Kovo 11-oji Vilniuje: trijų Baltijos šalių vėliavų pakėlimo ceremonija ir jautri G.Žičkytės kalba

Kovo 11-oji / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Kovo 11-oji / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.
Milena Andrukaitytė, Žmonės.lt
Šaltinis: BNS
2023-03-11 12:29
AA

Kovo 11-ąją minint 33-ąsias Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos metines Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje vyko trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonija. Be to, Seime vykusiame minėjime dokumentinių filmų režisierė Giedrė Žickytė sakė jautrią kalbą.

Minint 33-ąsias Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos metines 12 val. Nepriklausomybės aikštėje vyko trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonija.

Po jos Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopa ir Lietuvos kariuomenės orkestras Gedimino prospektu žygiavo nuo Nepriklausomybės iki Katedros aikštės; juos lydėjo eitynės „Nepriklausomybės atkūrimo kelias“ su Lietuvos ir Ukrainos vėliavų juostomis.

Kovo 11-osios – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Laisvė nebeatrodo kaip duotybė, kai Ukrainoje kiekvieną dieną žūsta žmonės, per Nepriklausomybės atkūrimo minėjimą Seime šeštadienį sakė dokumentinių filmų režisierė Giedrė Žickytė.

„Man didelė garbė, ir tuo pačiu neįprasta stovėti šiandien čia, šioje simbolinėje tribūnoje prieš jus, minint atkurtos Lietuvos trisdešimt trejus metus. Paprastai mano kaip kūrėjos tribūna yra filmai. Tačiau, jei ne Kovo 11-oji, greičiausiai tų filmų nebūtų buvę ir vargu, ar iš viso būčiau turėjusi galimybę kurti“, – sakė režisierė.

Ji pažymėjo, kad laisvė prieš porą metų dar atrodė savaime suprantamas dalykas, tačiau Rusijos pradėtas karas tokį supratimą pakeitė visiems laikams, kai Ukrainoje kasdien, kiekvieną minutę, žūsta žmonės, griaunami miestai ir gyvenimai.

Giedrė Žickytė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Mus, kino bendruomenę, Lietuvą ir visą pasaulį, prieš metus sukrėtė Manto Kvedaravičiaus žūtis Mariupolyje, Ukrainoje. Ši žaizda negyja iki šiol ir niekada neužgis, ir tik skaudžiai mums visiems primins ištikimybės laisvei, tiesos ir žmogiškumo principams iki pat paskutinių akimirkų kainą“, – kalbėjo kūrėja.

Kovo 11-osios – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas (41 nuotr.)
+35

Ji pabrėžė, kad filmą apie Mariupolį sukūręs menininkas jautė pareigą sugrįžti į rusų apsiaustą miestą, padėti karo zonoje atsidūrusiems žmonėms, savo filmo herojams, ir gelbėdamas kitus buvo nužudytas.

1990 metų kovo 11 dieną Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas paskelbė, kad atkuriama nepriklausoma Lietuvos valstybė.

Už Aktą „Dėl Lietuvos Nepriklausomos valstybės atstatymo“ balsavo 124, susilaikė šeši deputatai.