Kaip puošti kapus? Šių klaidų venkite

Chrizantemos / Fotolia nuotr.
Chrizantemos / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žurnalas „JI“
A
A

Artėjant lapkričio 1-ajai – Visų šventųjų dienai – daugelis skubame sutvarkyti artimųjų kapų. Nors kainos nedžiugina, perkame vienmetes ir daugiametes gėles, krūmelius ir medelius. Kaip atnaujinti kapus, kad gražūs išliktų iki pavasario?

Viržiai vietoj chrizantemų

Populiariausi yra viržiai ir erikos. Prekybos centruose, medelynuose ir turgavietėse jų – devynios galybės, tad net patys išrankiausi ras patinkantį krūmelį.

Pasak Evelinos Vaicekauskienės, medelyno „Šeimos sodas“ bendraturtės, kapinėse geriausiai sodinti tokius augalus, kurie nereikalauja daug priežiūros, t. y. jiems nereikia daug vandens ir trąšų. Populiariausi yra viržiai ir erikos. Prekybos centruose, medelynuose ir turgavietėse jų – devynios galybės, tad net patys išrankiausi ras patinkantį krūmelį. Tik sodindami nepamirškite, kad šie augalai mėgsta rūgščią žemę – tokią, kokioje tarpsta šilauogės. Jeigu kapas apžėlęs samanomis, papildomai durpių galite nepilti – žemė ir taip rūgšti.

Nors erikos ir viržiai daugiamečiai, dažnai po žiemos juos tenka išrauti, nes, ištūnoję po sniego paklote, paprastai praranda dekoratyvumą. Liucija Kunigiškytė, agrofirmos „Sėklos“ sėklų padalinio vadovė, pataria renkantis viržius atsakyti į klausimą, ar jie turi papuošti kapą, ar kuo ilgiau išsilaikyti (iki pavasario). Jeigu tikslas pirmas, galima pirkti bet kokius, kurie labiausiai tinka kapavietėje ar patinka pagal spalvą. Jeigu norima, kad šie augalai sėkmingai peržiemotų ir pavasarį atrodytų dekoratyviai, reikėtų rinktis atspariausius. Tokie viržiai, anot L. Kunigiškytės, yra žydintys smulkiais švelniai violetinės spalvos žiedeliais.

Viržiai
Viržiai / Fotolia nuotr.

Foniniai augalai

Pasak kalbintų specialisčių, jokia gėlė neatrodys gražiai, o kompozicija nebus išbaigta be foninių augalų. E. Vaicekauskienė sako, kad vis dažniau šiuo tikslu kapinėse sodinami varpiniai augalai, pavyzdžiui, eraičinai. Galima rinktis iš sodriai žalios arba melsvos spalvos. Eraičinai užauga iki 20 cm ir tiek pat išsiplečia į plotį. Taigi galime džiaugtis dailiais, gana taisyklingos formos kupsčiukais, puikiai atliekančiais foninių augalų funkciją.

Kitas nuostabiai kapinėse derantis foninis augalas yra japoninė lanksva. „Tačiau nepulkite pirkti vos pamatę užrašą „lanksva“, – pataria medelyno bendraturtė. – Kai kurios rūšys užauga itin aukštos ir plačiai išsišakoja. Rinkitės žemaūgius krūmelius, pasiekiančius vos 25 cm. Lanksvos pakenčia saulėtas vietas, todėl sodinkite jas, jeigu neturite laiko kas savaitę važinėti į kapines laistyti augalų. Tobulas variantas, E. Vaicekauskienės teigimu, yra veislė „Golden Carpet“, išsiskirianti geltonais lapeliais ir nedideliais rožiniais žiedais. Užauga iki 25 cm aukščio.

Planuodami, kuo papuošti kapą, būtinai paieškokite raugerškio. Radę patinkantį krūmelį, būtinai pasidomėkite, kokio augumo veislę nusižiūrėjote. Nesirinkite tokios, kuri labai kerojasi. Pagrindinis raugerškio išskirtinumas – lapeliai: jie būna rausvi, ryškiai vyšninės spalvos, žali ar net geltoni. Įdomu tai, kad raugerškis vyšninės spalvos lapais, atsidūręs visiškame pavėsyje, ilgainiui tampa žalias. Taigi verta žinoti, kad dekoratyvumą jie išlaiko tik pasodinti saulėtoje vietoje.

Iš visžalių augalų medelyno „Šeimos sodas“ atstovė rekomenduoja rinktis šliaužiančius kadagius, mažaūgius puskiparisius. Tujų, pasak jos, taip pat būna neremiančių dangaus. Pavyzdžiui, veislė „Whipcord“ ne tik nedidukė, bet ir turi netipiškas siūlines šakutes. Iš eglių šeimos į kapines sodinti labai tinka konikos. Tačiau su jomis riekia elgtis atsargiai, pridengti, nes pavasarį gali nudegti. Svarstant, kuo apsodinti kapavietę, verta žinoti, kad yra ir dekoratyvių žemaūgių eglių, pušelių rūšių.

Taip pat gražia lapija išsiskiria šilokai. Deja, jie nėra labai atsparūs šalnoms.

Žemo gėlyno mėgėjai dažnai renkasi kiek primirštas perkūnropes. Tik reikėtų nepamiršti jų padekoruoti, apravėti, papurenti. Pilkšvalapė žilė, L. Kunigiškytės teigimu, nuostabus foninis augalas. Tačiau derėtų atsiminti, kad tai – jokia investicija. Augalėlis neatsparus šalčiams, todėl pavasarį neatžels, jį reikės išrauti.

Didžiausios klaidos

E. Vaicekauskienė pasakoja, kad nereikėtų rinktis tokių augalų, kurie paprastai užauga didesni, negu jums reikia. „Neklausykite pardavėjų, kurie įrodinėja, kad tai – menka bėda ir augalą gana lengvai galėsite pagenėti, – moko specialistė. – Paprastai aukštaūgis nugenėtas augalas ima skursti ir ilgainiui praranda dekoratyvumą.“

L. Kunigiškytė antrina, kad prekybininkais pasitikėti tikrai ne visada galima. Nemažai jų vis dar pardavinėja vasarines gėles. „Neklausykite patarimų, kad šiuo metu kapus derėtų puošti begonijomis, vadinamaisiais ledinukais. Šios gėlės, žinoma, atrodo labai gražiai, bet auga tik esant aukštesnei nei 10 laipsnių temperatūrai. Termometro stulpeliui krintant žemyn, augalėliai nustoja augti, ims skursti ir gana greitai sunyksta“, – patirtimi dalijasi agrofirmos „Sėklos“ sėklų padalinio vadovė.

Nors ir konkuruoja su viržiais, chrizantemos vis dar yra kapinių karalienės. Jų populiarumą, anot L. Kunigiškytės, greičiausiai lemia žiedynų dydžio, formos, spalvos įvairumas, šių gėlių rūšių gausa. Kad investicija nebūtų vienadienė ir apvalią sumą kainavę chrizantemų krūmeliai po nakties neprarastų grožio, reikėtų rinktis žydinčius tamsesniais smulkesniais žiedais. Ant tokių ne taip greitai išryškėja šalčio ar lietaus padaryta žala.

Agrofirmos „Sėklos“ sėklų padalinio vadovės teigimu, net šalčiui atsparius augalus, prieš įkurdinat kapinėse, reikėtų per naktį palaikyti lauke ir žiūrėti, ar jie nenugeibs. Neretai būna taip, kad ir viržiai, ir našlaitės, ir chrizantemos būna užaugintos šiltnamiuose ir nepalankiomis sąlygomis neišsilaiko.

Dar būtina žinoti, kad vazone net ir šalčiui atspariausias augalas neperžiemos. Jeigu jūsų artimųjų kapą puošia buksmedis moliniame vazone ar dailiame plastikiniame gėliapuodyje planuojate įkurdinti viržius ar eraičiną, nesitikėkite, kad ir pavasarį jie atrodys taip, kaip ir dabar.

Kad kapavietė atrodytų stilingai, reikėtų nepadauginti augalų rūšių ir spalvų. Floristai siūlo derinti dvi tris spalvas.

Roges ruošk vasarą

Taip būtų galima pasakyti apie kapų tvarkymą, jeigu ateityje norima jiems skirti kuo mažiau laiko. L. Kunigiškytė siūlo rudenį kapavietę apsodinti patinkančios spalvos našlaitėmis. Jos ne tik atsparios nedideliam šaltukui, tad ilgokai džiugina spalvomis, bet ir atsigauna pavasarį, žiedais kapavietę puošia iki vasaros.

Spalį dekoruodami kapus ir purendami žemę, nepatingėkite prikaišioti tulpių, hiacintų, krokų, narcizų svogūnėlių – vienu šūviu nušausite du zuikius: kapą papuošite ne tik Vėlinėms, bet ir Velykoms.

L. Kunigiškytės teigimu, Vilnijos krašte kapines populiaru dekoruoti ne plastikinėmis dirbtinėmis gėlėmis, bet džiovintais žiedais. „Dabar, žinoma, tokių galima tik nusipirkti, bet kitiems metams reikėtų nepamiršti užsiauginti“, – pataria specialistė. Nuostabiai, anot jos, atrodo karpytalapiai ir totoriniai kermėkai, žydintys rožiniais, baltais, geltonais ir violetiniais žiedais, margaspalviai šlamučiai ir pan.

Spalvų kompozicijos

Kad kapavietė atrodytų stilingai, reikėtų nepadauginti augalų rūšių ir spalvų. Floristai siūlo derinti dvi tris spalvas. Galima rinktis kontrastingus arba artimus tonus. Mėgstantys ryškesnes kompozicijas gali rinktis tradicinį efektingą derinį: raudoną, geltoną ir mėlyną spalvas. Tie, kas nesiekia išsiskirti bus sužavėti dviejų panašių ir vienos kontrastingos spalvos deriniu, pavyzdžiui, rožinės, vyšninės ir smėlinės.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kokią arbatą vertina miestiečiai ir patyrę žolininkai? Naudingi patarimai iš pirmų lūpų