Lemiama kova – jau čia pat: kuris atlikėjas turėtų keliauti į didžiąją „Euroviziją“?

2022 metų „Eurovizijos“ atrankos finalo dalyviai / Lrt nuotr.
2022 metų „Eurovizijos“ atrankos finalo dalyviai / Lrt nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2022-02-11 08:00
AA

Vasario 12-ąją nuaidės nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos finalas. Aštuoni dalyviai jo laukia su nekantrumu – pagaliau paaiškės, kas iškovos bilietą į didžiausią Europos dainų konkursą, gegužę vyksiantį Turine, Italijoje.

Nuaidėjus pirmajam ir antrajam nacionalinės atrankos pusfinaliams paaiškėjo, kad bilietai į galutinę dainų konkurso stotelę įteikti aštuoniems atlikėjams: Monikai Liu, Augustei Vedrickaitei, Rūtai Loop, Ievai Zasimauskaitei, „Queens of Roses“, Justei Kraujelytei, Gebrasy ir Lolitai Zero. Vienas iš jų vasario 12-ąją taps nacionalinės atrankos nugalėtoju.

Artėjant finalui, Žmonės.lt kviečia prisiminti visų dalyvių dainas ir išsakyti nuomonę, kuri iš jų yra verčiausia skambėti Italijoje vyksiančiame „Eurovizijos“ dainų konkurse.

Augustei Vedrickaitei „Eurovizijos“ scena išties nesvetima – pirmą kartą nacionalinėje atrankoje ji debiutavo dar 2006 metais. Šiemet į konkurso sceną ji žengė šeštą kartą.

Atlikėja kelialapį į Turiną bando iškovoti su itin energinga daina „Before You`re 6 ft Under“ ir parodė visai kitokią savo pusę.

„Labai tikiu savo daina, jos žinute ir energetika. Dar niekada nesijaučiau taip savo rogėse, kaip šįkart. O kai taip jautiesi, yra drąsiau ir nereikia nieko vaidinti nei prieš save, nei prieš žiūrovą“, – apie dainą kalbėjo A.Vedrickaitė.

Ir išties, Augustei pavyko pakerėti komisijos narius – jos daina pakerėjo tiek komisiją, tiek žiūrovus, tad ji iškovojo bilietą į finalą.

Augustės Vedrickaitės daina „Before You`re 6 ft Under“:

Jau kartą į didžiąją „Eurovizijos“ sceną Portugalijoje lipusi Ieva Zasimauskaitė šiemet nusprendė savo jėgas išbandyti ir vėl. Šįkart – su ne ką mažiau jaudinančia, itin jautrią temą paliečiančia daina „I’ll be there“.

„Ši daina gimė, kai sužinojau, jog mano viena artimiausių draugių bandė pasitraukti iš gyvenimo. Man buvo labai sunku tai išgirsti, todėl aš tiesiog sėdau prie pianino, kad išdainuočiau visą minčių chaosą, – prisimena Ieva. – Grodama susimąsčiau, kad kartais turbūt daugeliui pasitaiko nepakeliamų situacijų, kai pasijaučiame tokie vieni ir vieniši prieš visą pasaulį, nebeturime jokių vilčių, apima toks skausmas, kad vienintelė išeitis tuo metu atrodo pabėgti, pasitraukti. Tačiau aš pati perėjus per visa tai galiu pasakyti, kad vienintelis žmogus, kuris gali padėti išlipti iš tokios duobės – esi pats sau.“

I.Zasimauskaitė sako norinti, kad jos kūrinys „I’ll be there“ nusiųstų vilties žinutę kiekvienam žmogui, kuris šiuo metu išgyvena kažką sunkaus. O tiems, kurių kelyje nepasitaikė skausmingų kliūčių, būtų lyg priminimas apsidairyti aplink, ar šalia nėra artimųjų, kuriems kaip reikia mūsų palaikymo.

Ievos Zasimauskaitės daina „I’ll be there“:

Merginų grupė „Queens of Roses“ į nacionalinės atrankos sceną įžengė su drąsiu, žaismingu ir intriguojančiu kūriniu – „Washing Machine“.

„Tai daina apie nesusišnekėjimą. Kai lyg ir kalbame viena kalba, bet vienas kito jau nebesuprantame. O santykiuose būna visko – kol sutinki tikrąją meilę ne visada nueitas kelias būna toks lengvas – kartais įsimylime plevėsas, džiaugiamės paviršutiniškais santykiais, ir ne visada skaudančia širdimi juos nutraukiame. Šį kartą apie nesėkmingai susiklosčiusius santykius dainuojame su lengva ironija ir šypsena, kuri ir gyvenime į viską leidžia pažvelgti lengviau“.

„Queens of Roses“ daina „Washing Machine“:

Į nacionalinės atrankos finalą su daina „Call me from the Cold“ patekusi Rūta Loop įsitikinusi – tai vienas gražiausių jos parašytų kūrinių. „Manau, jog radau skambesį, kuris mane tikrai gerai atspindi“, – sako atlikėja.

Rūta neabejoja, kad daina „Call me from the Cold“ ras savo klausytoją ne tik dėl jos originalumo, bet ir pasakojamos istorijos.

„Dažnai mes galvojame, kad žinome kaip žmogui padėti, kai jam yra sunku. Bet tikiu, kad labai dažnu atveju, žmogus tik nori būti išgirstas, suprastas, neteisiamas. Šioje dainoje aš įkūniju energiją, kuri klauso, kuri girdi ir taip sukuria jaukią atmosferą, kuri padeda žmogui atsiverti, eiti į šviesą iš tamsos ir liūdesio. Tačiau ši daina nėra liūdna, ji viltinga ir šios dainos istorijoje žmogus supranta, jog jam reikėjo ne ieškoti šviesos, o uždegti šviesą savyje, kurią jis visada ir turėjo“, – apie kūrinį pasakoja Rūta Loop.

Rūtos Loop daina „Call me from the Cold“:

Viena iš šių metų atrankos favoričių Monika Liu kelialapį į Italijoje, Turino mieste, vyksiantį „Eurovizijos“ dainų konkursą bando iškovoti su daina „Sentimentai“. Vos pristačiusi kūrinį dainininkė sulaukė didžiulio susidomėjimo. Sausio pabaigoje, kai Monikos Liu ir Gebrasy eurovizinės dainos pasiekė klausytojus, Lietuva buvo atsidūrusi lažybininkų lentelės viršuje.

Jei pavyktų iškovoti kelialapį į Turiną, Monikos Liu „Sentimentai“ būtų trečioji daina, didžiojoje „Eurovizijos“ scenoje skambanti lietuviškai. Iki tol į konkursą su kūriniu lietuvių kalba keliavo tik Ovidijus Vyšniauskas, 1994 metais atlikęs „Lopšinę mylimai“ ir užėmęs 25 vietą, bei Aistė Smilgevičiūtė, 1999 metais melomanus bandžiusi pavergti daina „Strazdas“, tačiau konkurse likusi 20-ta. Monika Liu įsitikinusi, kad praėjus daugiau nei 20-mečiui Europa ir vėl turi išgirsti lietuvių kalbą.

„Manau, kad mes pakankamai subrendome ir turime atsisakyti tos baimės dainuoti lietuviškai. Nors vis mėgstame pabrėžti, kad lietuvių kalba – viena seniausių, sudėtingiausių, bet, kai reikia ją parodyti užsieniečiams, išsigąstame, kompleksuojame. Argi prancūzų ar italų kalba gražesnė nei mūsų? Žinau, kad lietuviška muzika gali puikiai skambėti, tik reikia geros dainos, o aš savąja tikiu. Manau, kad reikia rizikuoti. Galbūt būtent tai, ko mes labiausiai bijome, atneš mums sėkmę“, – sako Monika Liu.

Monikos Liu daina „Sentimentai“:

Praėjusiais metais vos žingsniu nuo nugalėtojų „The Roop“ atsilikęs ir antrąją vietą nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje užėmęs Gebrasy šiemet žengė su itin jautria daina „Into Your Arms“.

„Daina yra apie išsiskyrimą, kuris dar yra labai šviežias. Tu bandai save apgauti, kad viskas yra gerai ir nori žengti į kitą savo gyvenimo etapą, tačiau vis galvoji apie tai, ką praradai, neužmiegi naktimis galvodamas, kodėl nepavyko. Galop net bandai įtikinti save, kad niekada neturėjot jokių problemų ir nostalgiškai prisimeni tik pačius geriausius momentus iš draugystės, nes tau trūksta tos šilumos ir saugumo jausmo, kurį jautei, kai dar buvot kartu.

Manau, kad tai yra ta tematika, su kuria gali susitapatinti daugelis, išgyvenę šiuos jausmus, ir tai yra mano, kaip kūrėjo, misija – skatinti jausti, nes užsidaryti savyje ir bijoti savo paties emocijų yra žalinga, niekur nenuvedanti praktika“, – teigia dainos autorius.

Daina „Into Your Arms“ vos per kelias dienas nuo premjeros „Youtube“ platformoje sulaukė šimtatūkstantinių peržiūrų. 

Gebrasy daina „Into Your Arms“:

Atlikėja ir dainų autorė Justė Kraujelytė nacionalinėje „Eurovizijos“ atrankoje deviutavo su kūriniu „How to get my life back“.

„Ne paslaptis, kad savo muzika dažnai ieškau nepatogumo, mane traukia tai, kas neturi vienareikšmiškų atsakymų, – pasakoja dainininkė. – Rutuliodama dainos muzikinę mintį, daug mąsčiau apie socialinį nerimą, medijų ir fake news keliamą chaosą, naują virtualų gyvenimą ir supratau, kokį siaubą man tai kelia.“

Justė atskleidžia, jog kūrinio pavadinimas yra tarsi į paieškos laukelį vedamas klausimas „how to..?“ (liet. „kaip..?“). Deja, į klausimą „how to get my life back?“ (liet. „kaip susigrąžinti savo gyvenimą?) lengvo atsakymo ar „Youtube“ filmuko nėra. Anot dainininkės, visuomenės susiskaldymas, daugybės nuomonių buvimas ar privalėjimas turėti savąją, visiška nežinia bei baimė dėl ateities skatina nerimą ir tampo į visas puses.

„Niekas nėra neaišku, niekas nebėra savaime suprantama, viskas keičiasi, sensta, atsinaujina, kartais atrodo, jog smegenys nebeapima tokio kiekio informacijos. Kažkur tyliai girdisi balsas „Norėčiau, kad viskas vėl būtų kaip buvę“. Tikiu, kad kuriantis žmogus savaip vertina ir interpretuoja realybę bei laiką, kuriame gyvena. Noriu pati atstovauti šią mintį ir išreikšti susirūpinimą bei viltį, kad susitvarkysime“, – apie dainą pasakoja J.Kraujelytė.

Justės Kraujelytės daina „How to get my life back“:

Šių metų nacionalinėse „Eurovizijos“ atrankose Lolita Zero žiūrovų dėmesį kausto ne tik elektronikos muzikos kūriniu, bet ir provokuojančiu įvaizdžiu. Deimantais nusagstyti masyvūs ragai, 30 cm kulnai, skirtingų lyčių privalumus išryškinantys, o kartu visus skirtumus ištrinantys šarvai – taip į antrankų sceną įžengė po Lolita Zero įvaizdžiu besislepiantis aktorius Gytis Ivanauskas.

Su daina „Not Your Mother“ bilietą į „Eurovizijos“ atrankos finalą iškovojusi Lolita Zero iškart tapo apkalbų objektu. Eidamas į „Eurovizijos“ konkursą, Gytis teigė žinojęs, kad kritikos dėl tokio įvaizdžio tikrai sulauks.

„Visada bus tokių žmonių, kurie rėks prie televizoriaus ekranų, kaip tokį pasirodymą vaikams paaiškinti, bet jei nemokate vaikams paaiškinti, kas yra scena, tai ne mano problema“, – reportaže, rodytame trečiosios nacionalinės „Eurovizijos“ atrankos metu, teigė G.Ivanauskas.

Lolitos Zero daina „Not Your Mother“:

„Eurovizijos“ konkurse, kuris gegužės 10-14 dienomis vyks Italijos mieste Turine, susirungs 41 šalies atlikėjai. Tai – dviem valstybėmis daugiau nei praėjusių metų gegužę, kai „Eurovizija“ įvyko Roterdame. Po pertraukos į konkursą grįžo Armėnija ir Juodkalnija.