Maisto derinimo privalumai

Mityba / Fotolia nuotr.
Mityba / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žmonės
A
A

Visi norime būti sveiki ir gražūs, tik dažnai nekreipiame dėmesio į tai, ką dedame į burną. O juk būtent maistas lemia gerą savijautą ir teikia kūnui žavesio.

Natūropatas Herbertas Sheltonas
Natūropatas Herbertas Sheltonas

Reikėtų pastebėti, kad maisto derinimo teorija, regis, jau ne tokia madinga ir vis sulaukia kritikos. Bet kad ir kaip būtų, paisyti elementarių jos principų naudinga kiekvienam.

Maisto derinimo pradininkas natūropatas Herbertas M. Sheltonas ragino žmones maitintis kūrybiškai, kad maistas būtų kuo naudingiau pasisavinamas ir lengvai virškinamas. Šią dietą daktaras H. Sheltonas skirdavo sergantiesiems virškinamojo trakto ligomis. Nors metodas sukurtas beveik prieš 100 metų, jis ir šiandien sulaukia pasekėjų visame pasaulyje.

Gydytojas H. Sheltonas maisto produktus suskirstė į rūgštinančius, šarminančius organizmą ir neutralius. Pasak jo, negalima vienu metu valgyti rūgštinančių ir šarminančių produktų, nes jiems virškinti reikia skirtingų skrandžio sulčių. Valgant nesuderintus produktus, sutrinka rūgščių pusiausvyra, organizmas išsiderina: nesuvirškintas maistas pūva skrandyje, pučia pilvą, kaupiasi toksinai ir šlakai. Apsunkstame ir būname nedarbingi, dažnai nutunkame arba gali užklupti rimtesni sveikatos sutrikimai.

 

Netinkami deriniai

Suvalgius tarpusavyje nederančių produktų, skrandyje kyla chaosas. Veikiausiai niekas nesugalvotų valgyti vienu metu silkės su tortu, tačiau kirsti bulves su mėsa daugeliui visiškai natūralus dalykas. Ir visai be reikalo. Juk mėsa – baltymingas produktas, tad jai virškinti reikia rūgščių, o bulvėms, kuriose daug angliavandenių, – šarmų. Šie skrandžio fermentai vienas kitą neutralizuoja. Kad galėtų suvirškinti maistą, skrandis turi papildomai išskirti  sulčių, o tam reikia energijos ir laiko. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad nesuvirškintas maistas skrandyje išbūna apie 8 valandas, o žarnyne kartais išlieka net iki 40 valandų. Tuo metu jis rūgsta ir nuodija visą organizmą. Dėl to kyla įvairiausių negalavimų.

Visų šių nemalonumų būtų galima išvengti, jei kiaušinius, bulves, mėsą, duoną ar sūrį valgytume tik su daržovėmis. Visų rūšių baltyminiai produktai geriausiai dera su nekrakmolingomis ir sultingomis daržovėmis. 

Natūropatas Herbertas Sheltonas
Natūropatas Herbertas Sheltonas

 

Maisto derinimo principai:

1. Nemaišykite baltymų su angliavandeniais.

2. Vaisius valgykite atskirai, praėjus ne mažiau kaip 2 val. po valgio.

3. Negerkite pieno valgydami kitų baltymų ir krakmolo turinčių produktų.

4. Maistas turi būti nei per karštas, nei per šaltas.

5. Pusvalandį prieš valgį ir valandą po jo, taip pat valgant negalima užsigerti. Vanduo atskiedžia maistą, ir šis, gerai nesuvirškintas, pasišalina iš skrandžio.    

6. Geriausiai valgyti tris kartus per dieną. Kartą – baltymingus, kitą sykį – vien krakmolingus ir trečiąkart – šarminančius produktus.

7. Valgykite kuo mažiau saldumynų, juolab atsisakykite jų iškart po valgio. Saldumynai labai lėtina skrandžio sulčių išsiskyrimą ir trikdo virškinimą.

 

Naudingi patarimai

⇒ Suvalgius angliavandenių gausaus maisto, turi praeiti ne mažiau kaip 2–3, o suvalgius baltymingo – ne mažiau kaip 4 valandos.

⇒ Baltymingus produktus geriausiai valgyti per vakarienę.

⇒ Vaisiai dera su rūgščiais pieno produktais, bet geriausiai juos valgyti atskirai (tarp valgymų arba pusvalandį prieš valgį). Jei maišysite su kitais produktais, jie bus ilgai virškinami ir pus. Saldūs vaisiai virškinami šiek tiek ilgiau, rūgštūs – trumpiau.

⇒ Riešutus krimskite atskirai arba su salotomis ar nekrakmolingomis daržovėmis.

⇒ Venkite cukraus, ypač valgydami krakmolingą ir baltymingą maistą – sukelia rūgimo procesus.

⇒ Rinkitės kuo daugiau šviežio, termiškai neapdoroto natūralaus maisto.

 

Kada valgyti

Maisto derinimo šalininkai parą dalija į kelias dalis.

12–20 val. organizmas pasirengęs virškinti maistą, todėl geriausiai valgyti tik šiomis valandomis.

Nuo 20 val. organizmas šalina suvirškinto maisto likučius.

Vėlyva vakarienė ar gausūs ankstyvi pusryčiai sutrikdo šį procesą, nes energija naudojama ne maistui šalinti, o virškinti. Todėl nereikėtų prisikimšti vėlai vakare, taip pat nederėtų persivalgyti ir ryte.

Tyrimais nustatyta, kad per pusryčius tinkamiausia valgyti vaisius, taip pat angliavandenių turinčių produktų (tik ne bandelių ar pyragėlių). Ypač šis patarimas pravers, jei rytais labai stinga energijos.

Ir pamirškite posakį, kad vakarienę reikia atiduoti priešui. Priešingai, sotesnį patiekalą geriausiai pasilikti vakarui (tik ne vėliau nei 20 val.) – patiekalas bus geriau ir greičiau suvirškintas.

 

Maisto derinimo privalumai

Pavalgius dažnai pučia pilvą, maudžia skrandį ir jaučiatės apsunkę. Laikotės dietos, tačiau svoris – nė iš vietos. Veikiausiai pats laikas pagalvoti apie maisto derinimą.

Maitinimasis derinant maistą:

• leidžia valgyti visus maisto produktus, tik skirtingu laiku;

• spartėja virškinimas, nesikaupia šlakų ir toksinų, nes maistas maksimaliai pasisavinamas;

• normalėja, netgi spartėja medžiagų apykaita;

• galima atsikratyti antsvorio;

• teigiamai veikia sveikatą ir savijautą.

 

Rūgštinantys produktai:

mėsa (paukštiena, jautiena ir kt.),
kiaušiniai,
žuvys ir jūrų gėrybės,
grietinė,
sūris,
miežinė ir kukurūzų košė,
duona,
miežinės, kvietinės kruopos, kukurūzų dribsniai,
miltiniai patiekalai,
žirniai,
konservuoti pomidorai,
saldintos sultys (vynuogių, obuolių ir pan.),
riešutai (išskyrus migdolus),
krakmolas,
virti ir konservuoti vaisiai.

 

Šarminantys produktai:

natūralios nesaldintos sultys,
švieži vaisiai ir uogos,
lašiniai,
visos daržovės,
avižų kruopos,
migdolai.

 

Taip pat skaitykite:

Apie maistą, kuris gydo

Požiūris į maistą pagal amerikiečių rašytoją M. Pollaną

Apie „negyvo“ maisto žalą

Kokį maistą valgome?