Larso von Triero pareiškimas dėl karinės paramos Ukrainai: „Rusų gyvybės taip pat svarbios“

Larsas von Trieras / „Scanpix“ nuotr.
Larsas von Trieras / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: 15min
2023-08-23 23:58
AA

Garsus danų režisierius Larsas von Trieras sureagavo į Danijos sprendimą skirti Ukrainai naikintuvų F-16. Socialiniame tinkle „Instagram“ jis paskelbė kontroversišką pareiškimą, kad „rusų gyvybės taip pat svarbios“.

Šį pareiškimą L.von Trieras adresavo Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui, Rusijos prezidentui ir Danijos premjerei Mette Frederiksen. Naikintuvus L.von Trieras įvardino kaip „baisiausias mūsų laikų žudymo mašinas“.

Šis garsaus režisieriaus pareiškimas susijęs su tuo, kad Danija ir Nyderlandai paskelbė, kad suteiks Kyjivui amerikiečių gamybos karo lėktuvų F-16. V.Zelenskis aplankė abi šias šalis, o dėkodamas už karinę paramą sakė: „Brangūs Danijos žmonės! Ukraina tikėjo jumis, kai prasidėjo ši blogio invazija. Ir aš dėkoju jums, kad tikite mumis“. Ukraina ilgai prašė Vakarų F-16 lėktuvų savo oro pajėgoms sustiprinti, o JAV neseniai suteikė leidimą Nyderlandams ir Danijai tiekti Ukrainai amerikiečių gamybos orlaivius.

Oleksijus Danilovas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Į šį režisieriaus Larso von Triero pareiškimą sureagavo Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas.

Savo Twitter kanale rusus ginusiam režisieriui jis pasiūlė įsivaizduoti save ukrainiečiu, susiduriančiu su karo baisumais.

„Karas – tai ne filmas, kuriame aktoriai vaidina gyvenimą ir mirtį. Už kiekvieno gyvo rusų teroristo slypi miręs ukrainietis. Pasirinkimas tarp katorgininko ir aukos tampa tragedija, kai menininkas stoja į katorgininko pusę“, – rašo O.Danilovas.

Karas – tai ne filmas, kuriame aktoriai vaidina gyvenimą ir mirtį. Už kiekvieno gyvo rusų teroristo slypi miręs ukrainietis.

Komentuodamas Larso von Triero įrašą, jis pabrėžė, kad Ukraina gyvena ne abstrakcijoje, o žiaurioje realybėje, kurioje rusai yra žudikai.

„Paprastas patarimas garsiam režisieriui: įsivaizduokite, kad į jūsų miestą kasdien skrenda rusų raketa, kad jūsų tėvas ar motina buvo nužudyti, jūsų anūkas išvežtas į Rusiją, o jūsų žmoną išprievartavo rusų plėšikas prieš padegdamas jūsų namus. Tokiu atveju veidmainiško „humanizmo“ abstrakcija įgauna visiškai kitokių bruožų – tai tikras, o ne išgalvotas gyvenimas“, – teigia O.Danilovas.

L.von Trieras yra vienas labiausiai labiausiai vertinamų režisierių. Jo „Dogme 95“ manifestas, parengtas kartu su Thomu Vinterbergu, sukėlė revoliuciją meniniame kine dėl bekompromisio autentiškumo siekio. Režisierius yra sukūręs tokius filmus kaip „Šokėja tamsoje“, „Melancholija“, „Nimfomanė“, „Antikristas“.

Praėjusiais metais pranešta, kad jam diagnozuota Parkinsono liga.