Kuo keisti tradicinę silkę? Žaliosios mitybos kulinarės Jurgitos Djakonovaitės receptai

Žaliavalgiška „silkė“ pataluose / Aidos Chlebinskaitės nuotr.
Žaliavalgiška „silkė“ pataluose / Aidos Chlebinskaitės nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-12-23 14:53
AA

Pabodo prieš šventes darinėti silkes? Žaliosios mitybos kulinarė Jurgita Djakonovaitė siūlo išmėginti augalinę alternatyvą – jūrų dumblius.

„Patiekalai su jūrų dumbliais gera silkės alternatyva ne tik vegetarams, veganams ar žaliavalgiams. Pastebėjau, kad jų paskanavę patenkinti lieka ir tradicinės silkės mylėtojai. Taigi kodėl gi nepaįvairinus šventinio valgiaraščio šiuo tuo netradiciška? Beje, pati seniau taip pat labai mėgau silkę. Tačiau perėjusi prie žaliosios mitybos, ieškodama ir eksperimentuodama atradau kitus vandenynų lobius – dumblių pasaulį. Netrukus mano kulinariniame repertuare atsirado žaliavalgiška „silkė“ pataluose ir panašūs patiekalai.

Taip pat skaitykite: Silkė pataluose: klasikinis receptas

Žinoma, pavadinimas „silkė“ šiuo atveju tėra tik simbolinis žodžių žaismas, tačiau vandenynu dvelkiantys jūrų augalų patiekalai išties verti būti įtraukti į valgiaraštį, – įsitikinusi kulinarė Jurgita. – Dumbliai organizmui gali suteikti nepaprastai daug naudos: praturtinti jį jodu, įvairiais mineralais bei vitaminais, skaidulinėmis medžiagomis. Taip pat jie valo organizmą nuo toksinų, gerina žarnyno veiklą, mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį ir pan. Patrauklu dar ir tai, kad dumbliuose skirtingai nei kai kuriose silkėse nebūna parazitų.“  

Žaliosios mitybos kulinarė pataria rinktis termiškai neapdorotus, tik natūraliai džiovintus dumblius. Pamirkius ar apšlaksčius marinatu, jų skonis tuoj pat atgyja.

J. Djakonovaitės knygos „Žalia – gardu. Sveiki patiekalai pagal sezoną“ viršelis.

Dumblių pasaulis labai margas ir gausus. Valgomųjų rūšių taip pat yra daugybė. Man labiausiai patinka rudadumbliai, liaudiškai vadinami jūros kopūstais. Pastaruoju metu taip pat pamėgau raudondumblius „Dulse“. Pastarųjų laukinių jūrų daržovių skonis puikus – su švelniu vandenyno dvelksmu.

Šiuos raudondumblius galite valgyti tik pamirkytus – dėti jų į salotas, daržovių įdarus ir pan. Ypač skanūs šiek tiek pamarinuoti – įgauna pikantiško prieskonio ir skoniu iš tiesų truputį primena silkes,“ – patirtimi dalijasi Jurgita ir siūlo išmėginti keletą jos sukurtų receptų.

Taip pat skaitykite: Šventės su silke: 22 įvairiausi receptai

Daugiau netradicinių patiekalų receptų galite rasti neseniai knygynuose pasirodžiusioje – jau antrojoje – Jurgitos Djakonovaitės knygoje „Žalia – gardu. Sveiki patiekalai pagal sezoną“. Šioje knygoje autorė ypač daug dėmesio skiria sezoniniams, termiškai neapdorotiems produktams.

Visi besidomintys sveika mityba ras daugybę idėjų, iš kur semtis vitaminų pavasarį, kaip gaivintis karštomis vasaros dienomis, kuo stiprinti ir šildyti organizmą šaltą žiemą. Na, o šventines vaišes paruošė Jurgitos draugės. Jų pristatytiems nuostabaus skonio tortams pagaminti nereikia nei orkaitės, nei miltų, nei kiaušinių...

Improvizacijos silkės tema. Išbandykite!

{recipe|4899}
{recipe|4903}
{recipe|4901}
{recipe|4905}