Kokių ligų simptomas gali būti blogas kvapas?

Moteris užuodžia nemalonų kvapą / Shutterstock nuotr.
Moteris užuodžia nemalonų kvapą / Shutterstock nuotr.
2017-11-10 12:00
AA

Negeras kvapas, sklindantis nuo žmogaus, nebūtinai rodo nevalyvumą ar prastą asmeninę higieną. Karolinskos instituto (Švedija) tyrimas patvirtino, kad tam tikras nemalonus kvapas gali pranešti apie ligą.

Acetono dvelksmas

„Acetono (dažų, lako, rūgštus pūvančių obuolių) kvapas iškvepiamame ore yra cukrinio diabeto komplikacijos – ketoacidozės – pasekmė“, – perspėja dr. R. Gabbayas iš JAV Joslino diabeto centro. Būsena išsivysto, kai sumažėja organizmo jautrumas insulinui ir kraujyje padidėja cukraus kiekis. Negalėdamas panaudoti įprastų energijos šaltinių, kūnas ima skaidyti riebalų rūgštis, tačiau susidaro tarpinės cheminės medžiagos – ketonai. Šie lakūs junginiai ore juntami iš karto, vos tik į patalpą įeina sergantis žmogus, tačiau jie nebūtinai reiškia cukrinį diabetą. Panašūs nemalonūs pojūčiai pasireiškia dehidratacijos atveju, kai organizmui pavojingai trūksta skysčių viduriuojant, smarkiai vemiant, badaujant, karščiuojant.

Sunerimti reikėtų, jei acetono ar rūgštus vaisių kvapas nedingsta ilgai, kartu pasireiškia lėtinis nuovargis, džiūsta burna, padidėja troškulys, krinta svoris.

Sunerimti reikėtų, jei acetono ar rūgštus vaisių kvapas nedingsta ilgai, kartu pasireiškia lėtinis nuovargis, džiūsta burna, padidėja troškulys, krinta svoris. Pasak medikų, daugelis nesureikšmina minėtų simptomų, todėl cukrinis diabetas diagnozuojamas pavėluotai. Jei įtariate, kad jums ar vienam iš šeimos narių kraujyje padidėjo ketonų koncentracija, pakito iškvepiamas oras, kreipkitės į medikus. Galbūt užteks tik skysčių infuzijos į veną (pvz., sergant ūmia virusine žarnyno infekcija). Nustačius medžiagų apykaitos sutrikimą, medikai paskirs gydymą insulinu.

Miego apnėja

Natūralu, kad po nakties poilsio burnoje jaučiamas ne itin malonus skonis. Miegant išsiskiria mažiau seilių, kurios turi antibakterinių savybių, todėl ant liežuvio ir gleivinių prisidaugina mikrobų. Šią problemą dažniausiai išsprendžia dantų pasta ir šepetėlis. Jei, nepaisant reguliarių higienos procedūrų ir vizitų pas odontologą, rytais kankina halitozė (nemalonus kvapas iš burnos), priežastys gali būti ne burna, o miego patalai. Knarkimas – vienas iš pagrindinių obstrukcinės miego apnėjos simptomų, kaip ir miegojimas praverta burna, periodiškai nutrūkstantis ir atsinaujinantis kvėpavimas, kurio epizodai per naktį gali kartotis net keliasdešimt sykių. Pasak dr. R. Dasguptos iš Kalifornijos universiteto, tokie įpročiai ne tik išsausina gleivines, bet ir skatina bakterijų, gaminančių sieros junginius, dauginimąsi. Pabudus iš burnos sklinda nemalonus supuvusių kiaušinių kvapas, kuris trikdo tiek patį žmogų, tiek jo partnerį. Jei halitozės priežasčių pašalinti nepavyksta, reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju dėl miego apnėjos gydymo. Ypač jei dieną jaučiamas mieguistumas, sumažėja darbingumas, dėmesio koncentracija. JAV Alabamos universiteto mokslininkai nustatė, kad daugelis knarkiančių žmonių turi per didelį kraujospūdį. Ilgalaikė miego apnėja taip pat susijusi su cukriniu diabetu, širdies ligomis.

TAIP PAT SKAITYKITE: Juodasis šokoladas – vietoj vaistų?

Blogas kvapas / Vida Press nuotr.

Kaltos ne tik apnašos

Remiantis statistikos duomenimis, kvapu iš burnos nėra patenkinti 20–40 proc. žmonių. Dažniausia diskomforto priežastis – ėduonis, dantų ir liežuvio apnašos, maisto likučiai tarpdančiuose. Patys savaime jie nesukelia blogo kvapo, tačiau veikiant burnoje esančioms bakterijoms susidaro lakūs junginiai.

Gaivumą ir šviežumą bandoma susigrąžinti antibakteriniais skalavimo skysčiais, pastomis, eteriniais aliejais, norint greito efekto, griebiamasi mėtinių pastilių ir ledinukų. Protingiausia būtų nedelsti ir keliauti pas odontologą arba burnos higienos specialistą. Deja, halitozę gali lemti ir tonzilitas (pūlinė angina), sinusitas, skrandžio ir virškinimo problemos, pavyzdžiui, dispepsija. Rasta sąsajų tarp blogo kvapo iš burnos ir Helicobacter pylori bakterijos infekcijos bei skrandžio opaligės. Kartų skonį burnoje gali jausti žmonės, kuriems pašalinta tulžies pūslė. Tuomet dalis tulžies iš dvylikapirštės žarnos patenka į skrandį, o atsirūgus – į burną. Sergant sunkiomis inkstų ligomis gali būti juntamas amoniakas. Medikai pataria neignoruoti nebūdingo kvapo ar užsiimti savigyda, nes halitozė gali būti ir onkologinių ligų simptomas. Nereikia pamiršti, kad kvapas pakinta ilgai kalbant ir išdžiūvus burnai, todėl patariama reguliariai gurkšnoti vandenį.

Pilvo pūtimas

„Remiantis JAV nacionalinio sveikatos instituto duomenimis, apie 65 proc. planetos gyventojų neturi fermentų, skaidančių pieno angliavandenius (cukrus). Tai reiškia, kad plonojoje žarnoje nėra enzimų, reikalingų laktozei virškinti. Ji neabsorbuojama į kraują, todėl nepakitusi patenka į storąjį žarnyną, kur angliavandenius fermentuoja bakterijos, – sako gastroenterologas dr. R. Ungaro. – Laktozės netoleruojantiems žmonėms pasireiškia pilvo pūtimas, meteorizmas, spazmai, viduriavimas.“ Įrodyta, kad jautriems žmonėms klinikiniai požymiai pasireiškia, jei į žarnyną patenka vos 12 g laktozės (viena pieniškų ledų porcija).

Simptomai būna labai individualūs, todėl daugelis nesureikšminame trumpalaikių, tačiau pasikartojančių negalavimų ar diskomforto dėl dujų kaupimosi pilve.

Simptomai būna labai individualūs, todėl daugelis nesureikšminame trumpalaikių, tačiau pasikartojančių negalavimų ar diskomforto dėl dujų kaupimosi pilve. Dažnai kaltę suverčiame netinkamai mitybai, esą suvalgyta per daug įvairaus ar sunkiai virškinamo maisto. Žarnyne sutrinka įprasti mikrobiologiniai procesai ir prasideda puvimas (jaučiamas sieros, supuvusių kiaušinių kvapas). Dujų kaupimąsi žarnyne taip pat gali lemti Krono liga, disbakteriozė po antibiotikų vartojimo. Valgant kai kuriuos produktus (žirnius, pupeles, svogūnus, kopūstus, obuolius), virškinimo trakte susikaupia daug nesuskaidytų angliavandenių, baltymų, kuriuos bakterijos paverčia metano dujomis.

Kojų prakaitavimas

Padidėjęs kojų ir delnų prakaitavimas sukelia daug nemalonumų. Nuo hiperhidrozės kenčia apie 3 proc. pasaulio gyventojų. Ši patologija būdinga jaunesnio amžiaus žmonėms, vyrai kenčia dažniau nei moterys. Tai – paveldima liga, kurią lemia padidėjusi prakaito liaukučių veikla. Kojų prakaitavimo neišvengia sportuojantys žmonės, perkaitimas užklumpa šaltuoju metu, kai patalpose tenka avėti žieminę avalynę. Dermatologai perspėja, kad drėgna terpė ant odos ir batuose – puikios sąlygos grybeliui. Sausa, tarsi žvyneliais pasidengusi oda, paraudimai tarpupirščiuose, niežulys, pažeista nago plokštelė ir nemalonus kvapas signalizuoja apie bakterinę ir grybelinę infekciją. Negydant sukėlėjai gali išplisti į kitas vietas – kirkšnis, pažastis. Jei vargina nemalonus kojų kvapas, patariama išbandyti vaistažolių (pvz., ąžuolo žievės) voneles, sportuojant dėvėti natūralių pluoštų, pavyzdžiui, medvilnines, kojines, kurios yra laidžios orui ir gerai sugeria drėgmę. Ne mažiau svarbūs tinkami batai. Mankštinantis salėje geriau avėti medžiaginius, korėtus sportinius batelius, o lauke – kokybišką odinę avalynę.

Moteriškos problemos

Makšties terpę sudaro subalansuota sistema iš gleivinės išskiriamų skysčių ir gerųjų bakterijų, palaikančių optimalų pH. Šis derinys užtikrina natūralią apsaugą ir lemia specifinį kvapą, kuris yra moters fiziologijos dalis. Pasak ginekologų, sveikai dailiosios lyties atstovei jis neturėtų kelti problemų, nes yra nepastebimas nei jai, nei aplinkiniams.

Jei kvapas iš intymios vietos sustiprėja tiek, kad kelia diskomfortą, būtina nedelsiant pasikonsultuoti su ginekologu. Problemos priežastis dažnai būna bakterinė vaginozė, tai yra, blogųjų bakterijų išvešėjimas, sutrikus mikrofloros pusiausvyrai. Išaugusi Gardnerella vaginalis kolonija sukelia nemalonų žuvies kvapą. Laimei, susirgimas lengvai pagydomas vaistais, kuriuos skiria medikai. Makšties vaginozė ar kandidozė (pienligė) galima susirgti vartojant antibiotikus, kurie naikina ne tik uždegimą sukėlusias bakterijas, bet ir natūralią organizmo mikroflorą. Intymios vietos kvapas gali pakisti vartojant kontraceptines priemones, kai kuriuos vaistus (pvz., antihistamininius), dėl hormoninių pokyčių (pvz., per menopauzę). Gaivumo jausmas dingsta suprakaitavus, todėl patariama rinktis natūralių pluoštų apatinį trikotažą, kurį pravartu keisti pasportavus.

TAIP PAT SKAITYKITE: Batų priežiūros taisyklės, kuriomis privalote vadovautis