Draugės – išsigelbėjimas nuo kasdienio streso

Draugės / „Fotolia“ nuotr.
Draugės / „Fotolia“ nuotr.
2017-10-18 14:30
AA

Draugės užima ypatingą širdies kertelę: padeda susitvarkyti audringą vidinį pasaulį, primena, kas iš tikrųjų esame. Bet bičiulės gali daug daugiau... Mokslininkai įtaria, kad draugės – išsigelbėjimas nuo kasdienio streso.

Pasak Oksfordo universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkų, gebėjimas kurti ilgalaikę, pasitikėjimu grindžiamą draugystę atspindi socialinę žmonijos evoliuciją. Net labai mylėdamos savo antrąsias puses, puikiai žinome, kad vyrai negali pakeisti moteriškos draugijos. Draugės mus išklauso, supranta, žinome, kad, prireikus pagalbos, atsiras žmogus, kuris paguos, patars ar prajuokins.

Psichologai seniai pripažino moterų draugystės svarbą. Mokslininkai šią sąsają vadina išlikimo instinktu, nes tai yra moterų atsipalaidavimo būdas.

„Psichologai seniai pripažino moterų draugystės svarbą. Mokslininkai šią sąsają vadina išlikimo instinktu, nes tai yra moterų atsipalaidavimo būdas. Tarpusavio bendravimas apsaugo moteris nuo vienatvės ir užtikrina gerą savijautą. Malonūs potyriai skatina tęsti ir palaikyti bendravimą ne vienerius metus. Tai tarsi savitarpio pagalbos grupė, teikianti emocinę, socialinę, fizinę, dvasinę naudą. Dažnai kelių moterų sąjunga skatina prisijungti kitas bendramintes, nes graži draugystė – užkrečiama“, – sako psichoterapeutė Lilliana Comas-Diaz.

TAIP PAT SKAITYKITE: Meilės istorija: „Džiaugiuosi, kad tąkart ištariau „ne“

Draugės / Fotolia nuotr.

Kitaip nei vyrai

Pasirodo, moterims labiausiai reikia galimybės išsikalbėti. Mes galime palaikyti ryšį per atstumą, pavyzdžiui, valandų valandas čiauškėti telefonu, tačiau nemažiau svarbu susitikti akis į akį ir įsitikinti, ar draugė tikrai laikosi taip gerai, kaip sako. Vyrai geba puoselėti santykius su žmogumi tik tada, jei turi galimybę bendrauti „čia ir dabar“. Ši savybė paaiškina, kodėl jiems sunku išsaugoti meilę per atstumą.

„Stiprioji lytis išgyvena bendrumo jausmą, jei gali užsiimti ta pačia veikla, pavyzdžiui, susitikti bare, žiūrėti krepšinio varžybas, žvejoti ir pan. Taigi, jie turi pasistengti, jei nori išlaikyti draugystę su senais bičiuliais. Moterims nereikia tiesioginio kontakto, užtenka emocinio, net jei jis palaikomas virtualioje erdvėje“, – apie tai, kaip skirtingos lyties atstovai puoselėja draugystę, pasakoja Oksfordo universiteto profesorė Robin Dunbar. Pasak specialistės, moterys linkusios užmegzti artimesnius santykius. Jie būna tokie intensyvūs, jog primena romantiškus ryšius, konkuruoja su mylimuoju, o draugės netektis prilygsta kone katastrofai. Vyrai, priešingai, linkę turėti daug atsitiktinių pažinčių linksmam laikui praleisti. Kita vertus, moterys negaili jėgų ir mielai investuoja laiką, energiją, kad draugystės ryšiai būtų kokybiški, o vyrukai pageidauja burtis į tokias draugijas, kuriose nereikia vienas kitam skirti daug individualaus dėmesio.

JAV Prinstono universiteto prof. Laura Cousin Klein analizavo draugystės ir streso ryšį bei patvirtino, kad moterys reaguoja į aplinką kitaip nei vyrai. Šį skirtumą lemia hormonai, išsiskiriantys esant ekstremalioms situacijoms. Patiriant stresą, tiek vyrams, tiek moterims kraujyje padaugėja kortizolio ir epinefrino, o tai padidina kraujospūdį ir cukraus kiekį. Kai ima veikti oksitocinas, kuris nuslopina streso hormonų gamybą, sugrįžta ramybės ir saugumo jausmas.

Pastebėta, kad vyrams išsiskiria kur kas mažesnis oksitocino kiekis, todėl šalia esantys žmonės junta jų nerimo padarinius. Stiprioji lytis, reaguodama į stresą, stengiasi pabėgti iš situacijos arba stipriai, garsiai išreiškia emocijas ir taip nuleidžia garą. L. C. Klein tvirtina, kad moterų poreikis turėti draugę yra nulemtas genetiškai. Kai gyvenimas tampa sudėtingas, siekiame draugystės su kitomis moterimis, nes bendraujant išsiskiria jau minėtas raminantis oksitocinas.

Moterims to reikia

Draugystė su kitomis moterimis yra tokia pat svarbi mūsų psichinei, fizinei ir dvasinei sveikatai kaip poilsis, mankšta ar malda. Mes ne tik norime turėti bičiulių. Mums jų reikia

„Draugystė su kitomis moterimis yra tokia pat svarbi mūsų psichinei, fizinei ir dvasinei sveikatai kaip poilsis, mankšta ar malda. Mes ne tik norime turėti bičiulių. Mums jų reikia“, – savo knygoje „Heart Sisters: Be the Friend You Want to Have“ rašo Natalie Chambers Snapp. Draugės yra visuomenėje užimamų pareigų rodiklis.

Pavyzdžiui, jei tam tikru gyvenimo momentu svarbiausias jūsų vaidmuo yra būti mama, tikėtina, kad dažnai bendraujate su moterimis, kurios taip pat augina panašaus amžiaus vaikus. Nusprendėte sportuoti, susidomėjote sveika mityba? Nevalingai ieškosite bendraminčių, galinčių pasidalyti įdomia patirtimi arba atsakyti į rūpimus klausimus. Draugės reikalingos, kad patvirtintų, jog esame tokios kaip visos, kad visos klystame, pyktame, nusiviliame ar jaučiamės įskaudintos. Kai kalbamės ir žinome, kad kitos moterys taip pat patiria panašius jausmus, tai ramina ir kuria saugią bendrumo atmosferą.

JAV Stanfordo universiteto studija įrodė, kad krūties vėžiu sergančių moterų, kurios jautė moralinį palaikymą ir aktyviai bendravo, išgyvenamumo rodikliai buvo geresni nei tų pacienčių, kurios pasirinko socialinę izoliaciją. Harvardo medicinos mokyklos specialistai sako, kad kuo daugiau draugių turi moteris, tuo mažesnė rizika, kad su amžiumi pasireikš įvairūs fiziniai negalavimai, labiau tikėtina, kad ji bus laiminga ir patenkinta gyvenimu. Šių mokslininkų tyrimas patvirtino, kad vienišės dažniau pasiduoda žalingiems įpročiams (vartoja alkoholį, rūko), joms dažniau diagnozuojamas nutukimas dėl persivalgymo, nes stresas malšinamas ne per ryšį su kitu žmogumi, o kitais būdais.

Psichologai nustatė, kad sutuoktinio ar kito artimo žmogaus netektį lengviau išgyventi draugių draugijoje nei vienai. Jie net iškėlė versiją, kad tam tikrais atvejais moterų draugystė ir savipagalba veikia kaip psichoterapija, kuria galime užsiimti kiekvieną dieną. „Dailiajai lyčiai būtina kalbėti apie emocinę patirtį, apdoroti tai, kas nutiko, kad galėtų gyventi toliau“, – aiškina ekspertai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Skauda galvą? Juokitės!