Lietuviai atranda naują supervaisių: padeda ir figūrai, ir jaučiant stresą
Nedideliame, mažiau nei 150 gramų sveriančiame vaisiuje slypi daug jėgos – padeda virškinti, mažinti cholesterolio kiekį, stiprina imuninę ir nervų sistemas. Ir tai tik keletas kaktusinių figų privalumų, atskleidžia „Iki“ daržovių ir vaisiaus skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė. Dar dygliuotaja kriauše ar opuncija vadinamą vaisių vertino jau actekai, o dabar su patrauklios kainos kaktusinėmis figomis susipažįsta ir lietuviai.
Opuncijų gimtinė – Meksika. Šios rūšies kaktusai yra valgomi, o dar actekai jį naudojo natūralioje medicinoje, garbino ir laikė šventu. Šiuo metu iki 5 metrų aukščio užaugantis augalas auginama beveik visame pasaulyje, šilto klimato šalyse. Vertingiausia kaktuso dalis yra jo geltoni, oranžiniai ar net raudoni vaisiai.
„Kaktusinės figos yra tikras vertingų medžiagų šaltinis, tad nusprendėme jų pasiūlyti ir lietuviams. Juolab, kad pirkėjai yra pamėgę egzotinius vaisius – noriai perkamos figos, pasiflorai, granatai, dumplainiai ar tamarindai. O tokie anksčiau egzotiniais vadinti vaisiai kaip mangai ar kiviai jau yra tapę įprastu kasdieniu pasirinkimu. Būtent su kivių skoniu kartais būna palyginamos ir parduotuvių lentynose jau laukiančios pirkėjų kaktusinės figos – jos gaivios ir saldžios, todėl tikrai atras savo gerbėjų“, – sako Vaida Budrienė, „Iki“ komunikacijos vadovė.
Naudingos širdžiai, imunitetui ir nervų sistemai
Kodėl verta įtraukti šių vaisių į savo racioną? Ne be reikalo jie vadinami supermaistu, mat stiprina organizmą įvairiais aspektais.
„Visų pirma, kaktusinėse figose yra daug vitamino C – vieno stipriausių antioksidantų. Dėl to jų vartojimas stiprina imunitetą ir skatina imuninę sistemą kovoti su infekcijomis. Vitaminas C apsaugo organizmą ir nuo laisvųjų radikalų, kurie sukelia ląstelių pažeidimus ir senėjimą, taip pat stiprina kraujagyslių sieneles“, – sako J.Sabaitienė.
Savo ruožtu opuncijų vaisiuose esantis kalis mažina kraujospūdį, o geležis saugo nuo mažakraujystės. Itin vertingos širdies ligų profilaktikai yra ir tirpiosios skaidulos, kurios reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje, saugo nuo aterosklerozės ir kitų pavojingų ligų. Be to, skaidulos gerina žarnyno veiklą, apsaugo nuo vidurių užkietėjimo ir greitina medžiagų apykaitą. Jos taip pat suteikia ilgesnį sotumo jausmą po valgio, o tai labai naudinga lieknėjant.
„Šiuose vaisiuose taip pat yra vitamino A, kuris padeda regėjimui, gerina odos išvaizdą ir būklę, stiprina imunitetą ir net padeda saugotis nuo vėžio. O kaktusinėse figose slypintys B grupės vitaminai atsakingi už tinkamą nervų sistemos veiklą – jie stimuliuoja smegenis, gerina atmintį ir koncentraciją, palengvina užmigimą, padeda kovoti su stresu ir nuovargiu. Vaisiuose taip pat yra kalcio ir fosforo, kurie svarbūs norint džiaugtis gera kaulų ir dantų būkle“, – pasakoja J.Sabaitienė.
Kaip jas valgyti? Tereikės nulupti
Kaktusinės figos – saldžios ir gaivios, kai kam jų poskonis net primena kramtomąją gumą. Priklausomai nuo išnokimo jų saldumas gali būti nuo lengvo iki kone sirupinio, lyg įprastų figų.
„Šie vaisiai gali būti valgomi žali, tačiau prieš tai reikia juos nulupti. Tą padaryti visai paprasta, tik reikia pasisaugoti ant žievės esančių spyglių, kurių vienas kitas gali būti likęs, taip pat šerelių. Jeigu kaktusines figas perkate prekybos centre, jie jau būna pašalinti. Tuomet tereikia nupjauti abu vaisiaus galus, ir vaisius išsineria kaip iš kojinės“, – sako J.Sabaitienė.
Kai žievelė jau nulupta, opuncijos vaisių pjaustykite griežinėliais ir valgykite. Jis turi mažas kietas sėkleles, kurias gal sunku bus perkąsti, tačiau jos saugios – jas galima nuryti. Arba, jeigu nepatinka, išspjauti. Taip pat galite panaudoti sulčiaspaudę ir išspausti vaisiaus sultis, o sėklas nukošti.
Valgykite ne tik žalią – išbandykite du gardžius patiekalus
Šį vaisių galima valgyti ne tik vieną – meksikietiškoje virtuvėje jie atranda vietą tiek saldžiuose, tiek pikantiškuose patiekaluose, kuriems norisi suteikti daugiau skonio ryškumo. Pasak „Iki“ kulinarijos technologės Gailės Urbonavičiūtės, iš kaktusinių vaisių dažnai spaudžiamos sultys, gaminami kokteiliai ir glotnučiai, taip pat sirupai. Saldūs vaisiai, be abejo, tinka ir džemų, uogienių gamybai, puikiai dera vaisių salotose.
Kulinarijos technologė pataria išbandyti du paprastus patiekalus, kurie sužavės savo netradiciniais skonių deriniais.
Kaktusinės figos su ožkos sūriu
Reikės: 1 kaktusinės figos, 2 šaukštų kedro riešutų, 6 Lollo Rosso arba kitų salotų lapų, 6 griežinėlių ožkos sūrio, 2 šaukštų medaus, pipirų.
Gaminame:
- Įkaitinkite sausą keptuvę ir pakepkite kedro riešutus ant vidutinės ugnies apie 3 minutes, kol jie įgaus auksinę spalvą. Atvėsinkite juos lėkštėje.
- Kaktusines figas supjaustykite į 6 skilteles.
- Salotų lapus išdėliokite lėkštėje. Ant viršaus išdėliokite ožkos sūrį ir kaktusines figas. Pabarstykite kedro riešutais ir apšlakstykite medumi. Pagardinkite pipirais.
Kiaulienos nugarinė su kaktusinių figų padažu
Reikės: 600 gramų kiaulienos nugarinės (supjaustytos 4 vienodais gabalėliais), 2 šaukštų sviesto, 2 šaukštų aliejaus, druskos ir pipirų pagal skonį, 2 kaktusinių figų, ¼ raudonosios aitriosios paprikos, 2 šaukštų cukraus, 1 šaukšto obuolių sidro acto, 1 lauro lapo (susmulkinto), 80 ml vandens.
Gaminame:
- Į keptuvę sudėkite sviestą ir aliejų ir leiskite jiems įkaisti. Pabarstykite nugarinę druska ir pipirais, dėkite į keptuvę ir kepkite ant didelės ugnies, kol iš abiejų pusių gražiai paruduos.
- Sumažinkite ugnį iki mažesnės ir leiskite kepti 12-15 minučių.
- Išimkite iš keptuvės ir suvyniokite nugarinę į aliuminio foliją.
- Tuo tarpu pasigaminkite kaktusinių figų padažą. Vaisius nulupkite ir supjaustykite mažais gabalėliais. Sudėkite jas į keptuvę su lauro lapu, pipirais, cukrumi, obuolių actu, druska ir vandeniu. Užvirinkite ir leiskite užvirti, kad liktų maždaug ⅓ skysčio.
- Patiekite kiaulieną su padažu.