Lietuvą pamilęs turkas Ibra – apie jį išgarsinusius filmukus ir Vilnių: „Nekartosiu šios klaidos“

Ibra Uyar / Asmeninio archyvo nuotr.
Ibra Uyar / Asmeninio archyvo nuotr.
Jūratė Juškevičiūtė
Šaltinis: Žmonės
A
A

Lietuvoje apsigyvenęs turkas Ibra Uyar interneto platybėse geriausiai pažįstamas „Curly and Lithuania“ slapyvardžiu. Kurdamas vaizdo įrašus apie mūsų šalį jis nuolat lankosi įvairiuose jos kampeliuose, ragauja gardžiausius patiekalus ir nevengia pasijuokti iš jį stebinančių lietuvių savybių. Kalbėdamas su Žmonės.lt Ibra atskleidė, kas Lietuvoje jį išgąsdino, kokios klaidos gyvendamas čia nenori kartoti ir kodėl net mintis apie vieną tradicinį patiekalą jam sukelia virškinimo problemas.

Iš Turkijos kilęs Ibra į Lietuvą atvyko daugiau nei prieš penkerius metus. Prieš tai jis gyveno Ankaroje, laimę bandė kurti ir Portugalijoje bei Čekijoje, tačiau lemtinga studentiška išvyka viską apvertė aukštyn kojomis. Lietuva vyrą užbūrė žaluma ir žmonių svetingumu.

„Pirmas mano aplankytas miestas Lietuvoje buvo Rokiškis. Studentiškos išvykos metu ten praleidau porą naktų ir iš karto buvau sužavėtas šalies žalumos ir ramybės, patiko ir turtingas kultūrinis paveldas. O vėliau apžiūrėjau Vilnių bei Kauną. Apkeliavau 40 šalių, keliose ir gyvenau, bet Vilnius pasirodė idealiausias miestas gyvenimui“, – Žmonės.lt sakė Ibra.

Lietuvoje gyvenantis turkas Ibra
Lietuvoje gyvenantis turkas Ibra / Asmeninio archyvo nuotr.

Tiesa, jau čia atsikrausčius, Ibrą galiausiai vienas dalykas Vilniuje kiek išgąsdino. Reikėjo laiko, kol priprato prie naujo gyvenimo, tačiau dabar jis džiaugiasi įsitvirtinęs.

„Pirmiausia į Vilnių atvykau penkių mėnesių stažuotei, nes norėjosi pajusti miestą. Tikrai greitai jį pamilau ir prisijaukinau tą gyvybingą atmosferą, o netrukus susiradau darbą ir nusprendžiau čia apsigyventi visam laikui, nes miestas labai kompaktiškas, švarus ir kupinas galimybių. Bet pirmas rajonas, kuriame gyvenau, buvo Lazdynai ir, tiesą sakant, mane tie visi sovietiniai pastatai šiek tiek išgąsdino. Jie visi atrodė vienodi – liūdni ir seni. Bet bandžiau net ir tai priimti kaip naują patirtį“, – atskleidė Ibra.

Užsieniečio akimis, per pastaruosius keletą metų mūsų šalis patobulėjo tiek socialiniu, tiek kultūriniu aspektu. Lietuva žavisi ir Ibros vaizdo įrašus socialiniuose tinkluose stebinti jo šeima iš Turkijos.

„Noriu likti gyventi Lietuvoje visą likusį gyvenimą! Bent jau kol kas aš taip galvoju. Lietuvoje yra viskas, ko ieškau: turtinga kultūra, žalios erdvės, vieši renginiai, ramybė ir mažesnis gyventojų skaičius. Mano šeima ir draugai žiūri mano kuriamus vaizdo įrašus socialiniuose tinkluose ir kai tik kalbamės, jie sako, kad labai nori čia apsilankyti. Keli draugai jau lankėsi, bet nori sugrįžti“, – sakė pašnekovas.

Lietuvoje gyvenantis turkas Ibra
Lietuvoje gyvenantis turkas Ibra / Asmeninio archyvo nuotr.

Gyvenimas Lietuvoje Ibrą paskatino nerti į socialinius tinklus – jis užsibrėžė tikslą aplankyti kiekvieną šalies miestą ir visa tai įamžinti. O šiuo metu jis gali pasidžiaugti „Instagram“ platformoje turėdamas daugiau nei 56 tūkstančių sekėjų, o dar tiek pat gerbėjų jo kuriamo turinio laukia „TikTok’e“.

„Nusprendžiau, kad noriu aplankyti visus 60 Lietuvos miestų, nes gyvendamas Turkijoje daug keliavau po kitas Europos valstybes, Jungtines Amerikos Valstijas ir Jungtinius Arabų Emyratus. Tačiau atsikraustęs į Lietuvą supratau, kad Turkijos nemačiau daug. Dažnai klaida nekeliauti po šalį, kurioje gyvename, nes manome, kad tą galėsime padaryt bet kada. Nenorėjau kartoti šios klaidos, todėl pradėjau tyrinėti Lietuvą ir sukūriau paskyrą „Curly and Lithuania“. Tiesa, tai nebuvo spontaniška idėja – prireikė šešių mėnesiu, kol nusprendžiau turinį paviešinti“, – Žmonės.lt atskleidė Ibra.

Ibros savo sekėjus džiugina ir išbandydamas įvairiausius lietuviams įprastus patiekalus. Daugumą jų turkas pamėgo, tačiau neslėpė, kad net mintis apie vieną tradicinį delikatesą jam sukelia nemalonius jausmus skrandyje.

„Kai pirmą kartą išgirdau apie šaltibarščius, mano pirminė reakcija buvo tokia: „Kas sugalvojo sumaišyti burokėlius, kefyrą, kiaušinį, svogūną, krapus, agurką ir druską ir vadinti tai maistu? Kodėl?“. Nemeluosiu, kad ir išbandžius man jie visai nepatiko, bet ilgainiui tapo mano mėgstamiausiu lietuvišku patiekalu ir dabar neįsivaizduoju vasaros be jų. Tačiau negaliu nė pagalvoti apie juoduosius vėdarus… Išbandžiau, skonis visai geras, tačiau dėl formos ir išvaizdos daugiau to nevalgysiu. Vien pagalvojus apie juos man sutrinka virškinimas“, – juokėsi turinio kūrėjas.

Paklaustas apie dažnai atšiauriais vadinamų lietuvių bendravimo subtilybes, Ibra neslėpė, kad mūsiškiai tikrai retai šypsosi, tačiau net ir tame jis įžvelgė pozityvumo.

„Man patinka lietuviai, nes jie svetingi ir aistringai vertina savo kultūrą, tradicijas bei laisvę. Tačiau svarbiausia, kad jie tiesmukiški ir tikri. Taip, jie iš tiesų mažai šypsosi, tačiau bent jau neapsimetinėja. Žinau, kad jiems nusišypsojus, ta emocija yra tikra. Žinoma, žmogui nuo Viduržemio jūros tai sunku priimti. Dažnai būna sudėtinga susirasti draugų, nes kartais vakarėliuose atrodo susibendrauji su kažkuo, o ryte tų draugų jau nebėra. Ar tai alkoholio poveikis?“ – su šypsena klausė Ibra.

Visgi turkas neabejoja, kad lietuviai į užsieniečius žiūri palankiai ir yra linkę jiems padėti. Jis prisiminė situaciją, kuomet užklimpęs sniege buvo išgelbėtas angliškai net nesuprantančio ir apie jo kuriamą turinį nieko negirdėjusio senuko.

„Kartą mano automobilis įstrigo sniege netoli vieno kaimo. Prie manęs priėjo senukas ir nors negalėjau jo suprasti, nes kalbėjo man neįprasta tarme, jis mostelėjo man sekti paskui jį. Nuvedė mane į šalia buvusį namą ir pasikalbėjo su savininkais, o šie atėjo man padėti. Trys žmonės, atsiradę iš niekur, padeda užsieniečiui. Po penkių minučių mano automobilis buvo išvaduotas iš sniego pančių. Bandžiau jiems sumokėti už pagalbą, bet jie atsisakė imti pinigus, kad ir kiek aš reikalavau“, – su Žmonės.lt prisiminimais dalijosi Ibra.

Lietuvoje gyvenantis turkas Ibra
Lietuvoje gyvenantis turkas Ibra / Asmeninio archyvo nuotr.

Taip važinėdamas net po mažiausius miestelius, turkas internete sekėjams parodo net patiems lietuviams mažai žinomus dalykus.

„Kartą besilankydamas Šakiuose užsukau pas moterį, kuri turi net 6000 varlių! Ji įtraukta į rekordų knygą ir net yra įkūrusi muziejų, kuriame eksponuojamos įvairios varlių statulos, žaislai ir kiti dalykai. Buvo keista, bet šauni patirtis“, – džiaugėsi pašnekovas.

Ibra pasakojo, kad kartais jo pozityvus požiūris į mūsų šalį tampa neigiamų komentarų po jo kuriamais vaizdo įrašais priežastimi. Pasirodo, kad ne visi nori, jog žmogus džiaugtųsi Lietuva.

„Kartais sukūrus kokį nors gražų vaizdo įrašą apie Lietuvą aš sulaukiu neapykantos kupinų komentarų, kurie bando įrodinėti, kad Lietuva visai kitokia. Man rašo, kad „Lietuva pati blogiausia šalis“ arba „Tu pateiki Lietuvą visai kitokią, negu ji yra“ ir panašiai. Visada stengiuosi sutelkti dėmesį į teigiamus dalykus ir nekreipti dėmesio į tuos beprasmius komentarus“, – teigė nuomonės formuotojas.

Dažnai Ibra tokius komentatorius ir pamoko – pateikia jiems statistikos ar kitų jų nepagrįstą nuomonę paneigti galinčių faktų.

„Kartais atrašau jiems su faktine informacija ar pasakau kokį juoką, kad tai atremtų jų skleidžiamą negatyvą. Man svarbu išlikti ištikimam savo skleidžiamai žiniai ir neleisti, kad kas nors gadintų mano tikslą. Apskritai, neigiami komentarai dažnai yra pačių komentatorių šališkumo ar klaidingos informacijos atspindys, o ne mano kuriamo turinio. Išlaikydamas pozityvumą, toliau kuriu palaikančią bendruomenę, kuri vertina Lietuvos grožį ir kultūrą“, – Žmonės.lt sakė Lietuvoje gyvenantis turkas.

Visgi, socialiniuose tinkluose išgarsėjusiam Ibrai ši veikla neša daugiau teigiamų dalykų. Prieš keletą mėnesių Ibrai šis darbas tapo pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu, todėl jis tikisi dar plačiau skleisti žinią apie Lietuvos grožį ir juokauja, kodėl kartais tai norėtų nuo kitų nuslėpti.

„Neseniai pradėjau vaizdo įrašus kurti visu etatu. Tikiuosi, kad galėsiu kurti dar sparčiau, nes manau, kad Lietuva nusipelno daugiau dėmesio. Tai geriausia šalis, kai kalbame apie saugumą, švarias gatves, žaliąsias erdves, kultūrą, naktinį gyvenimą ir socialinę veiklą. Tiesą pasakius, kartais pagalvoju, kad gal turėčiau nustoti rodyti, kokia graži ta Lietuva, kad neatvažiuotų dar daugiau žmonių ir galėtume ją tokią išlaikyti tik mums“, – geros nuotaikos nestokodamas sakė Ibra.