Laura Mizgirytė-Latour: Vakaro aprangos kodai – ne raketų mokslas
Artėjant šventėms, artėja ir vakarėliai. Dauguma šeimininkų, organizuodami vakarėlį, įsivaizduoja, ne tik kokius norėtų matyti svečius, bet ir kaip šie turėtų atrodyti. Štai čia daugeliui ir kyla pasipriešinimas: „aš einu pabendrauti, o ne savęs (savo drabužių) rodyti“. Panašūs atsakymai aidi nuolat tarsi būtų visiškai įtikinama priežastis nepaisyti aprangos kodo.
Visgi, yra vienas tiesus, bet logiškas atsakymas, jei nepatinka, kad renginio šeimininkas prašo laikytis tam tikro aprangos kodo: mandagiai atsisakyti. Jei eiti vis dėl to norite (pabendrauti, pasirodyti, jaučiate pareigą – jūsų pasirodymo motyvai priklauso jums), teks taikytis su šeimininkų pageidavimu, jei ateityje norite būti kviečiamas.
Etiketas priklauso ne tik stalui, visoms socialinėms sritims taip pat.
Aprangos kodai – ne raketų mokslas. Išmokstame važiuoti dviračiu, gaminti maistą, piešti ar groti fortepijonu – galime suvokti ir aprangos kodus. Juk eidami į prabangų restoraną neaiškinate, kad savo namuose paprastai mėsą dantimis nuo kaulo plėšote, o šakutės ir peiliai – tiesiog nepelnytas laisvės apribojimas? Ir apskritai – atėjote su žmonėmis pasimatyti, o ne stalo įrankių įgūdžių demonstruoti? Etiketas priklauso ne tik stalui, visoms socialinėms sritims taip pat.
Aprangos kodai nėra apie stiliaus laisvės apribojimą – jei patinka Rožytės daugiasluoksniškumas ir spalvos, be jokių problemų galite išlaikyti šį stilių ir vakarui. Keisis spalvų gama, siluetas, aksesuarai.
Vakaro aprangos kodai – black tie ir white tie – su tam tikrais apribojimais. Puošimasis vakarui – tai lyg socialinis estetinis žaidimas: eidami susitikti su žmonėmis, į renginius, užnugary paliekame visus rūpesčius ir išsikedename plunksnas, t.y. estetiškai pristatome save geriausioje šviesoje. Istoriškai persirengimas vakaro renginiams tam tikra prasme buvo terapinis – vyrai daug laiko praleisdavo ant arklių, moterys – virtuvėse ir namų ruošoje, tad buities ir jos kvapų nusikratymas padėdavo atsiriboti nuo kasdienybės.
Black tie aprangos kodas pageidaujamas tada, kai renginys yra ypatingos svarbos, iškilmingas, laiko prasme – po 18 valandos. Jeigu kvietime yra nurodoma black tie, privaloma prašymą gerbti. Šeimininkai įdėjo daug energijos ir jėgų ruošdami vakarą, tad svečių pareiga yra gerbti šeimininko prašymą. Black tie yra duoklė tradicijai, kai ypatinga svarba skiriama ne atskirai individualaus stiliaus saviraiškai, o puošniam uniformiškumui, sklandžiam svečių vaizdui – puikus pavyzdys, „Oskarų“ įteikimo vakaras.
Šiuolaikinis black tie aprangos kodas yra griežčiausias vyrų aprangai. Artimiausias šiuolaikiniam black tie aprangos kodas buvo suformuotas Regentystės periodu (1795–1837), Beau Brummelio, kuris buvo būsimojo Anglijos karaliaus Jurgio IV draugas, tuometinės vyrų mados žinovas ir pirmasis dendis. Jis taip pat buvo pirmasis, kuris atsisakė rokokiškų nėrinių, kurie, nors ir nuostabūs, puošnumu ir pretenzingumu neatsiliko nuo moteriškų drabužių. B.Brummelis pirmenybę teikė idealiai pasiūtiems, santūriems pagal tuometinius vyrų mados kanonus, prislopintų spalvų drabužiams, kas vėliau tapo tuo, ką vadiname klasikine vyriška mada.
Svarbiausias Beau aksesuaras buvo puošni, balta, įmantriai surišta kaklaskarė. Apie 1801 m. kostiumas, susidedantis iš juodo arba tamsiai mėlyno frako, baltos liemenės, juodų kelnių arba bridžų su šilkinėmis kojinėmis, balta kaklaskare ir plonapadžiais batais tapo privalomu pačiuose stilingiausiuose Londono vyrų klubuose. Frakas buvo dėvimas iki Antrojo pasaulinio karo. Dėl karo meto nepriteklių visi drabužiai, tiek vyrų, tiek moterų supaprastėjo ir tapo funkcionalesni, tad frako buvo atsisakyta ir tapo priimtina tai, kas labai primena šiuolaikinį vakarinį švarką.
Black tie reiškia smokingą ir vyrams susideda iš:
- Juodo arba tamsiai mėlyno dvieilio arba vienaeilio užsegimo (tradiciškai viena saga, bet gali būti ir dviejų) kostiumo;
- Tradicinio black tie švarko atvartai yra šalio tipo (be įkirpimo) ir gali būti atlasiniai, bet neprivaloma. Atvartai su įkirpimu yra visiškai priimtinas variantas;
- Kišenės turi būti be antkišenių;
- Kelnės iš tokio paties audinio, kaip ir švarkas, be atvartų, gali būti su atlasinėm juostom šonuose, jei švarko atvartai atlasiniai;
- Juoda vakarinė liemenė, jei dėvimas vienos sagos švarkas;
- Platus audinio diržas nebepopuliarus;
- Balti vakariniai marškiniai atlenkiama apykakle, dvigubais (prancūziškais) rankogaliais, segamais sąsagomis;
- Marškinių priekis gali būti plisuotas, bet neprivaloma;
- Juoda peteliškė. Tradiciškai ilgas kaklaraištis laikomas netinkamu, tačiau, nepaisant to yra populiari alternatyva peteliškei;
- Populiariausia avalynė – nublizginti arba lakinės odos oksfordai, nors tradiciškai turėtų būti loaferiai;
- Šilkinės kojinės iki kelių;
- Aksesuarai: auksinės, perlinės ar juodos sąsagos, baltos arba juodos šilkinės petnešos, balto šilko fantazija.
- Laukui – elegantiškas paltas. Lietpalčiai netinkami.
Moterims black tie reikalavimas yra vakarinė suknelė. Griežčiausia prasme, kai aprangos kodas nurodoma ir renginys yra oficialus, tai reiškia elegantišką, būtinai ilgą, vakarinę suknelę, ir visai nebūtinai juodą. Tinka prabangios spalvų – brangakmenių – rubinų, smaragdų, safyrų, ametistų bei neutrali paletė – grafito, sidabro, balti, aukso, šokoladiniai atspalviai. Audiniai – gerai krintantys: šilkas, šifonas, satinas, atlasas ar skulptūriški – tafta, organza, shantung (indiškas) šilkas. Vienspalviai audiniai visada atrodo prabangiau ir puošniau. Black tie vakarui geriau vengti pigių poliesterinių tamprių audinių, suknelių-tortų arba pernelyg apnuoginančių ir vulgarių.
Papuošalai – nebūtinai klasikiniai, bet skoningi. Daugelyje aprangos kodus šifruojančių ekspertų siūlo tik aukštakulnius batelius black tie renginiui. Tačiau puošnūs, siuvinėti atlasiniai plokščiapadžiai batukai po ilgu sijonu ar suknele atrodys ne prasčiau nei aukštakulniai. Jei renkatės aukštakulnius, geriau stiletai – plonapadžiai, plonakulniai – bateliai arba basutės.
Neoficialiajam black tie vakarui moterims nebūtina dėvėti ilgos suknelės, bet mini irgi netiks. Ilgis iki kelių yra tinkamiausias.
Skirtingai nuo konservatyvaus vyriško black tie aprangos kodo, moterų black tie suknelės gali atrodyti itin šiuolaikiškai. Jei renginys ne oficialus, tinkama ir dviejų dalių – viršaus ir sijono – vakarinė apranga. Moteriškas neoficialusis aprangos kodas yra įdomus, kūrybingas ir su minimaliais apribojimais. Neoficialiajam black tie vakarui moterims nebūtina dėvėti ilgos suknelės, bet mini irgi netiks. Ilgis iki kelių yra tinkamiausias.
Kai gauname kvietimą su aprangos kodu, tada viskas paprasta. Jei kvietime nėra nurodoma aprangos kodo, tačiau renginio vieta, laikas ir proga yra iškilmingi arba jei renginys nėra oficialus, tuo atveju tinka bussiness attire – vakarinis kostiumas vyrams ir vakarinė arba kokteilinė suknelė moterims, nebūtinai ilga.
Kitą savaitę – išsamiau apie white tie aprangos kodą!