Maistas pagal spalvą – violetinė padės lieknėti

Juodosios slyvos ypač tinkamos organizmo valymui / Hiltrud Moller-Eberth, Flickr.com
Juodosios slyvos ypač tinkamos organizmo valymui / Hiltrud Moller-Eberth, Flickr.com
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
A
A

Violetinė spalva mums dažniausiai asocijuojasi su karaliais ir prabangiais dalykais. Neveltui romėnai taip vertino purpurinę spalvą, o ja nuspalvintus rūbus dėvėjo tik imperatoriai ir aukščiausi valstybės pareigūnai. O kokių ypatingų savybių violetinė spalva suteikia vaisiams bei daržovėms?

Turi daug veikliųjų medžiagų

Tokios tamsios violetinės, mėlynos ir ryškios raudonos spalvos vaisiuose bei daržovėse gausu antocianinų, kurie gali sumažinti šlapimo sistemos ligų riziką, nemalonias skrandžio ir virškinimo problemas, žarnyno ligų simptomus bei dantenų uždegimus.

„Liaudyje dažnai sakoma, kad mėlynės padeda gerinti regėjimą ir stiprina akis, tačiau mėlynės, gervuogės ir juodieji serbentai dar yra puikūs antioksidantai, kuriuose galima rasti nemažai vitamino C. Pavyzdžiui, juoduosiuose serbentuose jo yra bene triskart daugiau nei citrinose“, – teigia privačios ligoninės ir poliklinikos „Kardiolita“ gydytoja dietologė Eugenija Časaitytė.

Juodųjų serbentų musas
Juodųjų serbentų musas / Neringos Kalasauskaitės nuotr.

Puikiai tiks lieknėjant

Jei jus gąsdina artėjantis maudymosi kostiumėlių sezonas, tad pradėjote sveikai maitintis ir bandyti atsikratyti tų kelių papildomų kilogramų, rinkitės violetinės spalvos vaisius bei daržoves.

Dėl violetinės spalvos vaisiuose bei daržovėse esančių medžiagų galima greičiau ir efektyviau mažinti antsvorį bei riebalus nuo pilvo zonos.

„Lieknėjant svarbu, kad organizmas gautų ne tik pakankamai skysčių, bet ir būtų palaikomas vitaminų bei mineralų santykis, todėl svarbu valgyti daug sveikų šviežių vaisių bei daržovių. Šilauogėse galite rasti A, B1, B2, C, folio rūgšties, kalcio, geležies bei fosforo, o štai, pavyzdžiui, slyvos apskritai yra mineralų ir vitaminų bomba. Jose rasite ne tik vitaminų A, B1, B2, B6, C, E, K, bet ir mineralų, tokių kaip kalis, geležis, fluoras, kalcis, jodas, cinkas, manganas“, – sako specialistė.

Taip pat skaitykite: Ruošiamės vasarai: 3 žaliųjų kokteilių receptai

Kaip įtraukti daugiau violetinių daržovių ir vaisių į savo mitybą

Kepdami lazaniją, vietoj makaronų galite naudoti baklažano griežinėlius. Tai taip pat yra tradicinis itališkas receptas, vadinamas parmigiana

Jei rytais mėgstate košę ar jogurtą, pagardinkite juos saujele mėlynių, gervuogių, slyvų ar šilauogių.

Susiplakite daržovių ir vaisių kokteilį su mėlynėmis, gervuogėmis ar šilauogėmis. Jos visos puikiai derės su jogurtu ir bananais ar skiltele šokolado.

Skaniam ir sočiam užkandžiui dienos viduryje galite pasirinkti violetines slyvas. Prie jų nuostabiai derės indelis natūralaus jogurto.

Jei mėgstate užkandžiauti dienos viduryje, čiupkite saują violetinių vynuogių. Jos puikiai pakeis saldumynus.

Juodųjų serbentų musas
Juodųjų serbentų musas / Neringos Kalasauskaitės nuotr.

Kaip garnyrą prie kepsnio galite patiekti tradicines angliškas kopūstų salotas, gaminamas iš smulkiai pjaustytos morkos, violetinio svogūno ir tamsaus kopūsto. Viską sumaišykite su šaukštu natūralaus jogurto arba lieso majonezo.

{recipe|3153}

Kepdami lazaniją, vietoj makaronų galite naudoti baklažano griežinėlius. Tai taip pat yra tradicinis itališkas receptas, vadinamas parmigiana. Arba į faršą galite įmaišyti šviežio baklažano kartu su morkomis ir salieru.

{recipe|603}

Vakarienei ar savaitgalio pietums pasigaminkite tradicinį prancūzišką daržovių troškinį ratatouille. Jame puikiai derės gausybė baklažano.

{recipe|4471}

Taip pat skaitykite: Ką daryti, kad vaikai valgytų daržoves

Violetinės spalvos daržovės bei vaisiai

Į Lietuvą iš visos Europos Sąjungos ištisus metus atkeliauja įvairiausi violetinės spalvos vaisiai bei daržovės. Daugiausiai produktų atvežama iš Ispanijos, Italijos, Graikijos, Vengrijos, Prancūzijos, Belgijos ir Olandijos.

Europos Sąjungos įstatymais griežtai reglamentuojama, kad vaisiai ir daržovės būtų auginami, saugojami, gabenami ir parduodami itin kokybiški ir saugūs. Europos Komisija nuolat konsultuojasi su mokslininkais, dirbančiais

Europos maisto saugos tarnyboje ir pagal jų rekomendacijos koreguoja reikalavimus augintojams, tiekėjams ir pardavėjams, tad nepamirškite per dieną į savo racioną įtraukti keletą porcijų vaisių ir daržovių iš šių, turinčių violetinę ar tamsiai raudoną spalvą: baklažanus, burokėlius, figas, gervuoges, juoduosius serbentus, mėlynes, raudongūžius kopūstuss, slyvas, šilauoges, vynuoges ir kt.

Papildomas informacijos šaltinis: knygos K. Oberbeil „Vitaminų jėga“, T. Reinhard „Vertingiausi maisto produktai“.

Juodųjų serbentų musas
Juodųjų serbentų musas / Neringos Kalasauskaitės nuotr.