Lietuvos vasaros festivaliuose – viena geriausių moterų mariačių grupė „Flor de Toloache“ iš Meksikos

„Flor de Toloache“  / Asmeninio archyvo nuotr.
„Flor de Toloache“ / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Pranešimas spaudai
A
A

Liepos 19 d. Kristupo vasaros festivalyje Vilniuje, liepos 20 d. Tauragės muzikos festivalyje ir liepos 21 d. Pažaislio festivalyje Kaune publikos lauks pažintis su viena geriausių planetoje moterų mariačių grupe „Flor de Toloache“ iš egzotiškosios Meksikos: Shae Fiol (vokalas, viuela), Mireya Ramos (vokalas, smuikas), Julie Acosta (trimitas), Yesi Reyes (gitaronas).

Mariači muzikos stilius – vienas labiausiai paplitusių Meksikos tautinės muzikos žanrų. Įprastai ansamblius kuria vyrai, tačiau „Flor de Toloache“ prieš keturioliką metų metė iššūkį senosioms tradicijoms ir šiuo metu yra pirmas ir vienintelis suburtas moterų kolektyvas. 2017 m. ansamblis laimėjo „Latin Grammy“ apdovanojimą už albumą „Las Caras Lindas“. Jų pasirodymus gyrė prestižiniai žurnalai „Rolling Stone“, „Billboard Magazine“, „The New Yorker“ ir kt.

Mariačių muzikinis žanras gimė susiliejus Andalūzijos regiono tautinei muzikai ir Meksikos indėnų kultūrai. Tai – neatskiriama tradicinės ir dabartinės Meksikos kultūros dalis, plačiai žinoma daugelyje Lotynų Amerikos regionų, Ispanijoje ir pietinėje Jungtinių Amerikos valstijų dalyje. Egzistuoja dvi žodžio „mariachi“ kilmės versijos.

„Flor de Toloache“
„Flor de Toloache“ / Asmeninio archyvo nuotr.

Pirmoji teigia žodį kilus iš prancūziško „mariage“ (vestuvės), nes būtent šia muzika būdavo grojama meksikietiškų sutuoktuvių metu. Kita versija tapatina žodį su vietos indėnais, kurie taip vadino medinę platformą, ant kurios vykdavo muzikantų pasirodymai. Grakščia ir gyvybinga charizma alsuojančio „Flor de Toloache“ pavadinime žodis „toloache“ reiškia gėlę, senoje meksikiečių tradicijoje naudotą meilės eliksyrui gaminti.

Ansamblis gerbia ir puoselėja šimtmečių senumo mariačių tradicijas, tačiau lygiagrečiai derina seną su šiuolaikiškumu, taip praplėsdamos žanro ribas ir pristatydamos mariačių muziką šių dienų klausytojams. Kolektyvo narės suvienija įvairias kultūras: Meksikos, Puerto Riko, Dominikos Respublikos, Kubos, Australijos, Kolumbijos, Vokietijos, Italijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų.

Tai lemia unikalų ansamblio įvaizdį ir skambesį. Šios kultūrinės puokštės rezultatas – aštrus, įvairiapusiškas ir gaivus požiūris į tradicinę meksikiečių muziką. Kritikai rašo: „Tokios nuotaikingos melodijos kaip „Dulces Recuerdos“ ar „Ruisenor“ pradžiugins ne tik ištikimiausius mariačių gerbėjus, bet ir pirmą kartą jas girdinčius. Juos išties sužavės taisykles laužantis grupės stilius.“

Koncertų – Vilniaus A. Mickevičiaus bibliotekos kiemelyje, vėliau – Tauragės pilies kieme ir Kaune T. Ivanausko Obelynės sodyboje metu „Latin Grammy“ laureatės pristatys naujausią savo albumą „Indestructible“, prodiusuotą daugkartinio „Grammy“ laureato Rafa Sardina (jo artistų sąraše puikuojasi tokios mega žvaigždės kaip Stevie Wonderis, Lady Gaga, Camila Cabello, Placido Domingo ir daugelis kitų).

„Flor de Toloache“
„Flor de Toloache“ / Asmeninio archyvo nuotr.

Albume tradiciniai meksikietiški ritmai bei melodijos suskamba įvairiausiuose muzikiniuose kontekstuose. Tai puikiai iliustruoja „Quisiera“ – daina, atlikta kartu su Johnu Legendu. Vasaros festivalių publikos laukia staigmena, nes tik apsilankę koncertuose sužinos iš ko muzikinį eliksyrą ryškiosios Meksikos gėlės sumaišys būtent jiems.

Per pastaruosius kelerius metus „Flor de Toloache“ pasirodymai skambėjo žinomiausiose Europos, Amerikos ir Indijos scenose. Po pasirodymų pilnutėlėse salėse Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Olandijoje, Italijoje, Prancūzijoje, grupė toliau žavėjo minias vakarinėse Jungtinių Amerikos valstijų pakrantėse.