Kodėl vaikas nenori miegoti?

Miegas / Fotolia nuotr.
Miegas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Greičiausiai ne vienai mamai pažįstamas vaizdelis: akys merkiasi iš noro saldžiai prisnūsti, tačiau jūsų mažasis padūkėlis laksto sau kupinas energijos ir nė nesiruošia eiti miegoti. Mamos tuomet sunerimsta – ką daryti? Juk vaikui dar labiau nei suaugusiam žmogui būtinas poilsis!

Kokios pagrindinės nenoro miegoti priežastys?

  • Vaikas gali paprasčiausiai prieštarauti, net ir labai norėdamas miego, jausdamas nuovargį. Tai bandymas pasipriešinti savo tėvams ir noras įrodyti, kad jis geriau žino, kada norės miegoti, savarankiškumo demonstracija. Dažniausiai tai gali būti susiję su pirmųjų bei trečiųjų metų krizėmis, kai, pasak psichologų, vaikas vis geriau susipažįsta su aplinka, savimi ir išgyvena tam tikrus virsmus.
  • Mažyliai, kaip ir mes, turi savo biologinį laikrodį, todėl jeigu jie „pelėdžiukai“, linkę ilgiau pamiegoti ryte, natūralu, kad vakare dar nenori miego.
  • Vaikai gali būti itin įsijautę į tam tikrą veiklą, pavyzdžiui, aktyviai bendrauja su tėvais, draugais, žaidžia, piešia, linksminasi. Natūralu, kad tuomet jie nejaučia nuovargio, nes lyg ir įsijungia „antrasis kvėpavimas“. Kupiniems energijos mažyliams miegas atrodo lyg didžiausias baubas.  
  • Dienos režimo trikdžiai. Tarkime, vaikas kiekvieną dieną eina miegoti vis kitu metu, kartais miega pokaičio miego, o kartais visą dieną išlieka žvalus. Trumpai tariant, tėvai negali reikalauti, kad jų atžala visuomet eitų miegoti devintą valandą vakaro, jeigu vaikas po pietų miegų atsibudo, tarkime, šeštą. Išlaikyti dienos režimą – tai ne vaiko, o gimdytojų reikalas.
  • Tėvų dėmesio trūkumas. Jeigu mažai laiko praleidžiama su vaikais, gali būti, kad mažyliai visais įmanomais būdais stengsis kuo vėliau atsigulti, kad galėtų pasidžiaugti savo mama ar tėčiu. Tačiau net ir ėjimą miegoti galima paversti kuo puikiausia bendravimo priemone: pokalbis prieš miegą, įdomi pasaka, lopšinės... Visa tai suartina ir nuteikia mažylį pasinerti į miego karalystę.
  • Baimės. Kai kurie vaikai nenori būti vieni kambaryje, juos gąsdina tamsa, namuose sklindantys garsai... Įtakos turi ir pats vaiko charakteris, ypač, jeigu jiesišsiskiria lakia vaizduote, jautriai reaguoja į aplinką, knygas, filmukus, paveiksliukus, garsus, pokalbius.
  • Noras miegoti su tėvais. Dažnai vaikai klausia, o kodėl nemiega patys tėvai arba nori, kad šie pagulėtų šalia, gal net priimtų į savo lovą. Žinoma, nėra gerai, kai miegojimas trise tampa norma, nes neišsimiega nei tėvai, nei vaikas, galiausiai tėvams ir atžalai pritrūksta asmeninės erdvės, nesiformuoja savarankiškumo ir pasitikėjimo savimi įgūdžiai.

Ką daryti?

  • Bandykite eiti miegoti visa šeima kartu, t. y. vienu metu. Tuomet vaikas negalės jums paprieštarauti, o ir užmigs kur kas greičiau. Ypač, jei pasistengsite sukurti jaukią, ramybės kupiną, šiltą aplinką.
  • Įvertinkite dienos režimą: tarkime, vaikas po pietų miego būdrauja iki vidurnakčio, vėliau miega iki vidurdienio. Gal jam ir nesinori snausti pokaičio metu? Atkreipkite dėmesį, kaip jis jaučiasi, kai nepamiega pietų, kada gulasi nakties miego ir sudarykite tam tikrą režimą, stenkitės jo laikytis.
  • Sukurkite savo ritualus: prausimasis, pasaka, lopšinė, miegas... Ruoškite vaiką miegui iš anksto, neleiskite jam įsidūkti, įsišėlti ar užsižaisti. Tegu perėjimas nuo aktyvios veiklos būna kuo ramesnis, taigi įdėkite pastangų, kurdami darnius santykius.
  • Užtenka vos kelių dienų, kad vaikas nuėjęs vėliau miegoti pamirštų, ką reiškia režimas. Kad jums netektų knapsėti nosimi, pasistenkite išvengti vėlyvų renginių, išvykių, svečių, vakarėlių.
  • Skirkite dėmesio savo vaikui, jeigu dėl jo trūkumo jis nenori miegoti. Pokalbis apie nuveiktus darbus, dienos naujienas, nuotaiką ir apie tai, kaip sekėsi mažyliui, jam suteiks pasitikėjimo savimi, jis jausis svarbus ir beveik „suaugęs“. Tačiau dėmesys turi būti skiriamas akis į akį, o ne prie kompiuterio, televizoriaus ar plaunant indus ir vienu metu atliekant kelias dešimtis darbų.
  • Nesijuokite, jeigu vaikas bijo tamsos, ir nesakykite, kad jis išsigalvoja, nebarkite. Pasistenkite įlįsti į jo kailį ir emocijas bei išsiaiškinti priežastis, kodėl jis bijo. Gali būti, kad taip paprasčiau priimsite sprendimą, kaip padėti vaikui. Ramiai pakalbėję ir pozityviai nuteikę vaiką, paaiškinę, kad nėra ko bijoti, pasieksite kur kas daugiau nei aiškindami, jog mažylis išsigalvoja. Taigi, kaip matome, didžiausią vaidmenį situacijoje „kodėl vaikas nenori miegoti“, atlieka paprasčiausias tėvų dėmesys, kuris nieko nekainuoja, tačiau yra brangiausias...