Sveiko gyvenimo klubas: maisto produktai, padėsiantys išvengti pagrindinių grožio problemų

Moteris / 123rf.com nuotr.
Moteris / 123rf.com nuotr.
Šaltinis: „Laimė“
2013-01-06 16:00
AA

Morkos vietoj veido kaukės! Avokadai vietoj serumo! Sojų pupelės vietoj kremo nuo raukšlių! Specialistai tvirtina, kad norint įveikti bėrimus, išvengti ankstyvųjų raukšlių ir ilgai džiaugtis skaisčia veido oda reikia ne tik saugotis saulės, išmokti įveikti stresus, bet ir taisyklingai maitintis.

Beveik visos moterys nuolat skaičiuoja kalorijas ir renkasi tuos produktus, kurie padėtų atsikratyti nereikalingų kilogramų ar jų nepriaugti. Tačiau neretai pamirštame, kad mūsų racionas turi įtakos ne tik svoriui, bet ir veikia plaukus, odą, nagus. Nuo netinkamo maisto gali pradėti slinkti plaukai, lūžinėti nagai, o oda, nepaisant brangiausių kremų, anksčiau laiko susiraukšlėti. Ne veltui grožio specialistai tvirtina, kad puikios išvaizdos paslaptis – ir subalansuota mityba: tiek produktų kokybė, tiek jų kiekybė.

Aknė

Naudinga. Tokiuose vaisiuose ir daržovėse kaip mangai, cukinijos, melionai, morkos, pomidorai, brokoliai esantis beta karotenas labai pagerina odos būklę – susidaro ją regeneruojantis vitaminas A. Kasdien taip pat reikėtų gauti mažiausiai 25 mg cinko, stabdančio odos uždegimus ir skatinančio ląstelių atsinaujinimą. Šio mikroelemento turi jautiena, kalakutiena, austrės, avižiniai dribsniai.

Reikėtų vengti. Kai kuriais duomenimis, spuogų gali padaugėti nuo šokolado, fermentinių sūrių, įvairių saldumynų, jūros gėrybių, aštrių prieskonių, barstomų ant picų, mėsos kepsnių ar gruzdintų bulvyčių, tačiau įrodymų, kad tam tikri maisto produktai tikrai išprovokuoja aknę, nėra.

Raukšlės

Naudinga. Geras „priešnuodis“ – vitaminų antioksidantų A, C, E, kofermento Q10 turtingas maistas. Naudingi ir polifenoliai, kurių turtingos raudonosios vynuogės. Geresnių kovotojų su senėjimo procesais ieškoti nė nereikia. Vitamino A yra kiaušinių tryniuose, žuvies, pieno produktuose, ypač svieste; vitamino C – citrusiniuose vaisiuose, juoduosiuose serbentuose, mėlynėse; vitamino E – riešutuose, mėsoje, aliejuje; kofermento Q10 – pieno produktuose. Būtina gerti pakankamai vandens.

Reikėtų vengti. Raukšlėms formuotis labai padeda smarkiai perdirbtas maistas, kuriame gausu laisvųjų radikalų: rūkyta, perkepta, konservuota mėsa ir žuvis, bulvių traškučiai, rafinuoti, ilgai galiojantys saldumynai, pyragai.

Rožinė (veido paraudimas)

Naudinga. Jūsų valgiaraštyje turėtų būti daug pačių įvairiausių vaisių ir daržovių, ypač salotų lapų, petražolių, agurkų. Kraujagyslių sieneles stiprina rutinas – medžiaga, kurios gausu grikiuose, šiek tiek yra juodojoje arbatoje, obuoliuose prie pat žievelės. Su rožine kovoti padeda ir paprastųjų saldymedžių šaknys. Galima mėgautis visų rūšių žuvimi. Iš aliejų geriausiai tiktų rapsų, riešutų arba sėmenų.

Reikėtų vengti. Saldžiųjų ir aitriųjų paprikų, karštų gėrimų – tarkim, arbatos, kavos, karšto vyno. Pavojingų produktų sąraše taip pat turėtų atsidurti alkoholiniai gėrimai, nes jie itin sparčiai plečia kraujagysles.

Sausa oda

Naudinga. Daržovės, turinčios polinesočiųjų riebalų rūgščių, avokadai, alyvuogės, visų rūšių aliejus. Rekomenduojama kasdien išgerti mažiausiai po du litrus vandens. Mineralai: geležis, magnis ir kalcis – stiprina ląstelių sieneles ir reguliuoja drėgmės kiekį. Daug organizmui naudingų mineralų yra kiviuose, kopūstuose, brokoliuose, špinatuose. Magnio ir kalcio gausite iš pieno produktų.

Reikėtų vengti. Kavos, juodosios arbatos, nes šie gėrimai varo iš organizmo skysčius, taigi ir sausina odą. Keptas maistas, margarinas turi nenaudingų riebalų. Nepatartina vartoti alkoholio, rūkyti.

Ploni, nušiurę plaukai

Naudinga. Produktai, turtingi vitamino H (biotino) ir B grupės vitaminų. Biotino daugiausia randama mielėse, kiaušiniuose, špinatų lapuose, avižiniuose dribsniuose, kokosuose, graikiniuose riešutuose; B grupės vitaminų – mėsoje, pieno produktuose, grūduose. Plaukų augimui ir stiprumui svarbūs baltymai, kurių yra pupelėse, kiaušiniuose, kviečių daiguose, lęšiuose, mėsoje. Labai naudingas cinkas: stiprina šaknis ir saugo jas nuo irimo.

Reikėtų vengti. Smarkiai perdirbto (kepto, rūkyto, konservuoto) maisto, nuolat būti užterštose, prirūkytose patalpose. Plaukams taip pat kenkia tiesioginiai saulės spinduliai, stresas, dėl kurio sutrinka hormonų pusiausvyra.

Vystanti, pilkėjanti oda

Naudinga. Tokiai odai gali padėti mineralai varis ir manganas. Pastarasis dalyvauja medžiagų apykaitoje ir fermentų gamyboje; varis reikalingas hemoglobinui susidaryti, skatina geležies pasisavinimą. Mangano gausu visų rūšių grūduose; vario – grikių ir avižų kruopose, riešutuose, žuvyje, šparaginėse pupelėse, lęšiuose, grybuose. Naudingos ir sojų pupelės bei jų produktai: turi fitohormonų – į estrogenus panašių medžiagų, reguliuojančių hormonų pusiausvyrą ir suteikiančių odai švytėjimo.

Reikėtų vengti. Kepto maisto ir gėrimų su kofeinu (kavos, stiprios arbatos, kolos), kurie organizmui neleidžia pasisavinti medžiagų, padedančių odai atsinaujinti. Taip pat stiprių alkoholinių gėrimų, nes jie netiesiogiai sausina odą.

Pigmentacija

Naudinga. Didžiausia odos dėmių kaltininkė yra saulė. Jūsų valgiaraštyje neturėtų trūkti maisto produktų, turtingų antioksidantų, ypač beta karoteno, vitamino E ir seleno. Pastarasis ne tik neleidžia susidaryti laisviesiems radikalams, bet ir palaiko odos elastingumą, o vitaminas E jo poveikį dar sustiprina. Pagrindiniai seleno šaltiniai: grūdai, mėsa, riešutai (ypač brazilinės bertoletijos), tunai, kiaušiniai, vištiena. Beta karoteno turtingi produktai padeda gintis nuo UV spindulių.

Reikėtų vengti. Petražolių, kmynų, kalendrų, builių – jie skatina odos jautrumą šviesai ir didina pigmentacijos riziką. Taip pat nereikėtų vartoti preparatų su jonažolėmis, pankoliais, patiekalų su salierais, valgyti per daug citrusinių vaisių.

Akių patinimas

Naudinga. Pietuose augę vaisiai: bananai, greipfrutai, ananasai, apelsinai, taip pat petražolės. Jie šiek tiek spartina medžiagų apykaitą ir neleidžia organizme užsibūti skysčiams, kartu aprūpina būtinu kalio kiekiu. Esant žemam kraujo spaudimui puikiai tinka kava ir stipri arbata – jos dar šalina iš organizmo skysčių perteklių. Pagelbėti gali ir profesionalo atliekamas veido masažas, padedantis nutekėti aplink akis besikaupiančiai limfai.

Reikėtų vengti. Pagrindinis priešas – druska, kuri neleidžia iš organizmo pasišalinti vandeniui. Atsargiai vartokite sojų padažą, konservuotą ar sūdytą žuvį, kitokius konservus, kuriuos gaminant dedama daug druskos, venkite alkoholio.

Konsultavo gydytoja dermatologė med. dr. Rūta Gancevičienė.