Liepų žydėjimo metas: renkame atsargas sveikatai ir grožiui

Liepžiedžiai / Fotolia nuotr.
Liepžiedžiai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
A
A

Liepos tiesiog svaigina savo nuostabiu žiedų aromatu, o kur dar ir kitos jai priskiriamos nuostabios savybės sveikatai ir grožiui! Sužinokite, kur galite panaudoti liepžiedžius ir kodėl juos verta rinkti nieko nelaukiant.

  • Liepos žydi maždaug 10–12 dienų, todėl jų žiedus patariama skinti karštu, sausu oru, pusiaudienyje. Jeigu liepžiedžiauti  eisite po lietaus ar niūrą ir apniukusią dieną, žiedai praras savo grožį, pajuos, sumenks gydomosios savybės.
  • Liepos žiedai turi antiseptinių savybių, puikiai kovoja su mikrobais, tinka gydyti cistitą, bronchitą, peršalimą, gripą. Tačiau mes dažniau griebiamės vaistų nei natūralių priemonių, ar ne? Visgi, liepžiedžiai tiesiog nepakeičiamas natūraliosios medicinos perlas.
  • Džiovinkite žiedus ten, kur gera ventiliacija. Dėliokite juos ant natūralaus audinio ar popieriaus. Visiškai netinka itin kaitri ir saulės nušviesta vieta. Pastaruoju atveju liepžiedžiai taip pat praranda savo naudingąsias savybes.
  • Kai žiedeliai tampa trapūs, džiovinimo procesas baigtas. Dar kartą peržiūrėkite liepžiedžius, atrinkite, kurie pakeitė spalvą, pajuodo, yra pažeisti.
  • Dažniausiai liaudies medicinoje iš liepžiedžių verdama arbata, gaminamas nuoviras. Greičiausiai sutiksite, kad liepų arbata atrodo tikrai apetitiškai, o dar vilioja ir maloniu aromatu. Nuoviras labai tinka inhaliacijoms, gerklei skalauti, inkstų, šlapimo pūslės ligoms gydyti. Išoriškai taip pat jį galite panaudoti. Teigiama, kad liepų žiedų nuoviras gydo žaizdas, nudegimus, hemorojų reumatizmą, podagrą. Neapsiriksite, jeigu tokiu nuoviru plausite veidą, kadangi taip oda taps lygesnė, skaistesnė ir elastingesnė.

Taip pat skaitykite: Ar reikėtų valgyti vaisių žieveles?

  • Nuoviras dar ir ramina centrinę nervų sistemą, gerina kraują, varo skysčius iš organizmo, padeda numušti temperatūrą, atsikosėti, malšina skausmą, spazmus.

Kaip paruošti užpilą: 3 valg. š. liepžiedžių užpilkite 1 stikline verdančio vandens ir pašildykite 15 min. vandens vonelėje. Po to atvėsinkite ir perkoškite. Perdien galite išgerti 1–2 stiklines 2–3 kartus.

Kaip paruošti nuovirą: 3–4 valg. š. liepžiedžių užpilkite 400 ml vandens ir virkite 10 minučių, vėliau perkoškite.

Liepžiedžių uogienė: žiedus nukirpkite nuo kotelių ir sudėkite į kiaurasamtį bei nuplaukite tekančiu šaltu vandeniu. Po to perdėkite į atskirą indą ir užpilkite verdančiu cukraus sirupu (1 kg liepų žiedų reikia 400 g vandens ir 1 kg cukraus). Kai žiedai nusėda ir prisisotina cukraus, tuomet uogienė dar kartą užverdama ir išpilstoma į stiklainius. Prireiks ir citrinų rūgšties (1 kg liepų žiedų – 3 g), kad skanioji uogienė nesusicukruotų.

  • Liepos žiedai apskritai labai tinka moterims, kadangi juose yra medžiagų, artimų moteriškiems hormonams. Tai reiškia viena – liepžiedžių produktus galite vartoti visais metų laikais ir jausitės puikiai – netgi atjaunėsite.  Taip pat liepų arbata padeda atstatyti sutrikusį menstruacijų ciklą, menkina klimakso pasekmes.
  • Riebiai, spuoguotai odai labai tiks liepų žiedų garų vonelės. Tiesiog įberkite į karšto vandens dubenį liepų žiedų saują ir palaikykite veidą virš garų 10–15 minučių. Kad efektas būtų didesnis, užsidenkite galvą rankšluosčiu. 
  • Losjonas iš liepų žiedų taip pat skaistina odą: po 1 arbat. š. mėtų, šalavijų, liepžiedžių užpilkite 200 g verdančio vandens ir palikite parą pastovėti šaltoje vietoje. Tuomet įlašinkite 5 lašus citrinų sulčių ir gautu losjonu valykite veido odą. 
  • Sausai odai tiks toks pats losjonas, tik liepų žiedų nuovirą maišykite su šaukšteliu medaus.