Kvapas glosto, kvapas erzina – ką jis sako apie mūsų sveikatą?
Vasara dovanoja galimybę džiaugtis nuostabia aromatų įvairove. Regis, kvepia viskas: gėlės, medžiai, žolės, jūra, smėlis, oras... Tuo mėgaujamės ir patys gausiname nematomos, bet užuodžiamos paletės spalvas. Deja, trapią olfaktorinę harmoniją sutrikdyti nesunku, o mes tai mokame. Žmogaus skleidžiamas kvapas, būna, signalizuoja ir apie jo sveikatos problemas.
Kai uoslei gera
Pasak psichologų, kvapas lengvai gali paskatinti įvairias pozityvias emocijas, labai naudingas sveikatai. Kvapas ypač veikia, jei egzistuoja ryšys tarp jo ir širdį glostančių prisiminimų, nes uoslės potyriai ir emocijos susiję su ta pačia smegenų sritimi. Greičiausiai absoliučiai daugumai žmonių vasara su jos šiluma, žaluma, spalvų įvairove ir tradicinėmis atostogomis, leidžiančiomis pabėgti nuo įtampos ir rutinos, asocijuojasi su tuo, kas malonu. Kiekvienas žmogus turi individualų „pačių pačių“ kvapų rinkinį, tačiau universaliais naudos atžvilgiu laikomi obuolių, levandų, citrusų, rozmarino, šviežiai nupjautos žolės, cinamono aromatai.
Kai uoslei nemalonu
Turbūt pastebėjote, kad karštymečiu nosis užuodžia daug daugiau kvapų nei šaltuoju metų periodu?
Esame savotiškos vaikščiojančios aromatų kompozicijos, kurių komponentai – kūno natūraliai generuojamas kvapas ir jį papildančios natos (suvalgyto maisto, panaudotų kosmetikos priemonių ir kvepalų, dėvimų drabužių ir aksesuarų, surūkytų cigarečių, išgerto alkoholio...). Turbūt pastebėjote, kad karštymečiu nosis užuodžia daug daugiau kvapų nei šaltuoju metų periodu? Taip yra ne tik todėl, kad vasara – augmenijos aktyvumo metas, bet ir todėl, kad aukštesnėje temperatūroje kvapų molekulės judresnės, o uoslės receptoriai jautresni nei šaltoje. Tai reiškia, kad ir prakaito bei kiti nemalonūs kvapai intensyvėja ir užuodžiami kur kas greičiau. Ką vertėtų turėti galvoje, kad nekeltume nepatogumų sau ir blogų emocijų kitiems? Bet nepatogumai – tik viena medalio pusė. Kvapas gali įspėti, kad reikia pasitikrinti sveikatą.
Apie maistą
- Česnakai ir kiti aitresni prieskoniai gali būti kalti ne tik dėl nekokio burnos kvapo. Dėl jų, būna, paaštrėja ir kūno kvapas. Virškinamas prieskoniais pagardintas maistas skyla į tam tikras medžiagas, o dalis jų pasišalina per plaučius ir odos poras. Tai trunka kelias valandas, todėl prieš svarbų susitikimą nepatartina tokio vartoti. Jei užsimiršote ir suvalgėte ko nors su česnakais ir pan., tinka pakramtyti petražolių, mėtų, kramtomosios gumos, tačiau taip pagerinsite tik burnos kvapą.
- Kava, šokoladas, kepti, riebūs patiekalai, alkoholis gali paskatinti rėmenį ir jį lydintį rūgštų kvapą. Jei sulieknėti nusiteikusi moteris labai apriboja angliavandenių vartojimą, rizikuoja, kad dėl organizme vykstančių procesų padaugės ketonų, šalutinių riebalų apykaitos produktų. Kai kūnas ima stokoti energijos teikiančių angliavandenių, jis pradeda deginti riebalus – to ir siekiama, tačiau kraujyje tada didėja ketonų koncentracija, o jų kvapas tikrai nėra gaivus. Išeitis – lieknėjant vartoti ir angliavandenių.
- Jei apsispręstumėte lieknėti arba tiesiog sveikiau gyventi valgydamos daugiau daržovių, vaisių, ankštinių, visų grūdo dalių produktų, verčiau pereikite prie tokio mitybos režimo palengva. Juose gausu ląstelienos, o šią virškinant susidaro daug dujų.
- Kaip paprastai valgote: lėtai, gerai sukramtydamos maistą ar paskubomis? O per šiaudelį gerti mėgstate? Įpročiai „paskubomis“ ir „per šiaudelį“ gali būti kalti dėl to, kad reguliariai nuryjate per daug oro, o jis – dar viena meteorizmo priežastis.
- Dabar nemažai kalbama apie tai, kaip naudinga valgyti fermentuotų produktų, turinčių daug gerųjų bakterijų. Jie padeda organizmui detoksikuoti, gerina virškinimą ir saugo nuo blogo virškinimo požymių.
Apie burną
- Nors vakariečiams keistai skamba ajurvedos patarimas grandyti liežuvį, bet jis – ne iš piršto laužtas. Liežuvis padengtas mažytėmis ataugomis – visai nebloga priebėga mikroskopiniams maisto likučiams ir jais mintančioms bakterijoms. Jei liežuvyje yra įtrūkių, joms ten dar geriau... Beje, žmonės, kurių liežuvis baltas, dažniau rizikuoja sulaukti kreivų žvilgsnių dėl burnos kvapo, todėl tokio liežuvio šeimininkams jo grandymas – ypač aktualus dalykas. Pagelbės paprasčiausias šaukštas. Arba įsigykite specialų grandiklį.
- Negaivaus rytinio burnos kvapo irgi galima atsikratyti imantis tam tikrų priemonių. Reikėtų žinoti, kad naktį visiems lėtėja seilių gaminimas. Kita vertus, žmonėms, kurie miega išsižioję (paprastai taip nutinka knarkiantiems), burna džiūsta ir tai – dar viena seilių mažėjimo priežastis. O juk su jomis pasišalina burnoje likusios maisto dalelės... Rytinį kvapą gali bloginti ir dantenų ligos. Iš to, kas pasakyta, aišku, kad burnos higiena – itin svarbi. Paskutiniai dalykai, kurie joje turi atsidurti vakare (na, išskyrus vandenį), – dantų šepetėlis, pasta, tarpdančių valymo priemonės. Nepamirškite ir liežuvio grandiklio. Rytą irgi reikėtų pradėti nuo jų.
Apie kūną
- Skubėjimas šluostantis po dušo, pasirodo, irgi gali atsirūgti nemaloniu kūno kvapu. Vietos, kur lieka drėgmės ir kuriose nėra geros oro cirkuliacijos (pavyzdžiui, po krūtimis), – puiki aplinka bakterijoms daugintis, juolab ten ir prakaitas užsilaiko. Mikroorganizmai generuoja prastą kvapą ir dirgina odą.
- Jei naudojate priemones nuo prakaito, patikimiausia įsigyti produktą, kuris turi dezodoranto ir antiperspiranto savybių. Tos, kurios labai prakaituoja, gali pamėginti antiperspirantu pasitepti eidamos miegoti. Teigiama, kad tokia gudrybė kai kam padeda pastebimai sumažinti problemą. Visgi yra ir kita medalio pusė: antiperspirantuose paprastai būna aliuminio druskų, užkemšančių poras ir trukdančių ištekėti prakaitui, – jos kaltinamos, kad skatina krūties vėžį, Alzheimerio ir endokrinines ligas. Į dezodorantus tų druskų irgi dedama. Matyt, kiekviena moteris turėtų rasti sau priimtiną sprendimą. Jei prakaitavimas negausus, gal įmanoma apsieiti be dezodorantų ir antiperspirantų? O tos, kurios prakaituoja smarkiai, pirmiausia turėtų ieškoti priežasties, kodėl taip yra, ir šalinti ją.
- Pėdų prakaitavimas – dar vienas blogo kvapo šaltinis. Ypač uždari batai, avimi basomis, vasarą lengvai gali tapti bakterijų veisykla. Padeda actu parūgštinto vandens, juodosios arbatos vonios, speciali dezinfekuojamoji pudra, kuri mažina pėdų ir tarpupirščių prakaitavimą. Be to, ji gali apsaugoti nuo pėdų grybelio.
- Medikai pastebi, kad makšties infekcijų (pienligės ir bakterinės vaginozės) atvejų vasarą padaugėja. Tai susiję su makšties mikrofloros pokyčiais, kuriuos gali lemti įvairūs dalykai: netinkami higiena ir mityba, vandens telkinių (ne)švara, atsitiktiniai lytiniai santykiai, sintetinės kelnaitės, šlapios maudymosi kostiumėlio kelnaitės... Vienas iš bakterinės vaginozės požymių – žuvies kvapo išskyros. Jis, tiesa, gali signalizuoti ir apie kitą ligą – trichomonozę.