Kazys Saja – Lyg spalvotų skudurėlių takas

Kazys Saja / Gretos Skaraitienės „ŽMONĖS Foto“ nuotrauka
Kazys Saja / Gretos Skaraitienės „ŽMONĖS Foto“ nuotrauka
GERDA PRANCŪZEVIČIENĖ
Šaltinis: Žmonės
2021-06-14 17:05
AA

Anksti tapęs našlaičiu, anksti sulaukęs rašytojo pripažinimo ir populiarumo, kitąmet 90-metį švęsiantis rašytojas Kazys SAJA – daugiau kaip pusšimčio knygų autorius. Garbus rašytojas neketina nei plunksnos padėti, nei išsižadėti linksmo požiūrio į gyvenimą – tam nesutrukdė net klastingai kirtęs insultas: „Jūs kalbinate vieną seniausių Lietuvoje gyvų rašytojų, kuris dar neguli lovoje! Pabuvau kiek ligoninėje ir grįžau į namus kaip į rojų.“

Ne viena karta augo iš jo kūrinių siurbdama gerumą, mokydamasi atjautos, draugiškumo, ištikimybės. Jo pasakos, apsakymai ar romanai persmelkti švelnaus humoro su liūdesio atspalviu. Nuo pat kūrybos pradžios, tarsi atlikdamas dvasinį visuomenės pjūvį, skelbė negailestingą jos diagnozę – tiek erzindamas sovietinę valdžią, tiek kritikuodamas nūdienos moralines problemas. 

Sakote, dabar jaučiatės neblogai, kūryboje taško nepadėjote?

Ką per vasarą rašiau mūsų kaime Rudnelėje, publikavau „Metuose“, „Kultūros baruose“, kai ką užbaigiau po insulto ir netrukus bus išspausdinta. Parašiau linksmą istoriją „Lęšiukas“ – norisi kaip į tą skudurėlių taką ką nors linksmo, šviesaus įpinti. Tai paskutinis mano literatūrinis darbelis. Vos išsigelbėjau po insulto... Labai sėkmingai jaunas chirurgas Audrius Širvinskas atliko operaciją be skalpelio.