Lino ir Agnetos Kleizų vestuvių detektyvas: į Šešuolėlių dvarą kunigas atvyko, tačiau jaunavedžiai liko be santuokos sakramento

Slaptos Lino Kleizos ir Agnetos Karalevičiūtės vestuvės / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Slaptos Lino Kleizos ir Agnetos Karalevičiūtės vestuvės / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
A
A

Paskutinis birželio šeštadienis tapo viena labiausiai aptarinėjamų dienų, mat Širvintų rajone esančiame Šešuolėlių dvare savo vestuvių puotą itin slaptai iškėlė krepšininkas Linas Kleiza (29) ir jo išrinktoji Agneta Kleizienė (26).

Pora savo civilinę santuoką įregistravo dar šių metų pradžioje, o vasarą Šešuolėlių dvare juodu nusprendė surengti tikrą šventę ir, kaip visiems atrodė, savo santykius sutvirtinti bažnytiniu santuokos sakramentu.

Nors Linas ir Agneta Kleizos buvo užsiregistravę bažnytinei santuokai Šešuolėlių Švč. Mergelės Marijos, Visų malonių Tarpininkės, bažnyčioje, vėliau, Žmonės.lt šaltinių teigimu, paaiškėjo, kad ceremonija joje neįvyks.

Šešuolėlių Švč. Mergelės Marijos, Visų malonių Tarpininkės, bažnyčia
Šešuolėlių Švč. Mergelės Marijos, Visų malonių Tarpininkės, bažnyčia / Mariaus Žičiaus/Žmonės.lt nuotr.

Į itin kruopščiai apsaugos darbuotojų saugomą dvaro teritoriją apie septynioliktą valandą atvyko buvęs Čekiškės parapijos klebonas Vaidas Bartkus, kuris neseniai paskirtas Ukmergės Šv. Petro ir Povilo parapijos klebonu bei Ukmergės dekanato dekanu.

Atrodė, kad į dvarą atvykęs kunigas čia turėjo ir sutuokti Kleizas bei suteikti jiems santuokos sakramentą. Tai, kad kunigas pasirodė judviejų šventėje, sukėlė nemažai diskusijų, mat poros, norinčios savo santykius sutvirtinti santuokos sakramentu, turi tai daryti bažnyčioje ar koplyčioje.

„Lietuvos vyskupų konferencija primena, kad bažnytinės santuokos sudarymo vieta yra tik bažnyčia arba koplyčia. Santuokos sakramento apeigos neteikiamos kitose, ne maldos namų vietose“, – skelbiama Lietuvos Vyskupų Konferencijoje.

Taigi kaip nutiko taip, kad Lino ir Agnetos šventėje Šešuolėlių dvare buvo galima pamatyti kunigą, paskatinusį  kalbas, kad pora metų pradžioje įvykusią civilinę santuoką sutvirtino santuokos sakramentu?

Santuokos sakramentas ne bažnyčioje – tik esant ypatingoms aplinkybėms

Kaip valstybė vadovaujasi įstatymais, taip lotynų apeigų Katalikų Bažnyčia visame pasaulyje vadovaujasi Kanonų teisės kodeksu. Nuostatos dėl santuokos šventimo yra įvardintos Kanonų teisės kodekse, kuriame numatoma, kad santuokos sakramentas suteikiamas bažnyčioje arba koplyčioje, taip pabrėžiant asmens tikėjimo ryšį ir buvimą tikinčiosios bendruomenės ir Dievo akivaizdoje.

Šešuolėlių Švč. Mergelės Marijos, Visų malonių Tarpininkės, bažnyčia
Šešuolėlių Švč. Mergelės Marijos, Visų malonių Tarpininkės, bažnyčia / Mariaus Žičiaus/Žmonės.lt nuotr.

„Santuoka – labai svarbus žingsnis žmonių gyvenime, todėl būsimi jaunavedžiai su kunigu kruopščiai aptaria, kaip organizuoti pačią liturgiją, šventę. Kanonų teisė ir kiti bažnyčios dokumentai numato tai, kad bažnytinė santuoka gali įvykti bažnyčioje arba koplyčioje, o kokia nors kita vieta – tik dėl labai svarbių priežasčių, pavyzdžiui, jeigu žmogus yra įkalinimo vietoje ar ligoninėje. Jeigu yra dar kokia nors kita ypatinga situacija, tada jau sprendžia kunigas, kuris laimina santuoką. Apskritai kalbant, tai bažnyčia numato santuoką pačioje bažnyčioje arba koplyčioje“, – apie minėtas nuostatas kalbėjo ir vyskupas Jonas Ivanauskas.

Jis patikino, kad tuomet, kai santuokos sakramentas suteikiamas ne bažnyčioje, už tos  situacijos įvertinimą ir apsisprendimą tuokti ne bažnyčioje ar koplyčioje atsako tai darantis kunigas. „Dėl tų ypatingų atvejų, kuomet tuokiama ne bažnyčioje, yra tuokiančio kunigo atsakomybė. Jis priima sprendimą, ar ta vieta ir situacija yra pakankama, kad būtų tuokiama ne bažnyčioje ar koplyčioje“, – patikslino J.Ivanauskas.

Pasiteiravus, ar esant labai rimtoms santuokos ne bažnyčioje priežastims, suteiktas santuokos sakramentas bus lygiavertis gaunamam bažnyčioje, J.Ivanauskas patikino, kad dėl to jaunavedžiai gali būti ramūs. „Jeigu santuoka sudaryta pagal bažnyčios teisės reikalavimus, kitaip sakant – galiojančiai, tai ar ji sudaryta bažnyčioje ar susidarius ypatingai situacijai – kalėjime ar, pavyzdžiui, ligoninėje, ji yra tokia pati sakramentinė santuoka kaip ir sudaryta bažnyčioje“, – sakė jis.

Buvo santuoka ar ne?

Šešuolėlių dvare buvęs kunigas Vaidas Bartkus, pakurstęs kalbas apie neįprastoje vietoje suteiktą santuokos sakramentą, taip pat, kaip ir vyskupas J.Ivanauskas, sakė, kad pagal numatytą Bažnyčios tvarką jis nesuteikiamas niekur kitur, tik pačioje bažnyčioje arba koplyčioje, nebent yra konkreti ypatinga situacija, kai atvykti į bažnyčią nėra galimybės – kaip pavyzdį jis pateikė ligoninės palatą.

Šešuolėlių Švč. Mergelės Marijos, Visų malonių Tarpininkės, bažnyčia
Šešuolėlių Švč. Mergelės Marijos, Visų malonių Tarpininkės, bažnyčia / Mariaus Žičiaus/Žmonės.lt nuotr.
„Tokių dalykų nedarome, jie vyksta nebent išimties tvarka. Bet yra sužadėtuvės – toks dalykas, kuris nėra sakramentas, ir yra vestuvės, kur yra santuokos sakramentas, kuris nesuteikiamas bet kur. Kitas dalykas, yra sakramentalijos, kaip tarkim, paminklo ar kryžiaus šventinimas, kuriame kunigai gali dalyvauti ir jį pašventinti. Sužadėtuvės irgi gali būti sakramentalijos, tai nėra sakramentas, bet jos irgi oficialus dalykas. Po to pora kažkada, suplanavusi oficialiai, galės priimti santuokos sakramentą. Pradžia gali būti ir tokia“, – sakė V.Bartkus, paklaustas, apie tai, kas vyko Lino ir Agnetos Kleizų šventėje.

„Vien dėl to, kad kunigas dalyvauja šventėje, tai dar nereiškia, kad vyksta bažnytinė santuoka. Tai palaiminimas, bendra malda, bet sakramentas nebuvo teiktas, nes jis taip neteikiamas. Kunigą galite pasikviesti net ir į gimtadienį, kad jis palaimintų jūsų šventę ar jus su vyru, bet tai dar nereiškia, kad taip suteikiamas santuokos sakramentas. Sakramentalijos nėra santuokos sakramentas“, – situaciją paaiškinti bandė V.Bartkus.

Vien dėl to, kad kunigas dalyvauja šventėje, tai dar nereiškia, kad vyksta bažnytinė santuoka.

Žmonės.lt primena, kad šių metų sausį pora slapta susituokė ir apie savo santuoką viešai neatviravo, taip sukeldami daug spėlionių, ar ji iš tiesų įvyko. Vis dėlto abejones prasklaidė pati  Agneta, socialiniame tinkle „Facebook“ pasikeitusi mergautinę pavardę ir pasivadinusi Agneta Kleiziene.

Birželio 28-ąją Šešuolėlių dvare įvyko itin slapta Kleizų vestuvių šventė, į kurią susirinko visas būrys poros artimųjų ir draugų. Šventė prasidėjo giesmėmis ir ceremonija su kunigu V.Bartkumi, o po jos pasigirdo Mendelsono maršas.

Buvusios „Olialia“ mergaitės ir krepšininko artima draugystė viešumon iškilo 2011-ųjų vasarą. Vėliau, L.Kleizai išvykus į JAV žaisti NBA lygoje, krepšininkas tvirtino, kad jo santykiai su Agneta nutrūko, tačiau 2012-ųjų rugpjūtį iš Londono olimpiados į Vilnių grįžusį Liną Kleizą pasitiko ne kas kitas, o Agneta.

Šešuolėlių Švč. Mergelės Marijos, Visų malonių Tarpininkės, bažnyčia
Šešuolėlių Švč. Mergelės Marijos, Visų malonių Tarpininkės, bažnyčia / Mariaus Žičiaus/Žmonės.lt nuotr.