Kulinarijos pamokėlė: kaip užminkyti mielinę tešlą

Kava su bandele / Fotolia nuotr.
Kava su bandele / Fotolia nuotr.
2012-07-30 22:05
AA

Turbūt nedažnai minkote mielinę tešlą? Suprantama – ją reikia ne tik užmaišyti, bet ir palikti pakilti, paskui nepamiršti laiku suminkyti, kad ji neišliptų iš dubens. Žodžiu, mielinę tešlą tenka ruošti ne vieną valandą. Užtat ilgai lauktas rezultatas, tarkim, kvapnios garuojančios bandelės su kava – skanumėlis.

Mielinės tešlos receptas

500 g miltų,
50 g cukraus,
25 g mielių,
kiaušinis,
250 ml pieno arba vandens,
50 g sviesto,
žiupsnelis druskos.

Pastaba. Visi produktai, iš kurių bus minkoma mielinė tešla, turi būti vienodos temperatūros.

  • ► Pirmiausia reikia paruošti įmaišalą – visas kepiniui skirtas mieles užberti 2 šaukšteliais cukraus ir įpilti šlakelį šilto pieno ar vandens. Kai mielės išsileidžia, įberti dešimtadalį kepiniui skirtų miltų, išmaišyti, uždengti ir palikti šiltoje vietoje, kad pakiltų. Beje, labai svarbu pagauti akimirką, kai įmaišalas pakyla. Jei pakilęs įmaišalas tuoj pat nesupilamas į tešlą, kepinys įgauna rūgštų prieskonį.
  • ► Pakilusį įmaišalą (jo padvigubėja) supilti į likusius miltus, sudėti su cukrumi ir žiupsneliu druskos išsuktus kiaušinius ir gerai išmaišyti mediniu šaukštu, elektriniu maišikliu arba (jei tešla tiršta) išminkyti rankomis. Baigiant minkyti supilti tirpintą sviestą. Gerai išminkyta tešla turi būti vienalytė, blizganti, nelipti prie rankų ar indo.
  • ► Įvairius priedus (aguonas, riešutus, razinas ir kt.) suberti dar prieš paliekant tešlą kilti. Tešla kyla maždaug 2 val. Virtuvėje turi būti šilta, apie 22–24°C. Pakilusią tešlą reikia vėl suminkyti, formuoti kepinius, sudėti į skardas, kuriose jie bus kepami, ir palikti dar kartą pakilti.

Orkaitės temperatūra

Mieliniai kepiniai kepami orkaitėje, kurios temperatūra, kaip ir kepimo laikas, priklauso nuo kepinio dydžio:
* bandelės kepamos 200–220°C temperatūroje 15–20 min.,
* plokštainiai – 190–200°C temperatūroje 30–40 min.,
* aukšti pyragai – 180°C temperatūroje 50–60 min.

Kiek reikia mielių

* Paprastai tešlai (iš miltų ir vandens arba pieno) 0,5 kg miltų gana 20 g mielių.
* Saldžiai tešlai (pridėjus apie 100 g cukraus) 0,5 kg miltų reikia 30 g mielių.
* Pagerintai tešlai (su kiaušiniais ir riebalais) išpurenti 0,5 kg miltų reikia net 40 g mielių.

Kokios geriau – šviežios ar džiovintos?

Presuotos šviežios mielės yra malonaus kvapo, šviesiai pilkos spalvos, trapios (jokiu būdu ne tąsios). Nebrangios, bet greitai genda. Tiesa, jas galima 4 mėn. laikyti šaldiklyje, bet šaldytuve – tik porą dienų.
Džiovintos mielės tešlą išpurena ne prasčiau už šviežias, tik yra šiek tiek brangesnės. Tačiau džiovintos mielės ilgai negenda, todėl virtuvėje visada galima turėti vieną kitą pakelį atsargų. Prieš dėdama į tešlą nepamirškite jų atitinkamai paruošti: ištirpinkite šiltame (35°C) vandenyje ir perkoškite. Pakelis (7 g) džiovintų mielių atstoja 25 g šviežių.

Pravartu žinoti

  • ► Paruoštą mielinę tešlą galite ilgokai laikyti šaldytuve (net kelias savaites). Mat žemoje temperatūroje mielės nežūva, tik pasidaro neveiklios. Palaikius tešlą šilumoje mielės vėl suaktyvėja ir gerai išpurena tešlą.
  • ► Į tešlą niekada nedėkite mielių daugiau, nei nurodyta recepte. Dėl to ji netaps puresnė, tik kepinyje bus jaučiamas nemalonus mielių prieskonis. Be to, iš tokios tešlos iškeptas pyragas ar bandelės labai greitai sužiedės.
  • ► Jei turite elektrinę duonkepę, išmokite joje ruošti mielinę tešlą – tai labai patogu ir paprasta. Kaip tai daryti, paprastai būna nurodyta gamintojo instrukcijoje.

Išbandykite

Mielinis moliūgų pyragas, Mielinės tešlos bandelės, Mielinės Jerevano spurgos