Lietuvos rinktinė negavo kelialapio į Paryžių: krepšininkų olimpinė svajonė liko Puerto Rike

Mindaugas Kuzminskas / AFP/„Scanpix“ nuotr.
2024-07-08 08:19
AA

Lietuvos krepšininkai antrą kartą per šalies istoriją suklupo olimpinėse atrankos varžybose ir vėl liko be olimpinių žaidynių. Paskutinį kelialapį pačiupo ir į Paryžių važiuos lietuvius atrankos turnyro finale nugalėję varžybų šeimininkai Puerto Riko žaidėjai.

Lietuvos rinktinė suklupo ties paskutiniu žingsniu link Paryžiaus.

Laimėję trejas pirmąsias rungtynes olimpiniame atrankos turnyre Kazio Maksvyčio vyrai vylėsi pridėti finalinę pergalę, bet pametė savo taką, atsimušę į Puerto Riko fizišką gynybą ir siautulingą puolimą.

Lietuva pralaimėjo atrankos finalą 68:79 (19:19, 16:20, 15:23, 18:17) ir palieka San Chuaną nusivylusi, neįvykdžiusi savo misijos šešių komandų turnyre.

Suprasti akimirksniu

• Lietuvos rinktinės kelias turnyre San Chuane:
  • Grupė: Lietuva – Meksika 96:84 (M.Grigonis 21, D.Sabonis ir T.Sedekerskis po 12);
  • Grupė: Lietuva – Dramblio Kaulo Krantas 97:92 (D.Sabonis 22, M.Grigonis 18, L.Lekavičius 13)
  • Pusfinalis: Lietuva – Italija 88:64 (M.Grigonis 23, M.Kuzminskas 14, D.Sirvydis 9).
  • Fimalas: Lietuva – Puerto Rikas 68:79 (R.Jokubaitis 16, D.Sabonis 10, D.Motiejūnas ir M.Grigonis po 8).

Nors šįkart žaidėme be Jono Valančiūno ir Igno Brazdeikio, Kazys Maksvytis vis tiek turėjo stipresnę krepšininkų sudėtį už šešiomis pozicijomis FIBA reitinge žemiau esantį Puerto Riką (16).

Tačiau trumpas pasirengimas, mažai kontrolinių rungtynių – akivaizdu, kad Lietuvos komanda nesugrojo taip darniai, kad atsilaikytų prieš polėkio pilnas šeimininkų atakas.

Lietuviai antrą kartą per šalies istoriją žiūrės olimpines žaidynes per televizorių, nes po septynių patekimų į žaidynes sekė du nesėkmingi atrankos turnyro finalai – 2021 metais Kaune ir 2024 metais San Chuane.

Savo arenoje triumfavęs Puerto Rikas pirmą kartą nuo 2004 metų grįžta į olimpines žaidynes, kuriose žais dvylika komandų. 3,2 mln. gyventojų turinčio Puerto Riko krepšininkai rungsis C grupėje su JAV, Serbija ir Pietų Sudanu.

Olimpinės atrankos finalas: Lietuva – Puerto Rikas (27 nuotr.)
+21

O naktį iš semadienio į pirmadienį Puerto Riko krepšininkai ir jų keliolia tūkstančių žiūrovų traukė jausmingas dainas arenoje bei iškėlė simbolinį lėktuvo bilietą į Paryžių.

Rungtynėse šeimininkai užtrenkė lietuviams daug įėjimų, iškart pasiūlę fiziškumą ir sudėtingus bandymus atakuoti iš toli.

Lietuvos rinktinė surinko tik 68 taškus, pataikiusi vos 6 tritaškius iš 28 (21 proc.).

Marius Grigonis / FIBA

Per pirmąsias kelerias rungtynes mūsų komandos lyderiu buvęs Marius Grigonis šįsyk pataikė 3 iš 11 metimų, Arnas Butkevičius – 1 iš 7 tritaškių, Mindaugas Kuzminskas prametė visus 5 tritaškius.

Rokas Jokubaitis žaidė rezultatyviausiai, surinkęs 16 taškų, bet kitiems rengti rezultatyvias atakas buvo sunku, tarp jų ir Domantui Saboniui.

Olimpinis atrankos finalas: Puerto Rikas - Lietuva. Domantas Sabonis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Sacramento Kings“ žvaigždė pelnė 10 taškų ir atkovojo 9 kamuolius, bet suklydo 4 kartus, o aktyvumo po krepšiais trūko – Domantas metė vieną baudos metimą.

Šįkart mažiau naudos davė ir atsarginiai žaidėjai, kurių keturi liko be taškų.

Lietuvai taškų pelnė: Rokas Jokubaitis: 16 (3/4 dvitaškių, 2/3 tritaškių), Domantas Sabonis 10 (5/8 dvit., 9 atk. kam., 4 klaidos), Marius Grigonis (1/5 dvit., 2/6 trit., 7 atk. kam.) ir Donatas Motiejūnas (3/3 dvit.) po 8, Arnas Butkevičius 7, Mindaugas Kuzminskas 6, Lukas Lekavičius (1/4 trit.) 5, Edgaras Ulanovas 2 (Tadas Sedekerskis, Tomas Dimša, Ąžuolas Tubelis).

O Puerto Riko krepšinis sukosi aplink savo žvaigždes.

Vienintelis žaidėjas iš NBA Jose Alvarado padėjo geriau startuoti Puerto Rikui – „Pelicans“ gynėjas 13 taškų pelnė iki pertraukos, o iš viso atseikėjo 23 taškus.

Olimpinis atrankos finalas: Puerto Rikas - Lietuva. Jose Alvarado trumfuoja. / „Scanpix“/AP nuotr.

Kinijos lygoje praėjusį sezoną žaidęs Tremontas Watersas užsuko šeimininkams palankų chaosą trečiajame kėlinyje – šis gynėjas galiausiai surinko 18 taškų.

12 taškų pridėjo Jordanas Howardas, prisidėjęs prie šeimininkų gero bendro tritaškių pataikymo (12 iš 25, 48 proc.).

Jose Alvarado / FIBA

Trečio kėlinio viduryje į smegduobę patekę lietuviai atsiliko 13 taškų, o paskui ir nebepriartėjo prie artimo atstumo, nors draskėsi iš visų jėgų ir rodė dideles pastangas.

Šįkart mūsų žaidimas buvo sunkesnis, o galiausiai – ir prastesnis.

Šviesesnių laikų Lietuvos krepšiniui teks palaukti.

• Šį savaitgalį vyksta keturių olimpinių atrankos turnyrų finalai:
  • Ryga. Latvija – Brazilija 69:94
  • Pirėjus. Graikija – Kroatija 80:69
  • Valensija. Ispanija – Bahamos 86:78
  • San Chuanas. Lietuva – Puerto Rikas 68:79

15min fiksavo mačo eigą, o po rungtynių Puerto Rike dirbantys mūsų žurnalistai Rokas Pakėnas ir Marius Milašius pateiks trenerių ir žaidėjų interviu.

Rungtynių eiga:

Ketvirtasis kėlinys

38 min. Puerto Rikas deda į krepšį, sukišdamas kažkur giliai ir mūsų olimpinę viltį. 65:76.

38 min. Kokia apmaudi klaida! D.Sabonis perdavė kamuolį A.Butkevičiui tarp kojų į užribį.

37 min. Vis bandoma pramušti tritaškiais, bet ir L.Lekavičius prametė. 63:74.

36 min. R.Jokubaitis įskraidino tritaškį. Lietuviai draskosi, bet laikas tirpsta, o mes atsilikę 63:72.

35 min. K.Maksvytis dabar remiasi R.Jokubaičiu, L.Lekavičiumi, A.Butkevičiumi, E.Ulanovu ir D.Saboniu. Bet gynyboje tai duoda mažai naudos. 58:72 po J.Howardo tolimo šūvio.

34 min. Nesportinė pražanga prieš E.Ulanovą, kuris perėmė 5 kamuolį. Dar ir L.Lekavičius įskraidino tritaškį - 56:67.

33 min. Gianas Clavellas pataikė tritaškį ir dar dvitaškį. 52:67. Tai didžiausias Puerto Riko pranašumas.

32 min. M.Grigoniui tai irgi sunkios rungtynės. Dabar pataikė tik antrą metimą iš 8. 52:62.

31 min. Puerto Rikas pataikė 9 iš 19 tritaškių, lietuviai – 3 iš 17. Tai esminis skirtumas.

Trečiasis kėlinys

30 min. D.Motiejūnas porą kartų pralaužė varžovų gynybą. Tačiau padėtis lieka labai komplikuota – 50:62.

28 min. Toliau lieka tragiškas pataikymas iš toli – 3 iš 17 tritaškių. O dar ir spragos gynyboje - 46:59.

27 min. J.Alvarado kraipo klubus ir šoka, K.Maksvytis tūžta, kai Puerto Riko žvaigždė pelnė 22-ąjį tašką, prasiveržęs ir taikliu metimu išprovokavęs dar M.Kuzminsko pražangą. 43:55.

Jose Alvarado / AFP/„Scanpix“ nuotr.

26 min. R.Jokubaičio ir D.Sabonio taškai sunkūs, bet labai svarbūs – 43:52.

25 min. Triukšme ir lyderystėje šeimininkai jaučiasi dar labiau agresyvūs ir pasitikintys. Atsiliekame jau 39:52.

24 min. Lietuva labai sunkiai renka taškus, o dar ir spragos gynyboje. J.Alvarado smeigė tritaškį – 39:50.

22 min. D.Waterso du šūviai iš kokių 7-8 metrų - 39:45.

Antrasis kėlinys

Lietuvos krepšininkai sunkiai tvarkosi su varžovų pasiūlytu fiziškumu ir atidžia gynyba prie tritaškio linijos. Lietuviai pataikė tik 3 iš 12 tritaškių.

Daugiau erdvės susikuria R.Jokubaitis, pelnęs 9 taškus. D.Sabonis įmetė 6, A.Butkevičius 5 (1/5 tritaškių). Kol kas atidžiai saugomas M.Grigonis yra įmetęs 3 taškus.

Kaip galima buvo numanyti, Puerto Riką tempia gynėjai: J.Alvarado pelnė 13, D.Watersas 10 taškų.

20 min. D.Watersas siaučia atakose, o paskui visas Puerto Rikas – 35:39.

18 min. Lietuvos krepšininkai sunkiai randa progas atakuoti iš toli. Tik 2 tritaškiai iš 9, o varžovai laisvesnį palieka tik A.Butkevičių, kuris prametė visus tris tolimus metimus.

17 min. Smegduobė Lietuvos komandai, per kurią varžovai spurtavo 6:0 ir išlygino rezultatą: 32:32.

16 min. R.Jokubaitis ir D.Sabonis vėl aikštėje, o jų tritaškis ir dvitaškis leidžia įkvėpti – 32:26.

15 min. E.Ulanovas susitrenkė kūną stipriai, kai gaudydamas tolimą D.Motiejūno perdavimą atsitrenkė į kamuolį perimti spėjusį J.Alvarado. Ulė pakeistas, bet šonkauliai lyg ir vietoje.

14 min. Vyrauja chaotiškas krepšinis. Tai jau muzika Puerto Riko komandos ausims.

12 min. D.Motiejūnas gavo per dantis, bet įstūmė kamuolį į krepšį pro tankią Puerto Riko gynybą. 25:20.

11 min. E.Ulanovas perėmė kamuolį ir vienišas greitoje atakoje pelnė lengvą dvitaškį. 21:19.

Edgaras Ulanovas / FIBA

Pirmasis kėlinys

10 min. Po pirmo kėlinio: 19:19. R.Jokubaitis kol kas rezultatyviausias su 6 taškais, o svarbiausias pranašumas po krepšiais – kovą dėl kamuolių Lietuva laimi 11:5.

8 min. 11:0 lietuvių spurtas! Visos atakos per D.Sabonį, kuris ir surado dėjimui M.Kuzminską ir pats dukart pralaužė varžovų gynybą. 17:14 Lietuvos naudai!

6 min. Lietuvos rinktinė išsijudina – M.Grigonis įskraidino tritaškį, D.Sabonis atliko du blokus, o A.Butkevičius krauna kamuolį viena ranka iš viršaus – 11:14.

5 min. Įpusėjus kėliniui tik R.Jokubaitis pelnė Lietuvai taškus. 6:11.

4 min. Lietuva jau suklydo 4 kartus (D.Sabonis 3), o Puerto Rikas siaučia – 3:11. K.Maksvytis prašo minutės pertraukėlės.

3 min. Šeimininkų žvaigždė J.Alvarado iškart jungia greičio pedalą – jo 4 taškai, o Lietuva atsilieka 3:7.

2 min. D.Sabonis antrą kartą prarado kamuolį, įstrigęs bandydamas žaisti vienas prieš vieną baudos aikštelėje.

2 min. Pirmus taškus pelnė Puerto Rikas, bet Rokas Jokubaitis prasiveržė ir pelnė taškus su pražanga: 3:2.

1 min. Vienas pasikeitimas starto penkete – vietoj Edgaro Ulanovo šįsyk Arnas Butkevičius, matyt, su gynybinėmis užduotimis prieš Puerto Riko žvaigždę J.Alvarado.

Lietuvos starto penketas: Rokas Jokubaitis, Marius Grigonis, Arnas Butkevičius, Tadas Sedekerskis, Domantas Sabonis.