Laurynas Šeškus: skaudžiausiai pandemija palietė vaikus – ar įmanoma grąžinti jiems motyvaciją?
„Mažėjantys susirgimų skaičiai – džiugina, bet dabar privalome išsikuopti pandemijos padarinius. Vienas baisiausių, kuriam skiriama itin mažai dėmesio – milžiniška jaunosios kartos apatija, depresinės nuotaikos, motyvacijos sumažėjimas iki absoliutaus nulio“, – sako „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ prodiuseris Laurynas Šeškus.
Laidų kūrėjas neslepia, kad akivaizdūs vaikų nuotaikų pokyčiai puikiai jautėsi ir televizijos virtuvėje. „Su pirmojo karantino pradžia startavo ir LRT TELEVIZIJOS laida „Įdomiosios pamokos“. Dėl drauge su mumis žaidusių žiūrovų, viktorinų programėlės „Prototo“ vartotojų paaugo nuo 30 iki 130 tūkstančių žmonių. 100 tūkstančių Lietuvos gyventojų, aktyviai įstraukiančių į laidos eigą ir dalyvaujančių žaidime – tai fantastiški skaičiai. Aktyvumą jautėme ir mums siunčiamų vaizdo įrašų, dalyvavimo akcijoje „Ačiū, mokytojau“ ar kitose veiklose kiekyje“, – pasakojo jis.
„Vaikų nuotaikos drastiškai pradėjo keistis prasidėjus antrajam karantinui. Pirmojo metu, kaip ir suaugę, vaikai buvo mobilizuoti, atrodė, kad jie gali viską, prie visko prisitaikys, viską padarys. Vasarą – visi kiek atsipalaidavome, tačiau ruduo buvo be galo sudėtingas. Tai pajutome stebėdami vaikų savijautą. Bet kokį interesą pradėjo keisti totali apatija. Pagalvojom, kad būtina imtis veiksmų – net suaugusiųjų nuotaikoms ir psichologinei būsenai karantinas sukėlė milžiniškų padarinių, ką jau kalbėti apie vaikus“, – sako „Lietuvos tūkstantmečio vaikų“ sumanytojas.
Jau šią vasarą Vilniuje ir Kaune startuos unikali dienos stovykla „Tūkstantmečio vaikų akademija“. Joje vaikai kviečiami ne tik linksmintis ar leisti laiką bendraminčių būryje, bet ir iš naujo atrasti motyvaciją mokytis. Sesijos vyks penkias dienas per savaitę, kasdien po dvi su puse valandos. Bet tai tikrai nebus pamokos ar nuobodūs mokslai – moksleiviai kviečiami į mokslo festivalį, kur netrūks ir muzikos, vakarėlių, naujų pažinčių.
„Tai – pramoga mokytis. Vaikai pavargo nuo nuotolinių pamokų, nuo to, kad kartais nesuprasdami naujos temos bijo pasiteirauti mokytojo. Pavargo nuo to, kad jiems beveik nebeskiriamas asmeninis dėmesys ir jų gyvenimas užsidarė tarp keturių sienų.
Žinojome, kad naujasis formatas privalo būti gyvas, po atviru dangumi, kad vaikai ten turi beprotiškai gerai praleisti laiką, susirasti daugybę naujų draugų. Sudominti 13-19 metų vaikus pakvietėme ryškiausius savo srities profesionalus Lietuvoje – tokius, kurių paklausyti būtų vertinga net suaugusiems.
Vis dėlto, labiausiai orientuojamės į tuos jaunus žmones, kuriuos pandemija paveikė labiausiai, kurie nebemato prasmės mokymęsi, nebesvajoja apie studijas. Mes stengiamės suprasti kaip jie jaučiasi ir esame tikri, kad galime apversti jų šiandieninį požiūrį aukštyn kojomis. Akademijos studentais tapti kviečiami visi, o absolventai bus tie vaikai, kuriais galėsime didžiuotis kaip mūsų šalies ateities kūrėjais“, – neabejoja L.Šeškus.
Moksleiviai bus kviečiami į „Įdomiųjų menų ir politikos mokslų“ bei „Įdomiosios fizikos ir gyvybės mokslų“ sesijas.
„Gyvybės mokslai – viena perspektyviausių sričių, kurioje jauni motyvuoti žmonės gali kurtis ypač sėkmingas karjeras. Visi matėme, kad į šios srities mokslininkus užklupus pandemiją buvo nukreiptos viso pasaulio akys. Jie – šio periodo superherojai. Tie kažkada keistais dalykais mokykloje besidomėję, moksliukais vadinti vaikai, vėliau mielai besipuošę baltais laboratorijos chalatais tapo visų geidžiami, tapo žvaigždėmis didesnėmis už muzikos pasaulio žvaigždes.
Galų gale, pažiūrėkite mokslinių Lietuvos įmonių rezultatus. Jos uždirba fantastiškus, net protu sunkiai suvokiamus pinigus. Pažiūrėkite, kokius atlyginimus moka Lietuvos mokslo įmonės specialistams. Net sėkmingus verslus turintys žmonės galėtų to pavydėti. Pažiūrėkite, kiek sėkmingų startuolių įkūrė jauni gyvybės mokslus studijavę žmonės. Tai – vienareikšmiškai viena perspektyviausių sričių, į kurią jauni žmonės tikrai atkreipia dėmesį. „Tūkstantmečio vaikų akademija“ – puiki vieta pasimatuoti šį mokslą, o į paskaitas galima ateiti ir iki tol nieko papildomai nesimokius“, – apie gyvybės mokslus kalba jis.
„Mokyklų sistema yra didžiulė, intertiška, dažnai joje neatsiranda laiko vaikui sudominti ir įtraukti, todėl išlieka tik labiausiai motyvuoti. Mes nuoširdžiai tikime, kad savaitė, praleista tarp bendraminčių, klausantis mokslo superžvaigždžių, kurios uždegančiai kalbės net sau patiems įdomiausiomis temomis, gali apversti požiūrį į mokslą ir net tą patį vadovėlį padėti pamatyti kitomis akimis.
Būtent dėl to kiekvieną dieną akademijoje moksleiviai ne tik mokysis, bet ir žais kvizus, viktorinas, žaidimus, linksminsis su DJ, sulauks šou pasaulio žvaigždžių. Tai, kad mokytis yra įdomu ir smagu dažnai suprantame jau tik pabaigę mokyklą. Pažiūrėkite, kiek suaugusiųjų patys nusprendžia mokytis užsienio kalbos ar lankyti profesinio tobulėjimo mokyklas – jei padėsime vaikams atrasti smagumą mokymęsi, naujo sužinojime, auginsime smalsią, motyvuotą, būsimųjų Lietuvos žvaigždžių kartą“, – sako „Tūkstantmečio vaikų akademijos“ sumanytojas Laurynas Šeškus.
Akademija, kurioje norisi mokytis
„Tūkstantmečio vaikų akademija“ – tai savaitinė dienos stovykla su fantastiškais lektoriais: mokslininkais, dėstytojais, meno ar verslo profesionalais. Rekomenduojamas akademijos studentų amžius yra 13–19 metų.
Vaikai kviečiami išsirinkti sau įdomiausią savaitinės sesijos temą: „Įdomioji fizika ir gyvybės mokslai“ arba „Įdomieji menai ir politikos mokslai“. Jų lauks bent dešimt fantastiškai įdomių ir naudingų paskaitų iš pasaulinio lygio lektorių. Mokytis turi būti smagu, todėl akademijos studentai mėgausis ir naujomis pažintimis su smalsiais bendraminčiais, kvizais, žaidimais, vakarėliais ir muzika kasdien, jų lauks muzikinis apšilimas ir įvairios staigmenos. „Tūkstantmečio vaikų akademijoje“ vaikai kviečiami atrasti savo supergalią: mokslą, žinias ir protą!
Akademijos studentai susitiks Vingio parko estradoje Vilniuje ir Nemuno saloje prie „Žalgirio arenos“ Kaune. Visur jų lauks atviros lauko erdvės su galimybe pasislėpti nuo lietaus ar kaitrios saulės. Bus laikomasi nustatytų saugumo reikalavimų.
Penkių dienų DIENOS STOVYKLA – tik 58 eur, daugiau informacijos www.TukstantmecioVaikuAkademija.lt