų preparatai pelno vis didesnį pripažinimą, kaip fitoterapiniai vaistai.